Sonbahar Havasını Evinize Yansıtın!

01 October 2021
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Sonbahar Havasını Evinize Yansıtın!

  • 01 October 2021
  • 604 Görüntülenme
  • YORUM

Sonbahar ve yaz boyu özlemle andığımız serin havalar, ekim ayının gelişiyle yavaş yavaş değişiklik rüzgârları estirmeye başladı. Havaların serinlemesiyle eğer siz de evlerinize sıcaklık ve yenilik getirecek mekânlar yaratmak için enerji doluyorsanız; birkaç tavsiye ile evinize de sonbahar havasını getirmeye başlayabiliriz.

 

Bir sonbahar manzarasına baktığımızda gözümüze çarpan ilk renk, turuncudur.

 

Bu rengin bizim üzerimizde birçok pozitif etkisi vardır. Turuncu renk, kırmızı ve sarı olan iki sıcak rengin karışımından ortaya çıkıyor. Bu renk paleti ile dekore edilmiş alanlarda kendimizi sıcak, evimizde ve içimiz ısınmış hissetmemizin sebebi, renklerin üzerimizdeki kaçınılmaz etkisi.

Renklerin kullanımı, insanların antik çağlardan beri kullandığı bir illüzyondur aslında. Renkler ve atmosferler, birbirine sıkı sıkıya bağlılardır. Sıcak bir atmosfer yakalamak için yapmanız gereken; sarı, turuncu ve kırmızı tonlardan bir dekorasyon yapmakta saklıdır. Kendi evinize bu renkleri kolayca yastık kılıflarında, koltuk kollarına asabileceğiniz sizi sıcak tutacak battaniyelerde, bu renklerde mumlar ile uygulayabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda aydınlatma için kullanabileceğiniz dekoratif mumlar, evinizin atmosferini değiştirerek romantik ve sıcak bir ortam oluşturabilir. Tahta mumluklar, şık fenerler gibi aksesuarlarla dekorasyonu çeşitlendirebilirsiniz. Bu dekorasyonu desteklemek amacıyla çerçevelerde var olan resimlerinizi sonbahar temalı resimlerle değiştirmeniz harika sonuçlar doğuracaktır.

Sonbahar atmosferini giriş kapınızda yansıtmak için ise sonbahar yapraklarından bir kapı süsü asabilirsiniz. Bu tip süsleri kendinizde kolayca yapabilirsiniz. Kuru dallar, yapraklar ve kozalakları turuncu kırmızı ve sarı tonlarında kurdeleler ile birleştirebilirsiniz mesela.

Aynı zamanda bu tonları ışıklandırmanızda kullanmanız da evinizin atmosferini ısıtacaktır. Sıcak bir atmosfer sağlanmak istendiğinde, beyaz floresan ışık yerine sarı renkte, daha doğal ışıklandırma kullanmanız önemlidir. Işıklandırmada doğallığı yakalamak için ise genelde kullanılan tavan ışıklandırması yerine, kenarlardan dağınık ışıklandırma kullanmanız, sizin için farklı bir deneyim olabilir. Sonbahar temalı aksesuarları abartıya kaçmadan kullanmak da farklı bir görünüm vererek doğanın güzelliğini evinize taşıyacaktır. Bu aksesuarlar, balkabakları, sonbahar renklerinde kurumuş çiçekler ve sonbahar yapraklarıyla süslenmiş mumluklar olabilir. Duvarlarınızı ise hasırlar ve tabaklar asarak süsleyebilirsiniz.

Eğer kışa girerken daha büyük değişiklikler yapma hevesindeyseniz, koltuk seçimizde ketenlerin yerine kadife kumaşları tercih edebilirsiniz. Salonda dinamik bir ortam oluşturmak için ise berjerleri kullanabilirsiniz. Koyu ahşap eşyalar kullanmak da ortamı sıcaklaştırmanızda size yardımcı olabilir.

Sonbahar, doğanın renk değiştirmesine şahit olmaktır. Bu durumu göz önüne alarak tercih edeceğiniz renk kombinasyonları, dekorasyonda istenilen etkiyi ortaya koyacaktır. Örneğin yeşil ve mavi yastıklarınızı koyu sarı, zeytin yeşili, tarçın veya kahverengi renk yastıklarla yer değiştirebilirsiniz. Bu sayede sonbaharın etkisini iç mekânlarınızda daha güçlü hissedecek ve yazdan kışa geçerken yeni bir başlangıç yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.


Yorumlar

Yorum Yap

500