Motive Edici Yeni Nesil Ofisler

31 March 2017
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Motive Edici Yeni Nesil Ofisler

  • 31 March 2017
  • 898 Görüntülenme
  • YORUM

 

İdeal ofis tasarımının, öncelikle bu alanda çalışanların çalışmaktan keyif alacağı, uzun vakit geçirebileceği, ergonomik ve dengeli olması göz önünde bulundurulmalıdır. Her iş dalı için, binanın özellikleri ele alınarak farklı iç mimari çözümleri üretmek mümkündür.

Ofis tasarımında her dalda olduğu gibi kullanıcı kitlesi büyük önem taşır. Günümüzde çok popüler olan “ofislerde lunapark etkisi” genç ve dinamik çalışanlar için motive edici bir çözüm olabilir.

 

Bu gibi renkli ve neşeli ofislerde, genç çalışanlar çabuk motive olup sıkılmadan uzun saatler geçirebilirler. Gün içerisinde hem çalışıp hem sosyalleşebilecekleri hem de dışarı çıkmadan kafalarını dağıtabilecekleri alanlara yer vermek, bu gibi tasarımlarda oldukça önemidir. Google ve Facebook’un da ofis tasarımlarında görebileceğimiz bu tasarım çeşidinde; salıncaklardan uyku kapsüllerine hatta oyun konsolu alanlarına rastlamamız mümkün. Her ofis çalışanı çalıştıkları konuyla da ilgili olarak farklı ortamlarda konsantre olabilirler. Kimi grup kişisel çalışma odalarına gereksinim duyarken, başka bir grup, çalışanların sosyalleşebilecekleri toplu çalışma alanlarına ihtiyaç duyabilir. 

 

Renkli, neşeli ve iddialı dekorasyon unsurlarının bulunduğu çalışma alanları, her grup çalışana uygun tasarımlar değillerdir. Yaratıcı olunurken, göz yorucu alanlar yaratmamak çok önemlidir.

 

Uzun süre konsantre olması gereken ve sessiz köşelere ortak alanlardan daha çok ihtiyaç duyan ofis çalışanları için, bu gibi lunapark etkili alanlar uygun olmayabilir. Bu iş grupları için minimal tasarım çözümleri getirilebilir. Minimalist dekorasyonda sade ve tek renkli objeleri ön planda kullanabilirsiniz. Abartılı aksesuarlar yerine sade ama renkleri dikkatinizi dağıtmayacak objeleri tercih etmeniz, modern ve dingin bir atmosfer yaratmanızda yardımcı olacaktır.
 

Ofis tasarımında renk, bir başka önemli etkendir. Her renk bize farklı bir mesaj verir ve üzerimizde etkisini gösterir. Renkler bizim ruh halimizi direk olarak etkileme gücüne sahiptirler bu sebeple doğru kullanılması çalışma motivasyonumuzu arttırıp azaltabilir, konsantrasyonumuzu güçlendirebilir hatta bizi daha enerjik bile yapabilir.

 

Kırmızı renk, kan akışını hızlandırması ve iştahı açması sebepleriyle özellikle gıda firmalarında tercih edilir. Ciddi ve kurumsal ofislerdense tasarım ofisleri için daha uygun bir tercihtir. 

 

 

Kahverengi tonları ise, ortamda samimi bir ortam yaratır. Bu sebeple, çalışma alanları ve bekleme salonlarında tercih edilir. Toplantı odalarında ise ciddiyet sağlanması amacıyla kullanımı pek tercih edilmez. Bunun yanı sıra toplantı alanlarında beyaz kullanımı temiz ve güvenilir bir amaç vermek için kullanılabilir.

 

Siyah, konsantre olmanıza yardım edici etkisi sebebiyle birçok ofisin vazgeçilmezidir. Fakat, siyah ve koyu renk kullanımının, odanızı karanlık ve küçük göstereceğini unutmadan hareket etmeniz çok önemlidir.

 

 

 

 

 

Lâl DALAY

01.04.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500