ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

01 Ağustos 2021
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

  • 01 Ağustos 2021
  • 277 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Alaçatı evleri denince aklımızda hemen taş ev mimarisi ve kendine has otantik dekorasyonu ile tasarlanmış evler canlanıyor. Alaçatı’nın dar sokaklarında saklı yüksek taş duvarlarıyla ve iç bahçeleri ile kendine özgü bir mimari tasarımı olan bu evlerde, yazın sıcak havasına karşı serin ve ferah bir atmosfer sağlamaya çalışılan dekorasyonlara rastlıyoruz.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

Kendine özgü, otantik bir havası olan Alaçatı evleri, dışarıdan bakıldığında balkonlarından sarkan çeşitli renklerdeki begonviller ve taş dokusuyla bir uyum yakalıyor. Evlerin iç dekorasyonunda kullanılan renk paletlerinde ise genel olarak pembe, mavi ve sakız beyazı tercih ediliyor. Bu renklerin yarattığı uyum ise ortaya, bize “işte yaz” dedirten bir atmosfer çıkartıyor.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

İç mekânlarda ferahlığı yakalamaya çalışan Alaçatı tarzında açık mutfak, evlerin vazgeçilmezi olmuş durumda. Açık mutfağın en büyük artısı, sağladığı hareket alanı ve ferahlıktır. Başka bir güzel tarafı ise, misafir ağırladığınız zamanlarda herkes oturma odasında oturup sohbet ederken, siz mutfakta onlardan ayrı olmak zorunda kalmazsınız.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

Ege’nin mimari tarzının korumaya çalışıldığı bu evlerde, nostaljik öğelerin kullanımına dekorasyonda yer vermek, iç mekânlarınızda bohem-elit bir tarz yakalamanıza yardım eder. Eğer sözlükte “bohem” kelimesini inceleyecek olursak; özünde çingenelerin hayat biçimi olduğunu görürüz. İç mimari ve dekorasyona ise; payetler, boncuklar, baharat tonları, püsküller ve dantellerin kullanımı ile yansımıştır. Bohem tasarım, minimalist tasarımlara tam olarak zıt denebilir. Bu tarz dekorasyonlarda odalar oldukça kalabalıktır. Odada göz gezdirirken samimiyeti hissetmek ve adeta zamanda yolculuk yapıyormuş duygusuna kapılmak mümkündür.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

Bohem tarzı, neşeli ve benzeri bulunmayan, ev sahibinin karakterini yansıtan bir dekorasyon tarzıdır. Alaçatı evlerinde ise sade evlere otantik parçaların karışımları ile yeni bir tarz yakalanmıştır. Mutfak, banyo ve yatak odasında kullanacağınız mavi ve beyaz renkler ile yatak odanızda kullanacağınız tül perde ve cibinlik, dekorasyonu oluşturmanızda yardımcı olabilir. Bu sayede yaşam alanlarınızı daha samimi ve sizi yansıtan alanlara dönüştürmeniz mümkündür.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

Büyüklerimizden kalan eski eşyaları, dekorasyonu tamamlamak için kullanabiliriz. Bu sayede evlerimizde yansıtmaya çalıştığımız nostaljik ama modern dekorasyon içinde eskilerden kalan, kendi özünüzü yansıtan eşyalar varlığını sürdürür.

Ege Life | ALAÇATI EVLERİ: Pembe, Mavi, Beyaz, İşte Yaz!

Rahatlık, bohem tarzını en iyi anlatan kelime olabilir. Bu sebeple evlerinizde kullanacağınız konforlu geniş kanepeler, divanlar, puflar ve antika koltuklar dekorasyonunuzun ana parçalarıdır. Ayrıca hasır ve bambu gibi malzemeler de ortamda natürel bir atmosfer yaratacaktır. Son olarak, doğal taş duvarlar ile ahşap, oldukça uyumlu mekânlar tasarlamanıza yardımcı olacaktır.


Yorumlar

Yorum Yap

500