Apple’ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12

31 July 2018
Yunus Şahin

Yunus ŞAHİN 1991 yılında Tokat’ta doğmuştur. Lise öğrenimi için İzmir’e gelen Şahin, hayatının yarısını burada geçirmiş ve şehre aşık olmuş, İzmir’den kopamamıştır. Profesyonel olarak Bilişim Sektöründe hizmet veren Şahin, 2017 yılında Office701 CA & IT şirketini kurmuştur. Kendisi de Yazılım Uzmanı ünvanını taşımakta ve ekibiyle birlikte sektöre hizmet vermektedir. 2016 yılında öğrenci olarak Özel Sahne Tozu Tiyatrosuna katılmış, Eylül 2018’de Yeni Aktörler oyuncu kadrosunda yerini almıştır...

Apple’ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12

  • 31 July 2018
  • 826 Görüntülenme
  • YORUM


Apple’ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12

Günümüzde çoğu insan bir Apple müşterisi. Önceleri yılda 1 tane telefon çıkaran Apple, şimdilerde minimum 2 telefon, tablet, saat ve daha bir sürü cihaz satışa çıkarıyor. Sadece kendi cihazlarında çalışan ve tamamen Apple’a ait bir işletim sistemi üretmiş olan Apple, her geçen yıl bu işletim sisteminin de daha gelişmiş bir sürümünü çıkarıyor.

2018 Eylül ayında kullanıma geçilmesi beklenen iOS 12 tasarımsal değişikliklerden ziyade daha çok performans ve kararlılık iyileştirmelerine odaklanmış durumda. Bizler de sizin için bu iyileştirmelerin neler olduğunu ve hangi cihazlar için geçerli olduğunu anlatmaya çalıştık…

iOS 12 Hangi Cihazları Destekliyor?

iPhone
iPad
iPod
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone 6
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s
12.9 inç iPad Pro (2. nesil)
12.9 inç iPad Pro (1. nesil)
10.5 inç iPad Pro
9.7 inç iPad Pro
iPad (6. nesil)
iPad (5. nesil)
iPad Air 2
iPad Air
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2
iPod touch (6. nesil)

*iOS 12 bu cihazlarda 2018 Eylül ayından itibaren geçerli olacak.

iOS 12 ile Birlikte Gelen Yenilikler Neler?

iOS 11 kullanıma açıldığında daha çok tasarımsal değişiklikler yapan Apple, bu yeniliklerle birlikte oluşan performans ve kararlılık sorunlarını iOS 12 ile çözmeyi planlıyor. Önceleri çok daha kararlı çalışan işletim sistemi açıkçası şimdilerde eski performansını aratıyor. Apple ise yeni güncellemeleriyle bu sorunları ortadan kaldırmak istiyor. Bu yenilikler WWDC etkinliğinde aşağıdaki gibi maddelendirilmiş durumda;

Performans iOS 11’e nazaran 2 kat iyileştirilmiş durumda.
Tüm uygulamalar %40 daha hızlı çalışacak.
Klavye etkinlikleri %50 daha hızlı görüntülenecek.
“Kamera İçin Kaydır” %70 daha hızlı açılacak.
CPU performansı gerektiğinde yükseltilebilecek. Sonrasında pil seviyesini korumak adına performans düşürülebilecek.

Tüm bunların yanı sıra tamamına yer veremesek de iOS 12 ile gelen yeniliklerden başlıcaları aşağıdaki gibi:

Daha Gelişmiş Bir Siri!

Siri son zamanlarda Google Asistan ve Amazon Alexa’nın fazlasıyla gerisinde kalmış durumda. Bu durumun önüne geçmek isteyen Apple, iOS 12 ile birlikte Siri’de de yenilikler yapıyor.
Siri, sizin seçtiğiniz bazı komutlar ile uygulamalarınızın belirli özelliklerini kullanabilecek. Kolay erişim için Kilit Ekranına kısa yollar eklenebilecek. Bunun akabinde Siri önceki deneyimlerine dayanarak günün belirli saatlerinde kilit ekranında çıkan bu kısa yollar ile sizi uyarabilecek. 

Verilerinizin Gizliliği!

Son zamanlarda yaşanan ve büyük yankı uyandıran Facebook’un kişisel verilerimizi büyük şirketlere satması olayını hatırlıyor olmalısınız. Apple ise kişisel verilerin gizli tutulması olayına büyük önem verdiklerini duyurmakla birlikte Safari üzerinden girdiğiniz web sitelerinin “paylaş” butonlarının ve yorum araç takımlarının izniniz olmadan sizi izlemesini engellediğini duyurdu. Ciddi bir konu üzerinde gelişme kaydeden Apple bununla birlikte reklam verenlerin aygıtınızı tanımlamak veya hedefli online reklamlar göndermek amacıyla aygıtınızın benzersiz özelliklerini toplamasının da önüne geçmiş durumda. Bir yazılımcı olarak kişisel fikrim ise; Apple’ın bunu düşünüp buna mesai ayırması beni şaşırtmakla birlikte mutlu da etti. 

FaceTime

iOS 12 ile birlikte FaceTime’da da çok ciddi bir yenilik söz konusu. Artık FaceTime üzerinden yapılan görüşmeler 32 kişiye kadar artırılabiliyor, aynı anda 32 kişiyle görüntülü ya da sesli görüşmeler yapabiliyorsunuz. O an konuşan kişi otomatik olarak büyüyor ve sohbeti takip etmeniz kolaylaşıyor. Mesajlar üzerinden bir grup konuşması gerçekleştiriyor iseniz, bu mesaj sohbetini tek tuşla görüntülü ya da sesli görüşmeye çevirebiliyorsunuz! 

Bildirimler

Kilitli ekrandaki bildirim kalabalığı hepimizin canını sıkan bir durum. Apple buna da bir çözüm getirerek, aynı kişiden gelen bildirimleri gruplandırıyor. Aynı zamanda bildirimlerinizi kilitli ekrandan da yönetebiliyor, isterseniz bildirim merkezine gönderebiliyorsunuz. Ayrıca Siri de uyarılarla etkileşim kurma alışkanlıklarınıza göre bildirimler hakkında size akıllı önerilerde bulunabiliyor.

Yenilenmiş AR Teknolojisi

Apple Adobe, Autodesk, Quixel gibi programlarca da desteklenen ve AR teknolojisi için kullanılacak olan yeni bir dosya formatı geliştirdiğini de açıkladı. AR objelerinin gerçek boyutlarını tespit etmekte kullanılacak olan yeni dosya formatının ismi ise USDZ. Gerçeklik teknolojisine büyük önem veren Apple, ARKit 2.0 ile odanızdaki hemen her şeyin ölçümünü yapabilecek ve işlerinizi hızlandırabileceksiniz. 

Dilim döndüğünce size iOS 12 hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Burada anlattıklarımdan çok daha fazlası var tabii. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Apple’ın resmî web sayfasını inceleyebilirsiniz. Gelecek ay başka bir konuda tekrar görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

 

Yunus Şahin


Yorumlar

Yorum Yap

500