Teknoloji Dünyasında Corona!

01 April 2020
Yunus Şahin

Yunus ŞAHİN 1991 yılında Tokat’ta doğmuştur. Lise öğrenimi için İzmir’e gelen Şahin, hayatının yarısını burada geçirmiş ve şehre aşık olmuş, İzmir’den kopamamıştır. Profesyonel olarak Bilişim Sektöründe hizmet veren Şahin, 2017 yılında Office701 CA & IT şirketini kurmuştur. Kendisi de Yazılım Uzmanı ünvanını taşımakta ve ekibiyle birlikte sektöre hizmet vermektedir. 2016 yılında öğrenci olarak Özel Sahne Tozu Tiyatrosuna katılmış, Eylül 2018’de Yeni Aktörler oyuncu kadrosunda yerini almıştır...

Teknoloji Dünyasında Corona!

  • 01 April 2020
  • 645 Görüntülenme
  • YORUM

Yeni sayımızdan herkese merhaba sevgili Ege Life okurları. Hepimizin vakıf olduğu üzere dünya genelinde tek bir gündemimiz var: Coronavirüs! Bu tarz vakalar dünya tarihinde her zaman yaşanmıştır. Eskiden gerçekleşen vakalarda teknolojinin bugünkü kadar gelişmiş olmaması sebebiyle kayıplar ciddi oranda fazladır. Ancak bir yandan karadelik fotoğrafı çekebilen teknolojimizin, böyle bir olayla karşılaşıldığında etkisi kısıtlı kalmıştır. Yine de bu teknolojiye sahip olmasaydık vakanın etkileri ne olurdu ne kadar can kaybı yaşanırdı tahmin etmekten bile çekiniyorum…

Bu sayıda sizlere farklı bir konu hazırlamıştım; her zaman teknolojide geri kaldığımızı ve bu durumu değiştirmemiz gerektiğinden bahsediyordum sizlere. Bu sayıda bu kez de bizim teknolojimizin en iyi yanlarından biri olan ve yakın zamanda kullanılıp dünyanın takdirini toplamış İHA ve SİHA’larımızdan bahsedecektim. Her ne kadar bu teknoloji bir silah olsa da iyiye iyi, kötüye kötü demeyi bilmeliyiz diye düşünüyorum. Ancak dünya böyle bir ciddi bir konuyla mücadele ederken sizlere farklı bir olaydan bahsetmek istemedim, gelin biz bunu gelecek sayıya bırakalım…

 

 

Ben size yine teknolojideki gelişmeleri aktarayım, tabii ki ağırlıklı olarak Coronavirüs’ü ilgilendiren haberleri. Yazının devamında bu haberlere ulaşabilirsiniz sevgili okurlar. Ama lütfen sizler de kendinize çok dikkat edin, köşemin ağırlıklı takipçilerinin genç olduğunu varsayarak söylüyorum; gereksiz kahramanlıklardan kaçının. Kendinizi ve sevdiklerinizi düşünün, bana bir şey olmaz diyerek önemler almaktan kaçınmayın. Belki sizlere bir şey olmaz ama sizin taşıdığınız virüs sizi çok sevdiğiniz birinden koparabilir…

Gelecek sayıda görüşmek üzere sevgili okurlar. Sağlıcakla, dezenfektanla kalın…

 

 

TEKNOLOJİDEN HABERLER

Samsung’tan Önemli Atılım!

Bu günlerde baş etmeye çalıştığımız Coronavirüs’e karşı Samsung’tan telefon ve tablet temizliğini içeren bir temizlik rehberi geldi.

Telefon ve tabletleri temizlerken nelere dikkat etmemiz konusunda uyaran Samsung, püf noktalarına da değinmeden geçmedi. Peki bizler elimizden düşmeyen telefonlarımızı Samsung rehberine göre nasıl temizleyeceğiz, hep birlikte göz atalım!

  • Telefon ile tuvalete girmemelisiniz. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkadıktan sonra telefonunuzu kullanabilirsiniz.

  • Toplu taşıma kullandıktan sonra telefonunuzu asla elinize almamalısınız.

  • Telefonunuzu ve tabletinizi sabun, sirke veya deterjanla temizlememelisiniz. Alkol bazlı dezenfektanlar işe yarayabilir ama bunu da kullanırken dikkat etmeli, telefonunun veya tabletin üstüne direkt sıkmamalısınız.

  • Telefonunuz veya tabletinizi temizlerken şarjda olmamasına dikkat etmeli ve kılıf, kapak, kablo ya da aksesuarlarından arındırmalısınız.

  • Telefonunuzu ve tabletinizi temizlerken, toz bırakmayan ve yumuşak mikrofiber benzeri bezlerin kullanılmasını ve temizlerken çok bastırmamanızı öneriyoruz.

  • Gün içinde sıklıkla bu temizlik rutinini uygulamalısınız.

 

 

Coronavirüs “Sayesinde” Yapay Zekâ Geliştirildi

Sürekli olumsuz haber okumaktan sıkıldığımız bu günlerde güzel haberler de geliyor… Waterloo Üniversitesi’nden Linda Wang, Alexander Wong ve Kanada merkezli yapay zekâ şirket DarwinAI, Covid-NET adında bir yapay zekâ geliştirdiler. Bu yapay zekâ; akciğer röntgeni ile koronavirüsü tespit edebiliyor.

Bilim insanlarının, sadece aşı ile ilgilenmeyip hastalığı çabuk tespit etmek için yapay zekâyı geliştirdiklerini söylüyorlar. Covid-NET’i geliştirilmesi için 2.839 viral ve bakteriyel enfeksiyon geçiren hastanın 5.941 adet röntgen görüntüsü kullanıldı. Yapay zekâyı kullanmak isteyen kişilere bu veriler aktarılıyor ve kendileri de veri ekleyip Covid-NET’in daha da gelişmesini sağlayabiliyorlar.

Henüz hazır olmadığını belirten yetkili kişiler, bilim insanlarını desteğe çağırıyorlar. Virüs insan bünyesinde ne kadar hızlı tespit edilirse o kadar hızlı önüne geçilebilir diye düşünüyoruz ve biz de destek çağırısında bulunuyoruz!

 

 

1960’ların Kült Arabası Volkswagen’den Elektrikli Araç

Herkesin bildiği Volkswagen’in “hippie” modeli olan T1 Samba tamamen elektrikli bir araç hâline getirildi. Retro görüntüsünden ödün verilmeyen araç katlanabilir panoramik çatısı ile harika görünüyor.

Volkswagen’in Hannover’deki fabrikasında üretilen 1966 T1 Samba ya da yeni ismiyle e-BULLI, 45 kWh-lityum iyon bataryası ile tek bir şarjla 200 kilometre gitmesi bizi oldukça şaşırttı.

İç dizayn yine retrodan kaçınılmamış ve ahşap zemin tercih edilmiş. 8 kişilik bu araçta, USB ve Bluetooth da bulunuyor. Tabii ki yolculuklar için küçük dijital bir ekran da unutulmamış. Seri üretime başlayacaklarını duyuran Volkswagen, e-BULLI için 64.900 Euro’luk bir fiyat etiketi belirledi. Henüz piyasaya sürülmeyen e-BULLI’yi en kısa zamanda yollarda görmek dileğiyle…

Yunus Şahin


Yorumlar

Yorum Yap

500