Yılbaşı İçin Dekorasyon Önerileri

30 November 2018
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Yılbaşı İçin Dekorasyon Önerileri

  • 30 November 2018
  • 1821 Görüntülenme
  • YORUM


Yılbaşı İçin Dekorasyon Önerileri 


Aralık ayının gelmesi ile birlikte sokaklar, caddeler süslenmeye başlıyor. Soğuyan hava, yılbaşı konseptli restoranlar ve kafeler çoğalıyor, bu da bizde evimizi yeni yıla hazırlama isteği uyandırıyor. 
Evde büyük değişiklikler yapmadan, birkaç obje, ışıklandırma bile ekleyerek atmosferini değiştirmeniz mümkün. Fakat önemli olan bunu yaparken renk karmaşası ya da dağınıklık oluşturmadan süslemek ve iç mekânlarınızı keyif alacağınız atmosferler haline getirmek.

Bu ufak değişikliklere bile başlarken aklınızda bir renk paleti oluşturmanız, uyumlu renkleri seçerek evinizde dingin bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Evinizin farklı yerlerine içine mum konulan kırmızı, yeşil, beyaz tonlarında fenerler yerleştirebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil hem birbirine zıt renkler olduğu için uyumlulardır hem de bize ilk hatırlattıkları şey, yılbaşı konseptidir. Bu fenerlerin içlerine parlak ya da kokulu mumlar koyarak sıcak bir atmosfer sağlamanız mümkün olabilir. Ek ürünlerde renkli malzemeler kullanmayı planlıyorsanız koltuklarınız, berjerleriniz gibi sabit ürünler ile renk uyumuna dikkat etmeniz göz yormaması açısından büyük önem taşır. Kırmızı ve yeşilden başka açık ve metalik renkler de bize kışı anımsatan tonlardır.
Kanepelerinizi yılbaşı konseptine uygun, baskılı yastıklarla aralara ise düz renkli yastıkları yerleştirerek süsleyebilirsiniz. Bir başka öneri ise, yastıkları hediye gibi kalın kurdeleler ile bağlayıp evinizde yılbaşı havası estirmek. Kanepe süslerinizi hem sizi sıcak tutacak hem de dekorasyonunuzu tamamlayacak bir şal ya da battaniye ile tamamlayabilirsiniz.
Yılbaşı ağacı süslemek bir başka eğlencedir bizler için aralık ayında. Süslerken bazı süsleri tarçın çubuklarından yaparak hem kokulu hem de görsel olarak çok hoş görünen süsler yaratabilirsiniz. Yılbaşı ağacında da aynı evinizin genel renk paletinde uyguladığınız gibi, uyumlu süsler kullanmaya ve renk karmaşası yaratmamaya özen gösterebilirsiniz. Çok fazla renk ve doku kullanımı, evinizi süslemeye çalışırken, bir anda ağacı bile göremediğiniz bir karmaşaya dönebilir. Ayrıca evinizdeki sadeliği korumak istenenleriniz varsa yılbaşı ağacını beyaz ve gümüş tonlarında süsler asarak, ya da bir değişiklik yapıp beyaz bir yılbaşı ağacı alarak, bu dinginliği bozmadan da evinize yılbaşı havasını getirebilirsiniz.
Küçük stüdyo dairelerde ise bazen yılbaşı ağacı koyacak yer bile kalmıyor ama tabii bu yılbaşı atmosferi yaratamayacağımız anlamına gelmiyor. Kuru dallara ya da yapay bitkilere yılbaşı süsleri asarak yeni yıl konseptini yakalamanız oldukça kolay olacaktır. Bu ufak öneri aynı zamanda ofisini süslemek isteyenler için de bir çözüm olabilir.
Yılbaşlarında masa düzeni ise, diğer önemli noktalardan biridir. Masa tasarımınızda yine benzer kırmızı, yeşil metalik renkler kullanabilirsiniz. Yılbaşı konseptine uygun altın rengi ya da gümüş renkli peçeteler hem sade hem de şık görünecektir. Gümüş şamdanlar ya da kımızı beyaz renklerde mumlar ile sıcak bir atmosfer yaratmanız da mümkündür. Ek olarak kuru dallar, kozalaklar ve ahşap servis tabakları da masanızın konseptini tamamlayacaktır.
Aynı zamanda iç mekânlarınızda soğuk kış aylarında sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız aydınlatmayı mutlaka tavandan tek aydınlatma olarak değil küçük abajurlar, mumlar ve duvar aydınlatmalarıyla sarı ışık kullanarak dağınık şekilde sağlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede çok daha sıcak bir atmosfere sahip olabilirsiniz.
Yaşam alanlarımızda farklılıklar yaratmak kendimizi daha iyi hissetmemizi de beraberinde getiriyor. Siz de yılbaşı havasını evinizin içinde hissetmek için bu ufak değişiklikleri yapabilirsiniz ve yeni yıla yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Dilerim 2019 yılı sizlere güzellikleri de beraberinde getirir.


Lâl DALAY

01.12.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500