Türkiye’de Bir İlk! Evrensel Çocuk Müzesi ile Çocuklar Eğlenerek Öğrenecek...

30 Eylül 2017
Reyhan TANSU ŞENAY

Reyhan Tansu Şenay, Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümünü bitirdikten sonra uzun yıllar çeşitli televizyon kanallarındaki çalıştı ve daha sonra İzmir'deki bir gazetede muhabirlik, editörlük ve yurtdışı yayınları koordinatörlüğü yaptı. İnsan kaynakları ve çocuk gelişimi üzerine eğitimler aldı. Şu anda pazar günleri TRT Kent Radyo'da yayınlanan Sen Büyürken adlı çocuk gelişimi programını ve Anahtar adlı kişisel gelişim programını hazırlayıp sunmaktadır. Bir erkek ve bir kız çocuğu annesi olan Şenay, aynı zamanda kendisine ait yazılarını mutlubiz.com sitesinde paylaşmaktadır.

Türkiye’de Bir İlk! Evrensel Çocuk Müzesi ile Çocuklar Eğlenerek Öğrenecek...

  • 30 Eylül 2017
  • 683 Görüntülenme
  • YORUM

 

Türkiye’de Bir İlk!

Evrensel Çocuk Müzesi ile Çocuklar Eğlenerek Öğrenecek...

 

Türkiye’de ilk kez çocukların yaşayarak öğrenebilecekleri tematik Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü açıldı. Daha yapım aşamasındayken bile çocukları devasa dinazorlar, kocaman hayvan replikaları ile heyecanlandıran bu müze İzmirli çocuklara evrensel değerleri ve bilimi yaşayarak öğrenmeyi kazandıracak.

Hayatta çocuklarımızın hep sağlıklı, başarılı ve mutlu olması için çabalıyoruz. Evrensel değerlere sahip, ahlaklı, iyi bir insan olması önceliğimiz... O kadar çok yılmışız ki yalan söyleyen, rüşvet yiyen, çalan, işini hakkıyla yapmayan, sözünü tutmayan insanlardan, çivisi çıkmış bir düzende çocuklarımız da bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamasın istiyoruz. İşte belki de o yüzden aile çok önemli. Armut dibine düşmüyor her zaman... Çocuklar okulda, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden aldıkları öğrenim ile de etkileniyorlar. Sosyalleştikçe risk büyüyor. O zaman ben çocuğumun sınıf arkadaşlarını da seçmeliyim, öğretmenini seçmeliyim, oyun oynadığı parkı da seçmeliyim düşüncesiyle kaygılanan helikopter ebeveynler oluyoruz. Çocuklar direksiyona geçemeyince, hayat yolunda kaza yapma riskleri artıyor.

 

Evrensel Değerler Nedir?

Oysa evrensel değerler belli. "Değer" kelimesinin sözlük anlamı "Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet." Kısacası kişinin bir konuya, nesneye ya da olaya olan inancı.

Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği diyebiliriz.

Antropolog Robert Edgerton’ın üç yüz uygarlığı inceleyerek tespit ettiği ve genel olarak altı maddede ifade ettiği evrensel değerler şunlardır:

-Gerçeğe Saygı

-Kişisel Bütünlük

-Hakkaniyet

-İnsan Onuruna Saygı

-Hizmet

-Sevgi

Edgerton, bu değerlere sahip olamayan kültürlerin doğal seleksiyonda yok olduğunu ortaya koymuştur. Evrensel değerleri incelediğinizde bu değerlerin doğada kusursuz bir şekilde işlediğini görebiliriz. Ancak dünyaya baktığımızda maalesef aynı şeyi söylemek mümkün değil. Her ne kadar kültürümüz, adet, gelenek ve göreneklerimiz evrensel değerlere paralel olsa da, gelişmeye çalışan bizim gibi toplumlarda bireysel çözülmelerin daha fazla olduğu ortadır. Yeni çağa ayak uydurmaya çalışan, gittikçe değerlerinden uzaklaşan toplumlar için yok olmadan önce son çare, bu değerleri çocuklarına aşılamaktır. 

 

Türkiye’de Bir İlk!

Bu noktada Karşıyaka Belediyesi’nin vizyon projesi olan, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen “Evrensel Çocuk Müzesi”, büyük bir adım. Geçtiğimiz günlerde büyük bir açılış ile hizmete sunulan parkta, çocuklar sadece evrensel değerleri yaşayacak, bilim müzelerinde eğlenerek öğrenecekler.

 

Yalı Mahallesi’nde 7 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulan kampüste bulunan Çocuk Müzesi'nde yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin anlatıldığı sergi alanları bulunuyor. Bu alanların dışında, paleontoloji sergisi, entomoloji sergisi, inşaat adası, bilim adası ve dev dinozorlar ile diğer hayvanların replikaları, projenin en dikkat çekici unsurları.

 

Kampüs içerisinde ayrıca okul gruplarının yararlanacağı piknik alanı, etkinlik tiyatro ve gösteriler için bir sahne, belgeseller için cep sineması, ziyaretçilerin yararlanması için restoran, büfe, hediyelik eşya ve fotoğrafçı dükkanları da var.

 

İsteyen okullar, randevu alarak bilim müzelerinde çocukların eğitim görmesini sağlayacak. Tüm İzmirli çocuklar bu eğitim ve eğlence müzesinden faydalanabilecek. Hatta kısa sure içinde müzeleri görmek için şehir dışından da çocukların geleceğine inanıyorum. Çocukların parktaki şaşkın ve mutlu halleri bunun en güzel işareti.

 

Yıllarca boş olan araziye acaba hangi müteahhit inşaat yapacak diye beklerken, böylesi değerli bir araziyi çocukların hizmetine sunan Karşıyaka Belediyesi’ni de gönülden kutluyorum.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara manevi mirası akıl ve bilimdir. Soru sormaktan korkmayan, üretken, farkındalığı yüksek, özgüvenli, aydınlık yeni nesilimize de böyle müzeler yakışır.

 

Çocuk Müzesi kriterleri Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği'nce belirleniyor ve akredite ediliyor. Karşıyaka Belediyesi Evrensel Değerler Çocuk Müzesi bu kriterlere göre oluşturuldu ve akredite işlemi için hazırlıklara başlandı. Bu yönüyle Türkiye’nin tek Çocuk Müzesi kimliğini taşıyor. Ayrıca, dünyada “Evrensel Değerler” temalı ve içerikli hiçbir Çocuk Müzesi bulunmuyor. Karşıyaka’da inşa edilen müze, bu niteliğiyle de alanında dünyanın en kapsamlı projesi olma özelliğini taşıyor.

 

Reyhan Tansu Şenay


Yorumlar

Yorum Yap

500