Türk Kızı Aleyna’nın Almanya’daki Başarı Öyküsü

01 March 2022
Işık TEOMAN

Işık Teoman, İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1977 yılında Yürüyüş dergisine katkılar koyarak adım attı. Profesyonel anlamda gazeteciliğe 1981 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı. Hürriyet gazetesinde, Anadolu Ajansı’nda görev yaptıktan sonra Milliyet gazetesinin İzmir bürosunda gazeteciliğin her branşında görev aldı. Kuruluşunda yer aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ’ta basın danışmanlığı görevinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde, “Tanıtım Birimi”nin başına getirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan TANSAŞ’ın Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’ne atandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı oldu. Konak Belediyesi şirketlerinden KONBEL’de basın danışmanı olarak çalıştı. Konak Belediyesi basın danışmanı oldu. Konak Belediyesi’nde yayın koordinatörü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Üç ayda bir yayınlanan Kent Konak KNK isimli kültür, sanat, spor, tarih konularını içeren derginin yayın koordinatörlüğünü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Ayda bir çıkan Konak Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. Şu anda Ayvalık Belediyesi’nde basın danışmanı olarak görevini sürdürüyor.

Türk Kızı Aleyna’nın Almanya’daki Başarı Öyküsü

  • 01 March 2022
  • 462 Görüntülenme
  • YORUM

Hamburg doğumlu Türk kızı Aleyna on iki yıl boyunca 100'ün üzerinde kupa ve madalya kazandı

On yaşında iken İzmirli olan annesinin teşvikiyle karate sporuna başlayan ve on iki yıl boyunca kupa ve madalyaları kimselere kaptırmayan yirmi iki yaşındaki Türk asıllı Hamburg doğumlu Alman vatandaşı Aleyna Gencer, geçtiğimiz yıl da, Şili’de yapılan uluslararası yarışmada Alman Milli Takımının formasını giydi. Aleyna Gencer, geçtiğimiz yıl Büyükler Almanya Şampiyonası’nda ikinciliği ve son olarak da bu sene geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 2021 Büyükler Almanya Şampiyonası’nda birincilik elde ederek bir başarı kupasını daha vitrinine taşıdı.

Bugüne kadar katıldığı yarışmalarda genellikle birincilik kürsüsünü rakiplerine kaptırmayan Aleyna Gencer başarılı karate hayatının yanında, Hamburg Üniversitesi’nde beden eğitimi öğretmeni olmak için dirsek çürütüyor. Aleyna’nın en büyük hayali ise başarılı karateciler yetiştirmek için “Karate Okulu” açmak.

22 yaşındaki Aleyna Gencer; İzmir’den Almanya’nın Hamburg kentine, oradan Almanya Karate Milli Takımı’na kadar ulaşan bir başarının hikâyesini yazdı ve yazmaya da devam ediyor. 2018 yılında gösterdiği başarılar nedeniyle Alman Milli Takımı’na seçilen ve ilk kez uluslararası müsabakalara katılan Aleyna, Danimarka’da yapılan 21 yaş altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda da Avrupa beşincisi oldu.

1999 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde doğan Türk asıllı Alman vatandaşı olan Aleyna Gencer, küçük yaşlarda karate sporuna ilgi duyan ve annesi Deniz Gencer’in de desteğiyle 2009 yılında daha on yaşında iken ilk antrenmandan itibaren antrenörün deyişiyle yetenekli olduğunu gösterdi.

2009’dan 2019’ a kadar on bir yıl boyunca Hamburg’da yapılan yarışmalarda, Aleyna her yıl birinciliği kimselere kaptırmadı. Aleyna Gencer, 2011 ve 2012 yıllarında  Almanya Şampiyonluğu’nu elde etti. 2013-2018 yılları arasında Almanya’da düzenlenen çeşitli yarışmalarda ikincilik ve üçüncülük dereceleri alan ve dikkatleri üzerine çeken Aleyna geçtiğimiz yıl yapılan yarışmalarda Almanya ikinciliği kazandı.

21 yaş altı kategorisinde Almanya birinciliği elde etmesi üzerine Alman Karete Milli Takımı’na çağrılan Aleyna Gencer, 2019 Subat ayında Danimarka’ da yapılan 21 yaş altı 50 kilogramda Almanya Şampiyonluğu’nu kazanan Aleyna yine Alman Milli takımı adına yarıştı. Ve on iki yılın ardından 100'ün üzerinde kupa ve madalya zengini oldu.

Aleyna, yine Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de turnuvalara katılarak çeşitli dereceler elde etti, İtalya, Danimarka ve İskoçya’da birincilik, İsveç ve Belçika’da ikincilik, Türkiye’de üçüncülük; Almanya’nın Berlin, Koblenz, Frankfurt, Kemnitz ve Erfurt kentlerindeki tüm yarışmalarda birincilik elde etti.

GENCER AİLESİ

Aleyna’nın annesi Deniz, İzmir’in Konak ilçesi Güney Mahallesi’nde dünyaya geldi. Eğitimini tamamladığı sırada, yakın bir akrabalarının bulunduğu bir ortamda Ahmet Gencer ile tanıştı. Kısa bir süre sonra evlenen Deniz ve Ahmet, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamlarını sürdürmeye başladılar. Sıla, Halitcan ve ardından 1999 yılında dünyaya gelen Aleyna hem ailenin, hem Almanya’nın hem de Hamburg’da yaşayan yakın dost ve akrabalarının gururu oldu. 22 yaşındaki Aleyna Gencer Hamburg Üniversitesi’nde beden eğitimi öğretmeni olmak için dirsek çürütüyor. Aleyna’nın en büyük hayali ise başarılı karateciler yetiştirmek için “Karate Okulu” açmak. Baba Ahmet, anne Deniz ile ağabeyi Halitcan ve ablası Sıla Aleyna’nın en büyük destekçileri. Aleyna’nın bir de en büyük hedefi var; o da “Dünya Şampiyonu” olmak.


Yorumlar

Yorum Yap

500