Sonbahar Dekorasyonu

01 Eylül 2017
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Sonbahar Dekorasyonu

  • 01 Eylül 2017
  • 510 Görüntülenme
  • 0 YORUMSonbahar Dekorasyonu


Eylül’ün gelişi ile birlikte, sıcak günlerin artık son bulduğunu ve sonbaharın geldiğini hissetmeye başlıyoruz. Etrafta değişiklik kokusunun olduğu bu dönemde, eğer bir atmosfer değişikliği arayışı içindeyseniz, mevsimin kendine özgü renk paletini kullanarak evinizde hem sıcak hem de romantik bir ortam yaratmanız mümkün.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

 

 

Bir sonbahar manzarasına baktığımızda gözümüze çarpan ilk renk, turuncudur. Bu rengin bizim üzerimizde birçok pozitif etkisi vardır. Turuncu renk, kırmızı ve sarı olan iki sıcak rengin karışımından ortaya çıkıyor. Bu renk paleti ile dekore edilmiş alanlarda kendimizi sıcak, evimizde ve içimiz ısınmış hissetmemizin sebebi, renklerin üzerimizdeki kaçınılmaz etkisi...
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

Renklerin kullanımı, insanların antik çağlardan beri kullandığı bir illüzyondur. Renkler ve atmosferler, birbirine sıkı sıkıya bağlılardır. Sıcak bir atmosfer yakalamak için yapmanız gereken; sarı, turuncu ve kırmızı tonlarda bir dekorasyon yapmakta saklıdır. Bunun yanı sıra, açık pudramsı tonlar, bize sakin bir atmosfer yaratır. Kahverengi ve yeşilin tonları beraber kullanıldığında ise bize doğayı anımsatır ve natürel bir etki yaratır. Bu paletleri kullanarak evinize son bahar hissini getirmeniz ve iç mekanlarınızda dinginliği ve huzuru yakalamanız mümkündür.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

 

Aynı zamanda bu tonları ışıklandırmanızda kullanmanız da evinizin atmosferini ısıtacaktır. Sıcak bir atmosfer sağlanmak istendiğinde, beyaz floresan ışık yerine sarı renkte, daha doğal ışıklandırma kullanmanız önemlidir. Işıklandırmada doğallığı yakalamak için ise genelde kullanılan tavan ışıklandırması yerine, kenarlardan dağınık ışıklandırma kullanmanız, sizin için farklı bir deneyim olabilir.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

 

Sonbahar temalı aksesuarları abartıya kaçmadan kullanmak da farklı bir görünüm vererek doğanın güzelliğini evinize taşıyacaktır. Bu aksesuarlar, balkabakları, son bahar tonlarında kurumuş çiçekler ve sonbahar yapraklarıyla süslenmiş mumluklar olabilir. 
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

 

 

Koltuklarınızın üzerine attığınız, kırmızı, sarı, turuncu ya da koyu yeşil tonlarında ,koltuğunuzun rengine bağlı olarak karar verebileceğiniz, polar battaniyeler, hem serinleyen havalarda sizi ısıtacak hem de iç mekanınızda sonbahar havası estirecektir.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

Yaşam alanlarınızda aydınlatma için kullanabileceğiniz dekoratif mumlar, evinizin atmosferini değiştirerek romantik ve sıcak bir ortam oluşturabilir. Tahta mumluklar, şık fenerler gibi aksesuarlarla dekorasyonu çeşitlendirebilirsiniz. Bu dekorasyonu desteklemek amacıyla çerçevelerde var olan resimlerinizi sonbahar temalı resimlerle değiştirmeniz harika sonuçlar doğuracaktır.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu

 

Eğer kışa girerken daha büyük değişiklikler yapma hevesindeyseniz, koltuk seçimizde ketenlerin yerine kadife kumaşları tercih edebilirsiniz. Salonda dinamik bir ortam oluşturmak için ise berjerleri kullanabilirsiniz. Koyu ahşap eşyalar kullanmak da ortamı sıcaklaştırmanızda size yardımcı olabilir.
 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyonu
 

Sonbahar, doğanın renk değiştirmesine şahit olmakdır. Bu durumu göz önüne alarak tercih edeceğiniz renk kombinasyonları, dekorasyonda istenilen etkiyi ortaya koyacaktır. Örneğin yeşil ve mavi yastıklarınızı koyu sarı, zeytin yeşili, tarçın veya kahverengi renk yastıklarla yer değiştirebilirsiniz. Bu sayede sonbaharın etkisini iç mekanlarınızda daha güçlü hissedecek ve yazdan kışa geçerken yeni bir başlangıç yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

 

 

Lâl DALAY

01.09.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500