Sonbahar Dekorasyon Önerileri

01 Eylül 2019
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Sonbahar Dekorasyon Önerileri

  • 01 Eylül 2019
  • 500 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Sonbahar, yaz boyu özlemle andığımız serin havalar eylül ayının gelişiyle yavaş yavaş değişiklik rüzgârları estirmeye başladı. Havaların serinlemesiyle eğer sizde evlerinize sıcaklık ve yenilik getirecek ortamlar yaratmak için enerji doluyorsanız, birkaç tavsiye ile evde de sonbahar havasını getirmeye başlayabiliriz.

 

Bir sonbahar manzarasına baktığımızda gözümüze çarpan ilk renk, turuncudur.

 

Bu rengin bizim üzerimizde birçok pozitif etkisi vardır. Turuncu renk, kırmızı ve sarı olan iki sıcak rengin karışımından ortaya çıkıyor. Bu renk paleti ile dekore edilmiş alanlarda kendimizi sıcak, evimizde ve içimiz ısınmış hissetmemizin sebebi, renklerin üzerimizdeki kaçınılmaz etkisi.

 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri

 

Renklerin kullanımı, insanların antik çağlardan beri kullandığı bir illüzyondur aslında. Renkler ve atmosferler, birbirine sıkı sıkıya bağlılardır. Sıcak bir atmosfer yakalamak için yapmanız gereken; sarı, turuncu ve kırmızı tonlardan bir dekorasyon yapmakta saklıdır. Kendi evinize bu renkleri kolayca yastık kılıflarında, koltuk kollarına asabileceğiniz sizi sıcak tutacak battaniyelerde, bu renklerde mumlar ile uygulayabilirsiniz.


Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri
 

Yaşam alanlarınızda aydınlatma için kullanabileceğiniz dekoratif mumlar, evinizin atmosferini değiştirerek romantik ve sıcak bir ortam oluşturabilir. Tahta mumluklar, şık fenerler gibi aksesuarlarla dekorasyonu çeşitlendirebilirsiniz. Bu dekorasyonu desteklemek amacıyla çerçevelerde var olan resimlerinizi sonbahar temalı resimlerle değiştirmeniz harika sonuçlar doğuracaktır.

 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri

 

Sonbahar atmosferini giriş kapınızda yansıtmak için ise sonbahar yapraklarından bir kapı süsü asabilirsiniz. Bu tip süsleri kendinizde kolayca yapabilirsiniz. Kuru dallar, yapraklar ve kozalakları turuncu kırmızı ve sarı tonlarında kurdeleler ile birleştirebilirsiniz mesela.


Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri
 

Aynı zamanda bu tonları ışıklandırmada kullanmanız da evinizin atmosferini ısıtacaktır. Sıcak bir atmosfer sağlanmak istendiğinde, beyaz floresan ışık yerine sarı renkte, daha doğal ışıklandırma kullanmanız önemlidir. Işıklandırmada doğallığı yakalamak için ise genelde kullanılan tavan ışıklandırması yerine, kenarlardan dağınık ışıklandırma kullanmanız, sizin için farklı bir deneyim olabilir.


Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri
 

Sonbahar temalı aksesuarları abartıya kaçmadan kullanmak da farklı bir görünüm vererek doğanın güzelliğini evinize taşıyacaktır. Bu aksesuarlar, balkabakları, son bahar renklerinde kurumuş çiçekler ve sonbahar yapraklarıyla süslenmiş mumluklar olabilir. Duvarlarınızı ise hasırlar ve tabaklar asarak süsleyebilirsiniz.

 

Ege Life | Sonbahar Dekorasyon Önerileri

 

Eğer kışa girerken daha büyük değişiklikler yapma hevesindeyseniz, koltuk seçimizde ketenlerin yerine kadife kumaşları tercih edebilirsiniz. Salonda dinamik bir ortam oluşturmak için ise berjerleri kullanabilirsiniz. Koyu ahşap eşyalar kullanmak da ortamı sıcaklaştırmanızda size yardımcı olabilir.


 

Sonbahar, doğanın renk değiştirmesine şahit olmaktır. Bu durumu göz önüne alarak tercih edeceğiniz renk kombinasyonları, dekorasyonda istenilen etkiyi ortaya koyacaktır. Örneğin yeşil ve mavi yastıklarınızı koyu sarı, zeytin yeşili, tarçın veya kahverengi renk yastıklarla yer değiştirebilirsiniz. Bu sayede sonbaharın etkisini iç mekânlarınızda daha güçlü

 

Lâl DALAY

 


Yorumlar

Yorum Yap

500