Motivasyona İlham Veren Sözler

31 Aralık 2018
Meltem ONAY

Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden mezun oldu. Adnan Menderes Üniversitesi-İşletme Bölümü’nden doktora unvanını aldı. Celal Bayar Üniversitesi’nde, Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2019 yılında, aynı üniversiteden emekli oldu. Şu anda Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi’nde rektör yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2020 yılında, tarıma olan hassasiyeti nedeniyle, Cemre Hareketi: Sürdürülebilir Tarım-Gıda Platformu’nu kurdu. Bu platform aracılığı ile ülkemizde, tarımda dijitalleşme ve döngüsel ekonomi uyumlu kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Motivasyona İlham Veren Sözler

  • 31 Aralık 2018
  • 525 Görüntülenme
  • YORUM


Yeni yıla girmeye çok az bir zaman kala, geçmiş 11 ay öncesine gidip, kendimi değerlendirmeyi hep çok sevdim. Bütün bir yıl boyunca neler yaptım, neler hedeflemiştim ne kadarını gerçekleştirmiştim? Yaptığım hatalardan ne kadar ders aldım, farklı yöntemler uygulamayı ne ölçüde başarabildim? Çevremdeki kişiler ile iletişimimde ne kadar başarılı oldum? Kaç kitap okudum, kaç film seyrettim? Görevimi ne kadar başarıyla sürdürdüm? Aileme ne kadar vakit ayırabildim? Kaç yeni dost kazandım? Bu kişiler ile dostluğum, bana neler kattı?

Ben bu sorulara verdiğim yanıtı genellikle “kendimle yüzleşmek” olarak ifade ediyorum. İyi mi yapıyorum, yoksa kötü mü bilmiyorum ama bu yüzleşmenin hem kendimi motive ettiğini hem de yapmış olduğum hatalarımı tekrar tekrarlamamak için bir vesile sayıyorum. 


Kişinin “kendi ile yüzleşmesi” aslında, büyük bir motivasyon kaynağı. Kişinin sadece ve sadece kendine ilham verdiğine inandığımdan bu yana, kendi öz eleştirim beni her sene daha iyi olma insan yolculuğumda, büyük bir ivme kazandırıyor. 
Geçtiğimiz günlerde, Değişim Liderleri Derneği tarafından, “Şehrimin Kadınları” isimli bir seminere davet edildim. Bu başlık, öncelikle çok hoşuma gitti. Çok haklıydılar, ben bu şehrin kadınlarından biriydim. Fakat beni farklı kılan neydi? Başarılı birisi olarak görülmem mi? Ya da mücadele eden bir kadın olmam mı? Bu konuda neden tercih edildiğimi bilmiyorum. Ama kendi öz değerlendirmemi yapmaya başladığımda, beni farklı kılan bazı özelliklerim olduğunu kabul ediyorum.

Nedir bu özelliklerim? Bu özellikler kişiyi başarıya, mutlu olmaya sevk eder mi? 

Başarılı olmanın üç temel şartı var: “Umutlar, heyecanlar ve başarma arzusu” Eğer bu şartları, yapacağınız iş ya da eylem ne olursa olsun yerine getiremezseniz veya önceden kurgulayamazsanız, amacınıza ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Kendi kendinize şöyle diyebilirsiniz: “Ne umudundan bahsediyorsun, şu anda ülkemiz oldukça sıkıntılı günlerde, bunları da aşmak pek mümkün değil gibi!”

“Heyecan duyacağım bir hareket göremiyorum, zaten heyecanlarımı da yok ettim.”

“Başarma arzumu yitireli çok zaman oldu. Sadece çevremdeki kişileri değil, kendimi bile motive edemiyorum.”

Çok da haklısınız, bütün bu olumsuz olduğunuz duygular, size bahsetmiş olduğum üç kritik adımı atmanıza yardımcı olamayacaktır. Bu nedenle de sadece günlük bir yaşam sürdürmeyi tercih ederek, günlük sorunlarla baş etmeye devam edeceksiniz. Yani “negatif bir düşünce yapısı”, sizlerin bir yeni adım atmanızı her zaman engelleyecektir. 
Haydi bir de şu şekilde hayata bakalım: “Sizce, 2050 yılında neler yapıyor olacağız?” 2018 yılını yaşarken, 2050’yi düşünmek belki sizlere komik gelebilir. İyi de dünya bugün ya da yarın durmayacak ki! Siz isteseniz de istemeseniz de devam edecek. İşin kötüsü, eğer yaşınız genç ise, bugünleri her durumda yaşayacaksınız. Eğer yaşınız benim yaş grubunda ise, belki 2050’de daha yaşlı olsanız bile bu zaman dilimine kadar pek çok değişimi yaşayacaksınız. Bu nedenle, “daha pozitif düşünen birisi olmaya çalışmak” başarıya ya da mutlu olmaya ulaşmada önemli bir motivasyon kaynağı ve ilham veren tılsımlı bir sözcük. 
2019’da bugün benden size küçük bazı tavsiyeler dinlemeye hazır mısınız?

1- Güne değil, geleceğe odaklanın: Şüphesiz günü yaşamayı devam edin ama unutmayın dün ve bugün bitti, yarın başladı bile. 

2- Sevmeyi ve affetmeyi unutmayın: Sadece sevmeyi değil; “karşılıksız sevmeyi” unutmayın.

3- Bilgiye ve değişime açık olun: Her yeni duyduğunuz yeni düşünce, fikir size yenidir. Bu öğrendiklerinizi, yaşamınızda, işinizde kullanın.

4- Yeni kişilerle tanışın: Aynı kişiler ile yapılan sohbetler, size kısır bir döngü yaratır. Hiç bilmediğiniz konusunda uzman kişiler ile sohbetler, yeni fikirlerinizin oluşmasına yardımcı olur.

5- Alışkanlıklarınızı bırakın: Bu müthiş bir mücadeledir. Bu mücadele, kişinin kendisi ile olacağı için, müthiş bir motivasyon sağlar.

6- Yeni bir hedef koyun: Bu hedef, geçmiş hedefinize uygun da olabilir ya da bambaşka bir yeni hedef de olabilir. Kendinize söz verin, bir yıl içinde gerçekleştirin. Sonuçta kendiniz ile gurur duyacaksınız. 

7- Şükretmeyi unutmayın: Her yeni gün size sunulmuş bir ayrıcalıktır. Bunu hissedin ve önce kendiniz için, sonra da insanlık için faydalı bir kişi olmaya çalışın.

8- Çevrenizdeki olaylara reaksiyon gösterin: Dünyanın gidişatını iyi izleyin. Çevre sorunlarından tutun da ahlaki çöküntüye kadar pek çok sorun ile baş etmeye çalışıyoruz. İzleyen değil, yol gösteren olun.

9- Dünya ne yuvarlak ne de düz: Bakış açınızı değiştirin. Gördüğünüz ve yaşadığınız çevre, sadece kendi gördükleriniz ile sınırlı. Dinleyin ve düşünün, neden insanlar sizden farklı düşünüyor?

10- Kendinize güvenin: Bu dünyada tek ve biriciksiniz. Sizin yeteneklerinize sahip başka birisi yok. Bu özelliğinizi geliştirin ve bu kabiliyetinizi; önce ailenizde sonra da çevreniz için kullanın. 
2019 yılına bir iki hafta kala, benim inanılmayacak kadar büyük umutlarım var. Bu umutlarımı gerçekleştirmek için heyecanlarım var. Başardığım zaman ise hedefimi, doğacak güzellikleri yaşayacak olmam, beni de motive ediyor.  Kendi kendime “ilham veren sözleri” önce ruhuma, sonra da davranış ve tutumlarıma yansıtmaya çalışıyorum.
Asla unutmayacağımız tek bir şey var: “İnsanın kendine yaptığını, hiç kimse yapmaz”. İçimizdeki engelleri, sınırları kendimizin koyduğunu, bu nedenle de umutsuz ve heyecansız kalmış olabileceğimizi bir düşünün. Şehrimin Kadınları arasından seçilen bir kişi olarak 2018 yılımı şöyle bir değerlendirdiğimde, sizlerle paylaşacağım üç kelimelik son söz şu olacak: “Mutluluk, İç Huzur ve Tutku”. Ben içimdeki sese hep güvendim. Siz de içinizde sese kulak verin. 
2019 yılı, sizlere güzellikler getirsin, sevgiyle kalın…                           Meltem Onay

01.01.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500