Yılbaşı Konseptinde İç Mekânlar

30 November 2017
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Yılbaşı Konseptinde İç Mekânlar

  • 30 November 2017
  • 1047 Görüntülenme
  • YORUM

 
Havalar soğuyor ve şehir bize yavaş yavaş yılbaşının gelişini hatırlatmaya başlıyor. 2017’nin son ayına girmiş bulunmakla, aklımıza yeni yıl atmosferine evimizi hazırlama düşünceleri geliyor. Yeni yıl atmosferini evinize ya da geçireceğiniz ortama yansıtabilmek için bir ayımız var. Bu sürede evinizde ufak değişikliklere yer verebilir, havasını değiştirebilirsiniz.
 

İlk olarak ufak değişiklikler ile başlayalım. Öncelikle dekorasyona başlamadan bir renk paleti belirleyip buna uygun tasarım yapmak çok önemli. Böylece uyumlu renkleri seçerek evinizde dingin bir atmosfer yaratmanız sizin elinizde olur. Evinizin farklı yerlerine içine mum koyulan kırmızı, yeşil, beyaz tonlarında fenerler yerleştirebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil hem birbirine zıt renkler olduğu için uyumlulardır hem de bize ilk hatırlattıkları şey, yılbaşı konseptidir. Bu fenerlerin içlerine parlak ya da kokulu mumlar koyarak sıcak bir atmosfer sağlamanız mümkün olabilir. Ek ürünlerde renkli malzemeler kullanmayı planlıyorsanız koltuklarınız, berjerleriniz gibi sabit ürünler ile renk uyumuna dikkat etmeniz göz yormaması açısından büyük önem taşır. Kırmızı ve yeşilden başka açık ve metalik renkler de bize kışı anımsatan tonlardır.
 

Yılbaşı ağacınız var ise onu kendi yaptığınız tarçın çubuklarından hem kokulu hem de görsel olarak çok hoş görünen süsler ile süsleyebilirsiniz. Yılbaşı ağacında da aynı evinizin genel renk paletinde uyguladığınız gibi, uyumlu süsler kullanamaya ve renk karmaşası yaratmamaya özen gösterebilirsiniz. Çok fazla renk ve doku kullanımı, evinizi süslemeye çalışırken, bir anda ağacı bile göremediğiniz bir karmaşaya dönebilir.
 

Kanepelerinizi yılbaşı konseptine uygun, baskılı yastıklarla aralara ise düz renkli yastıkları yerleştirerek süsleyebilirsiniz. Bir başka öneri ise, yastıkları hediye gibi kalın kurdeleler ile bağlayıp evinizde yılbaşı havası estirmek. Kanepe süslerinizi hem sizi sıcak tutacak hem de dekorasyonunuzu tamamlayacak bir şal veya battaniye ile tamamlayabilirsiniz.
 

Yılbaşlarında masa düzeni ise, diğer önemli noktalardan biridir. Masa tasarımınızda yine benzer kırmızı, yeşil metalik renkler kullanabilirsiniz. Yılbaşı konseptine uygun altın rengi ya da gümüş rengi peçeteler, hem sade hem de şık görünecektir. Gümüş şamdanlar veya kımızı beyaz renklerde mumlar ile sıcak bir atmosfer yaratmanız da mümkündür. Ek olarak kuru dallar, kozalaklar ve ahşap servis tabakları da masanızın konseptini tamamlayacaktır.
 

Eğer evinizde çam ağacınız yoksa ya da ofisinizi süslemek istiyorsanız, kuru dallara veya yapay bitkilere yılbaşı süsleri asarak yeni yıl konseptini yakalamanız oldukça kolay olacaktır.
 

Aynı zamanda iç mekânlarınızda soğuk kış aylarında sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız aydınlatmayı mutlaka tavandan tek aydınlatma olarak değil küçük abajurlar, mumlar ve duvar aydınlatmalarıyla sarı ışık kullanarak dağınık şekilde sağlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede çok daha sıcak bir atmosfere sahip olabilirsiniz.
 

Yeni yılı yenilikler, güzel değişiklikler ve içinde olmaktan mutluluk duyduğunuz iç mekânlarda geçirmeniz dileği ile, şimdiden mutlu yıllar.

Lâl DALAY

01.12.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500