Yeni Yıl Bahane, Ailecek Kutlamak Şahane!

30 Kasım 2017
Reyhan TANSU ŞENAY

Reyhan Tansu Şenay, Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümünü bitirdikten sonra uzun yıllar çeşitli televizyon kanallarındaki çalıştı ve daha sonra İzmir'deki bir gazetede muhabirlik, editörlük ve yurtdışı yayınları koordinatörlüğü yaptı. İnsan kaynakları ve çocuk gelişimi üzerine eğitimler aldı. Şu anda pazar günleri TRT Kent Radyo'da yayınlanan Sen Büyürken adlı çocuk gelişimi programını ve Anahtar adlı kişisel gelişim programını hazırlayıp sunmaktadır. Bir erkek ve bir kız çocuğu annesi olan Şenay, aynı zamanda kendisine ait yazılarını mutlubiz.com sitesinde paylaşmaktadır.

Yeni Yıl Bahane, Ailecek Kutlamak Şahane!

  • 30 Kasım 2017
  • 681 Görüntülenme
  • YORUM

Geldik,  bu yılın son ayına… Bu sizin ve sevdikleriniz için geçtiğimiz yıl söz verip de hala gerçekleştiremediğiniz “Niyetler” listesinin son ayı! Ay dediğin yıl dediğin su gibi geçiyor ömür dediğin gibi klişe büyük laflar etmeyeceğim. Ama ben bu yılbaşı tatlı telaşlarını, kime gitsek, kim gelse, kime ne alsam telaşlarını, o büyük Noel ağacı süslemelerini, kırmızı iç çamaşırlarının her yerde ulu orta teşhir edilmesini seviyorum. İçim açılıyor o şıkır şıkır parlayan İzmir'imin halinden… Takıp takıştırmış, biraz frapan ama kesinlikle çok alımlı, yüksek ökçeli, kırmızı rujlu, şen kahkahalı Symrna oluyor birden...

Yılın son gününde TRT Kent Radyo İzmir’de yayında olmam da ayrı bir keyif. 31 Aralık konuklarını nereden bulacağım da ayrı bir konu tabii kii…Bilginiz olsun cıvıl cıvıl şarkı söyleyecek, yeni yıl dileklerini anlatacak çocuklara ihtiyacım var. Benim böyle bir kızım, oğlum var diyenler bana reyhansenay sosyal medya hesaplarından ulaşabilir. 

İşte ben yeni nesil çocuklarının hayranı olarak, yılbaşı eğlencelerinin en çok onlara yakıştığını düşünürüm. Oysa hangi mekâna giderseniz gidin çocuklara özgü bir eğlence bulamazsınız. O yüzden yıllardır çocuklarıyla yeni yılı kutlamayı seven aileler olarak PTT (Pijama, terlik, televizyon) üçlüsü dışında da evde kendi eğlencenizi yaratabilirsiniz. İşte Çocuklu Aileler Yeni Yılı Kutlama Tavsiyeleri…

*İşe mutfak ile başlayalım. Malum anneler yedirmeden rahat etmez. 31 Aralık akşamına özel, tüm hazırlığınızı çocuğunuzun en sevdiği ve sizin çoğunlukla yapmadığınız yiyecekler üzerine kurun… Patates kızartması, köfte ve makarna gibi basit ama eğlenceli bir sunum yemeğinizi şenlendirir. Siz de çok yorulmazsınız. Kurutulmuş meyveler, çerezler, patlamış mısır ve tabii ki pasta ve çikolatalar ikramların en sevdiğim bölümü… Kendinizi de şımartabileceğiniz ama kesinlikle çok yorulmadan hazırlayacağınız bir masanız olsun. Daha önce izin vermediğiniz çikolata ısrarlarını, bugün yılbaşı diyerek esnetebilirsiniz.  

*Çocuğunuzla birlikte yılbaşı ağacı süsleme, hatta evi süsleme bence işin en eğlenceli yanı… Bu keyfi birlikte bir ritüele çevirerek, onun hafızasında yılbaşı ile ilgili keyifli anılar bırakabilirsiniz. Her yıl ağaç süslerken dilek zarflarını da üstüne iliştirmeyi unutmayın.  Eğer yazamıyorsa dileğinin resmini yapabilir. Ama bu dilekler gizli, kimse kimseye söylemiyor. Tabii biz anne babalar çaktırmadan bakabiliriz. Bunu bir ritüele dönüştürürseniz, geçen seneki dilekleri gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi de ölçebilirsiniz. 

*Eğer çocuğunuzun bir uyuma ritüeli varsa, mesela benimkiler saat 10 yatağa kon, tayfası olduğundan havai fişekleri hiç göremezler. Dışarı çıksak bile sandalyelerde uyur  ya da huysuzlukları ile kendilerini belli ederler. O yüzden saat 12.00’den önce de yeni yılı birlikte kutlayabilirsiniz. Hatta o gün isterlerse salonda uyumalarına izin verebilirsiniz. 

*Yılbaşı enerjinizi yükseltmek için mutlaka müzik açın. Hatta dans edin. Yetenek ya da ses yarışması bile düzenleyebilirsiniz. Çok eğlenceli oluyor çocuklarla, hatta jüri üyelerini de taklit edebiliyorsanız, daha eğlenceli…

*Soğuk sıcak (Bir yılbaşı süsünü diğerleri görmeden salonda bir yere saklayın. Odaya girenler sakladığınız yere yaklaştıkça sıcak, uzaklaştıkça soğuk diyerek onları yönlendirin), saklambaç yok ben aksiyon sevmem diyorsanız kutu oyunları da mutlaka listenizde olsun. Bu oyunları oynarken mutlaka yılbaşı coşkusuna ve paylaşma ritüline uygun eğlenceli hale getirirseniz süper olur. Yeni nesil çocuklarında genelde rekabet ve kazanma hırsı yüksek olduğundan, bazen eğlence diye başladığınız bir oyun ağlama nöbetlerine dönebiliyor, kontrol sizde olmalı.  Aman ne oyunu ben şimdi yiyip, içicem masadan kalkmak istemiyorum diyorsanız, o zaman masada oyun oynayın hem yiyin, hem için, hem oynayın. Kelime oyunları favorimdir mesela…Yaşına uygun olanları seçip, oynayabilirsiniz. 

*Masada çocukluğunuzdaki yılbaşı kutlamalarını anlatabilirsiniz. Hikâyeleri, hele sizin çocukluğunuz dair anıları çocuklar dinlemeye bayılır. 

*Mutlaka küçük de olsa hediyeler alın ya da yapın. Kızınızın küçük kardeşine vereceği bir resim, bir kitap ya da bir küçük oyuncak, aile bağlarını güçlendirir. Siz de hediye seçerken pahalı değil, anı olabilecek nitelikte hediyeler seçin.

*O gece büyüklerin yeni yılını kutladıktan sonra, telefonları bir kenara koyun ve ailenizin ne büyük bir mucize olduğuna tanıklık edin. Düşünün ki, çocuğunuz bir gün çocuklarına bu özel yılbaşı gecesini anlatacak… İçinde eğlence, sevgi ve umut olan özel bir kutlama için güzel bir bahaneniz var. 

O zaman hazırlıklar başlasın!   

 
Reyhan Tansu Şenay

Yorumlar

Yorum Yap

500