Duvar Kâğıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

31 December 2018
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Duvar Kâğıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 31 December 2018
  • 996 Görüntülenme
  • YORUMDuvar kâğıtlarını kullanarak yaşam alanlarınızda büyük değişiklikler yapmadan tarz kazandırmak, mekânın atmosferini değiştirmek ve kişiselleştirmek için kullanabilirsiniz.

Duvar kâğıdı seçerken önümüze çeşit çeşit kartelalar açılıyor ve bu da kafamızı daha da karıştırıyor. Farklı renkler ve dokulara ait bu seçenekler aynı zamanda farklı kaliteler ve silinebilir boyanabilir olması gibi özellikler ile de sınıflandırılıyorlar.
İlk olarak duvar kâğıdı seçerken, uygulayacağınız alandaki mobilyalar ile uyumlu olması birincil önem taşıyor. Klasik tarzda eşyalarınız var ise modern duvar kâğıdı seçmek dekorasyondaki bütünlüğü bozacak ve gözü rahatsız edecektir. Aynı şekilde modern bir tarzda döşenmiş bir alanda kullanılan kıvrımlı, çiçek desenli duvar kâğıtları zıt ve uyumsuz duracaktır.

Bunların yanı sıra duvar kâğıdının mobilyalarınızla ton olarak uyumlu olması iç mekânınızın atmosferini tamamlamakta size yardımcı olacaktır. Örneğin, kahverengi ağırlıklı bir salonda krem tonlarında belli belirsiz desenleri olan bir duvar kâğıdı hem mekânı daha aydınlık gösterecektir hem de dekorasyonu tamamlayacaktır. Eğer mobilyalarınız koyu renkte ise açık tonlarda bir duvar kâğıdı seçmeniz dengeyi sağlayacaktır. Açık renk mobilyalarınız ağrılıkta ise birkaç ton koyu renk duvar kâğıdı kontrast sağlayarak mobilyaları öne çıkaracaktır.
Duvar kâğıdı seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör ise duvar kâğıdı döşenecek alanın kullanım amacıdır. Eğer yatak odanız için duvar kâğıdı seçiyorsanız karmaşık renkler ve desenlerden uzak durmalısınız, bunların yerine göz yormayacak, simetrik, çok karışık renkler içermeyen duvar kâğıtları uykunuzu daha iyi almanızı sağlayacaktır. Konsantrasyon gerektiren çalışma odası ve ofislerinizde de aynı şekilde dikkatinizi dağıtmayacak minimalist seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Mutfaklarınızda duvar kâğıdı kullanmayı tercih edecekseniz desen ve tonların uyumlu olmasının yanı sıra, neme dayanıklı olması da büyük önem taşır. Nasıl kâğıt zaman içerisinde sudan ya da sıcaktan dolayı şekil değiştirebiliyorsa duvar kâğıtlarında da aynı şekilde nemden ve ısıdan dolayı değişimler oluşabilir. Bu sebeple özellikle ıslak zeminlerde ve ısıtma borularının geçtiği bölgelerde sorun yaşamamak için size ısıya ve neme karşı en dayanıklı olan modellerin gösterilmesini isteyebilirsiniz. Mutfak, banyo gibi alanlarda kullanmayacak olsanız bile en azından silinebilir olması önemlidir. Zamanla tozlanabilecek malzemeler olduğu için su veya deterjan değdiğinde solup kabarmayacak seçenekler olmasına dikkat edilmelidir.
Her duvar kâğıdı farklı kaliteler ve özellikler altında sınıflandırılır. Kâğıdın kalitesini anlamakta size yardım edecek bir özellik ise kalınlığıdır. Kâğıtlardan en çok bilinenleri; kâğıt esaslı ve vinil seçeneklerdir. Kâğıt esaslı olanların yüzeyi vinil kaplanmamıştır. Uygulaması kolaydır, az nemli bezle temizlenebilir, güneş ışığına dayanıklı değildir. Bu duvar kağıtları hijyen ve sağlık açısından tehlike barındırmadığı için özellikle bebek ve çocuk odalarında kullanılması tavsiye edilir. Fakat diğer bölgelerde hem sağlamlık hem de suya ve ısıya dayanıklı olması açısından; kâğıt astar üzerine PVC laminasyonu ile üretilmiş kompakt kâğıt olan vinil duvar kâğıtlarını tercih etmeniz, daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.Duvar kâğıdınız seçtiğiniz sırada kalitesini anlamanızın bir diğer yolu ise kâğıdı sürterek çizilip çizilmediğini veya herhangi bir soyulma, yıpranma olup olmadığını gözlemlemektir. Eğer daha bu aşamada çizilme, soyulma oluyorsa, kısa sürede evinizde de yıpranacak demektir. Bu şekilde uzun vadeli bir kullanımının olmayacağını anlamış olursunuz. Özellikle yumuşak dokulu kâğıtlar yıpranmaya daha müsaittir.
Duvar kâğıdınızı seçerken her duvarınızı kaplamak yerine, dekoratif olarak tek bir duvarı kaplayabilir, diğer duvarlarınızı ise daha sade ve düz bir duvar kâğıdıyla kaplamayı ya da boyamayı tercih edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda düz kullanılacak duvarların desenli duvar kâğıdının içinden seçilmiş sade bir renkte olması uyumlu durmalarını sağlayacaktır. Yoğun desenli duvar kâğıdı uygulanmış bir duvarda çerçeve gibi objeler göz yorgununa sebep olabilir. Bunun yerine büyük bir ayna asarak düz bırakılmış duvarın yansıması ile ortamı dengeleyebilirsiniz. 
Duvar kâğıtları çeşitli model ve seçenekleri ile mekânlarımızın atmosferini değiştirmemize yardımcı olabilecek dekoratif seçeneklerdendir. Eşyalarımız ile uyumunun yanında, uzun süre kullanılabilmesi ve dayanıklı olması için dikkat edilmesi gerekler ise umarım bir sonraki seçimizde sizlere yardımcı olacaktır.Lâl DALAY

01.01.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500