İç Mekanlarda Işıklandırma

30 November 2016
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

İç Mekanlarda Işıklandırma

  • 30 November 2016
  • 826 Görüntülenme
  • YORUM

 

İç Mekanlarda Işıklandırma

 

Hava durumlarının ve güneş ışığının hayatımıza, o günkü ruh halimize etkileri kaçınılmazdır. Yeni bir güne uyandığımızda, güneşi penceremizden içeri süzülürken görmek bize enerji verir. Gece yatarken ise, havanın kararmış olması, sağlıklı, uzun bir uykuya olanak sağlar. Tabii ki bu durum tesadüf değildir. Güneşin doğuşuyla, biyolojik saatimiz de yeni bir güne uyanır. Bu durum, yaşam alanlarının organize edilmesinde büyük önem taşır.

 

Güne enerjik başlamayı kim istemez? Aydınlık bir eve uyanmak ise, belki de düşündüğünüz kadar zor değildir. Sizlere vereceğim dekorasyon sırları ile, evinizi aydınlık bir ortama çevirmek mümkün olacaktır. Gün ışığı, ülkeden ülkeye hatta şehirden şehre farklılık gösterir. Bu farklılıklardan bazıları, gün ışığının geliş açısı ve o bölgenin iklimsel koşulları olabilir. Bu sebeple, her durumda ışıktan faydalanmak için aynı yöntemleri kullanamayız. Genellikle; yağmurlu, bulutlu bir iklimde kullanılacak çözümlerle, çok güneşli iklime sahip olan bölgeler, tabii ki aynı ihtiyaçlara sahip değildir.

Güneşli iklimlerdeki yaşam alanlarına sağlanabilecek çözümlerle başlayalım öyleyse.

Güneşin faydaları olduğu kadar olumsuz yönleri de vardır. Güneş ışığı direkt olarak, dik bir açıyla mekana düştüğünde,  yansımaya ve aşırı ısınmaya sebep olur. Aşırı ısınma, yaz aylarında klima kullanımını arttırarak ekonomik anlamda bizi etkileyebileceği gibi, aynı zamanda eşyaların yapısını bozabilir ve rengini soldurabilir.  

 

Bu sebeple, böyle bölgelerde güneş ışığını doğrudan değil de, yansıtıcı yüzeylerden yansıtarak; indirekt olarak mekana almak, en akıllıca çözüm olacaktır. Işık rafı sistemi pratik ve uygulanabilir bir çözümdür. Bu sistemde, evin dışına yerleştirilen raf benzeri yansıtıcı yüzeyli plakalar, güneşin dik geldiği durumlarda ışığı yansıtarak içeriye alıp, olumsuz etkilerini engellerken, aynı zamanda evinizi aydınlık yapacaktır. 

Bu gibi sistemler yaşam alanınızın güneş alış açısına özel olarak ayarlanmalı ve mevsime göre açısı değiştirebilir olmalıdır. Işık rafı sistemine alternatif olarak; panjur ve paravan sistemleri de kullanılabilir basit çözümlerdendir.

 

Yağmurlu ve az güneş alan iklimde ise güneşin önemi oldukça fazladır. 

Bu bölgelerde güneş zaten bulutlar sayesinde dağılarak geldiği için iç mekanlara güneşi direkt almak, yansımaya ve aşırı ısınmaya sebep olmaz. Bu yaşam alanlarında esas amaç; güneşten olabildiğince fazla faydalanmaktır.  Pencerelerin olabildiğince geniş ve yukarıda konumlanması içeriye ışık alımını kolaylaştıracaktır. Böyle mekanlarda odanın duvarlarının birbirine olan oranları önemlidir. 

Derin ve pencereden uzak, çok alanı bulunan bir odada tavana eğimli platformlar koyularak pencereden gelen ışığın daha derine yansıması sağlanabilir.

 

Gün ışığı her ne kadar ekonomik ve enerji verici olsa da, kontrol etmesi zor ve doğru kullanılmadığında rahatsız edici koşullar oluşturabilecek bir kaynaktır. Buna alternatif olarak yapay ışıklandırma, kullanımı kolay ve çeşitli dekoratif amaçlarla tercih edebileceğimiz bir çözümdür. Yapay ışıklandırmanın da doğala en yakın olanını her zaman evimizde sıcak bir atmosfer yaratmak için seçeriz.

 

Tıpkı güneş ışığında olduğu gibi yapay ışığın direkt değil, dağınık geleni kullanışlı olacaktır. Bu amaçla; yarı geçirgen tavanların içine monte edilen ışıklandırma sistemleri duvara gömülü yansıma yoluyla ışık sağlayacak yöntemler ya da birkaç dekoratif abajur ile kenar aydınlatmaları kullanarak mekana sıcak ve doğal bir atmosfer sağlanabilir. Yapay aydınlatma kullanıldığında ekonomik açıdan daha uygun olması için LED ışıklandırma sistemleri tercih edilebilir. Işığın renginde ise, yine gün ışığına en yakın renklerin kullanılması doğal atmosfer sağlamak amacıyla tavsiye edilir.

 

Her insanın zevkleri, beğendiği fikirler ve stiller birbirinden farklı olsa da doğru ışık; renkleri ve dekorasyonu güzel gösterecek etkenlerin temelidir. Bu tavsiyeler sayesinde, siz de ışığın pozitif etkilerini keşfederek mekanlarınızda uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Lâl DALAY

11.12.2016


Yorumlar

Yorum Yap

500