İlkbaharın Gelişini Evinize Yansıtın!

30 April 2021
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

İlkbaharın Gelişini Evinize Yansıtın!

  • 30 April 2021
  • 541 Görüntülenme
  • YORUM

Mayıs’ın gelişi ile birlikte havalar yumuşuyor, güneşli günler çoğalıyor ve bize yazın gelişini anımsatıyor. Konu ilkbahar olunca içinde bulunduğumuz durumları da göz önünde bulundurarak aklımıza ilk gelen şey her ne kadar bahar temizliği olsa da, hem biraz aklımızı başka yöne çekmek, hem de bu kadar fazla vakit geçirdiğimiz iç mekânlarımızda bir miktar değişikliğe gitmek hepimize iyi gelebilir.

Doğayı iç mekânlarımıza entegre etmenin, sağlığımıza ve iyi olma hâlimize etkisi kaçınılmaz. Hem yaşam alanlarınızı güzelleştirmek hem de baharın gelişini hissetmek için harika renklere ve kokulara sahip çiçekleri evinizin vazgeçilmez bir parçası hâline getirerek başlayabilirsiniz. Zevkinize göre seçeceğiniz, renkli ve büyük vazolara yerleştirilmiş çiçekler ile masalarınızı, odalarınızın köşelerini süsleyebilir. Örneğin, İnci veya müge çiçeği olarak bilinen “Convallaria majalis”, mayıs ayı vazo aranjmanları için harika bir tercihtir. Latincede “mayıs ayına özgü” anlamına gelen bu güzel beyaz tomurcuklu çiçek, ay içinde tomurcuklarını patlatır ve beyaz çanları andıran bir görsel şölen sunar. Ayrıca hoş kokusu sebebi ile inci çiçeği, gelin buketlerinde ve pek çok parfümde ham madde olarak kullanılmaktadır. Mevsimine özgü çiçekleri vazolarını için tercih etmeniz hem daha uzun yaşamalarını sağlayacaktır hem de doğanın dönüşümüne şahit olmanıza imkân tanıyacaktır. Vazolarınızdaki çiçekler güzel kokuları ve renkleri ile hem size pozitif enerji verecek hem de iç mekânınızda baharı yansıtacaktır.


Çiçekleri canlı olarak yaşam alanlarınızda bulundurmanın yanı sıra floral desenli yastıklar ile de evinizde bahar esintisini daha uzun yaşatabilirsiniz. Ufak değişiklikler ile düz renk bir koltuğun üzerine yastıklarınızda değişikliğe gitmek, öne çıkan renkler olan mavi, pembe veya mor parlak cam objeleri dekoratif olarak kullanmak, malzeme olarak ise hasır, rattan, bambu keten gibi malzemeleri tercih etmek başlangıç olarak yapabileceğiniz tercihler olabilir. Örneğin, hasır halılar ve şu sıralar çok popüler olan rattan ve bambu mobilyalar kesinlikle evinizin atmosferini değiştirmeye katkı sağlayacaktır. Bir diğer hem aktivite hem de dekorasyon önerisi ise sulu boya çiçek desenleri çizip, sade çerçeveler ile duvarlarınızı bu harika suluboya resimler ile süslemek olabilir.

Çiçek desenlerinin yanı sıra, doğanın rengârenk dünyasını, baharı yansıtan renk paletleri ile de iç mekânlarımıza yansıtmamız mümkündür. Gün ışığının enerji verici etkisi iç mekânlarınızda sarı ve tonlarıyla yansıtılabilir. Renk paletlerini oluştururken ise iç mekânda nasıl bir atmosfer yaratılmak istendiği oldukça önemlidir. Örneğin; sarı renk, kırmızı, turuncu gibi renklerle kullanıldığında iç mekânlarda sıcak bir atmosfer yaratırken, yeşil ve beyazlarla kullanıldığında ise daha enerjik bir mekân atmosferi yaratabilmektedir. Renk uyumuna vazolarınızda yapacağınız bitki aranjmanlarında da dikkat etmeniz çok daha güzel sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Eğer mimari akımlara ilginiz varsa ve dekorasyonunuzu bir akıma dayandırmaktan hoşlanıyorsanız, sadeleşmek için minimalizm akımına uyum sağlamak baharın hafifletici hissini evinize yansıtmanıza yardımcı olabilir. Minimalizm, az eşya ile huzuru yakalamayı felsefe edinmiş bir yönelim olarak nitelendirilebilir. Modern yaşamımızda hayatın kaçınılmazı olan kalabalık ve basık alanlardan psikolojik ve fiziksel olarak kaçmak ve dinginliğe kavuşmak için çözüm önerisi olma potansiyeli taşıyabilir. Fazlalıklardan kurutularak yaza hafif girmek… Eğer böyle bir girişim için fırsat arayanlardansanız, bu hem iç mekânlarınıza hem de size çok iyi gelecektir.

Baharın gelişini kendinize ilham alarak, yaza girmeden evinizde ferahlatıcı bir atmosfer yaratabilir, hem zevklerinizi yeniden keşfedebilir hem de keyifli bir yenilenme süreci geçirebilirsiniz. Özellikle evlerde bu kadar fazla vakit geçirdiğimiz günlerde içinde bulunmaktan mutlu olduğunuz alanlar yaratmak büyük önem taşıyor. O sebeple kendi alışkanlıklarınız ve zevklerinizden temel alarak yaptığınız değişiklikler sizi her zaman çok daha mutlu edecek sonuçlar getirecektir. Bu sebeple evinizde değişiklikler yaparken kendi zevklerinizi keşfedin ve onların öncülüğünde tasarımlar yapın. Baharın gelişini hayatınıza kendi şeklinizde yansıtın.


Yorumlar

Yorum Yap

500