Asya Tarzı Dekorasyon: Feng Shui, Zen ve Çin Kültürü

30 September 2017
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Asya Tarzı Dekorasyon: Feng Shui, Zen ve Çin Kültürü

  • 30 September 2017
  • 2354 Görüntülenme
  • YORUM

 

Asya Tarzı Dekorasyon:

 

Feng Shui, Zen ve Çin Kültürü

 

Asya tarzı dekorasyon, Çin’den etkilenerek ortaya çıkmıştır. Bu dekorasyon tarzı ile iç mekânlarınızda egzotik ve dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bu tarz, doğu-batı sentezinden etkilenmiş ve modern çizgiler eklenerek, evlere egzotik bir hava katan bir dekorasyon biçimidir. Aynı zamanda, günümüzde teknolojinin gelişmiş olduğu bölgeler olması nedeniyle Asya tarzı iç mimari tasarımlarda, çok sayıda teknolojik öğenin kullanılması da sonucunda bu tasarımlar, günümüz çağına ayak uydurmaktadır.

 

 

 

Sizler de evinizde yapacağınız küçük dokunuşlar ile Asya stilinde iç mekanlar yaratabilir ve Uzak Doğu’nun dingin, pozitif ve egzotik havasını bu şekilde yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz.

 

Küçük değişikliklerle, mesela aksesuarlarınızda Uzak Doğu efsanelerinden gelen ejderhalar, hayvan figürleri ve topraktan yapılma natürel objeler ile bu tasarımı destekleyebilirsiniz. Banyo ve mutfaklarınızda ise uygulanan mozaik ya da mozaik görünümlü parlak duvar kaplamaları ile ışık yansımalarına yol açarak, Uzak Doğu'ya özgü ve etnik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 

 

 

El işçiliğine Uzak Dođu kültüründe çok önem verildiği için, el yapımı maun bir çerçeveye sahip cam vitrinler, Asya tarzı dekorasyonda kullanılabilecek modellerden biridir. Dekorasyonunuzu tamamlaması için ise, stor, jaluzi veya bambulari perde yerine kullanabilirsiniz. Ya da perde kullanacaksanız, açık renk perdeler tercih ederek evinizde sakin bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bu dekorasyon biçimindeki renk paletleri, genellikle, dore, beyaz, gri, bronz, kahve ve kırmızıdır. Fakat genelde tercihler kırmızı üzerine yoğunlaşmaktadır.

 

Evinizde Asya dengesini kurmak için renklerin yanı sıra el işlemeli detayların ve bazı elementlerin de kullanımı, evdeki havayı aniden değiştirmeye yardımcı olabilir. El dokuması kumaştan yatak ve koltuk kılıfları, cam bölmeleri olan vitrinler, doğal taşlar ve bambu aksesuarlar, evin içinde Uzak Doğu rüzgarları estirebilir.

 

 

Asya denilince akla gelen ilk dekorasyon çeşitlerinden olan Feng Shui’ye göre, iç mekanlarda huzurlu atmosferi yakalamanýn bir yolu da, suyun eţsiz ferahlık hissini odanıza taşımaktan geçiyor ve akan bir suyun sesi odanızın içinde pozitif bir atmosfer yaratıyor. Mesela, odanızın ya da koridorlarınızın bir köşesine dekoratif su havuzları yerleştirerek bu dinginliği kolayca sağlayabilirsiniz.

 

Işşğın ve yansımaların etkisiyle Uzak Doğu'nun dingin atmosferini evinizde yakalayabilirsiniz. Bunun için etnik tasarımlara sahip mumları veya kağıt fenerleri kullanabilirsiniz. Bu ışıklandırma çeşitleri ile dağınık ve göz yormayan bir aydınlatma kullanacağınız için rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

 

 

Fazlaca bilinen bir diğer Asya tarzı dekorasyon stili olan Zen ise, özellikle Çin kültüründen ilham alır. Bu dekorasyon, katı kurallara sahip değildir; fakat felsefe olarak minimalizm, sadelik ve çizgisellikle anılır. Bu tarz iç mekânlara sahip olmak istiyorsanız, renklerin farklı tonlarını kullanarak yumuşak geçişler yapabilirsiniz. Tek rengin tonları yerine iki veya üç renk de kullanabilirsiniz. Doğal tonlarda, mesela açık gri, bej gibi dingin toprak renkleri kullanarak başlayabilirsiniz. Yer kaplamalarında ise açık gri ya da beyaz parkeleri tercih edebilirsiniz. Mobilyalarda ise basit, gereksiz ayrıntıları barındırmayan, minimalist eşyalar seçmeniz, tasarımızı destekleyecektir. 

 

Asya esintisini desteklemek için kullanabileceğiniz oda kokuları, kokulu mumlar, yağlar, tütsüler, iç mekanınızda ferah ve huzurlu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir.

 

Lâl DALAY

01.10.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500