Spil Dağı’ndan Bayındır Ovası’na

31 January 2016
Işık TEOMAN

Işık Teoman, İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1977 yılında Yürüyüş dergisine katkılar koyarak adım attı. Profesyonel anlamda gazeteciliğe 1981 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı. Hürriyet gazetesinde, Anadolu Ajansı’nda görev yaptıktan sonra Milliyet gazetesinin İzmir bürosunda gazeteciliğin her branşında görev aldı. Kuruluşunda yer aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ’ta basın danışmanlığı görevinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde, “Tanıtım Birimi”nin başına getirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan TANSAŞ’ın Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’ne atandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı oldu. Konak Belediyesi şirketlerinden KONBEL’de basın danışmanı olarak çalıştı. Konak Belediyesi basın danışmanı oldu. Konak Belediyesi’nde yayın koordinatörü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Üç ayda bir yayınlanan Kent Konak KNK isimli kültür, sanat, spor, tarih konularını içeren derginin yayın koordinatörlüğünü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Ayda bir çıkan Konak Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. Şu anda Ayvalık Belediyesi’nde basın danışmanı olarak görevini sürdürüyor.

Spil Dağı’ndan Bayındır Ovası’na

  • 31 January 2016
  • 901 Görüntülenme
  • YORUM

 

Spil Dağı’ndan Bayındır Ovası’na

Birçok tarihi mekanı içinde barındıran Manisa, tüm bu tarihi güzelliklerinin yanı sıra 1968 yılında milli park ilan edilen Spil Dağı ile keşfedilmesi gereken muhteşem bir güzelliğe sahip.

Dağın en önemli özelliği ise fotoğraflanması gerçekten çok zor olan yılkı (yaban) atları… Ancak Spil’e uzandığımız bu gezimizde şans yüzümüze gülüyor.

Yolu yarıladığımızda başlayan sağanak yağmur, rüzgarın da etkisiyle Manisa Ovası’ndan hareket eden sisi birkaç dakika içinde Spil’in zirvesine taşıyor. Bu tam bir sürpriz oluyor ama en güzel sürpriz ise bir araya toplanmış yılkı atları oluyor.

Yeni yılı Spil’de kar yağışı altında ve odun ateşinin yandığı şöminenin başında geçirmek isteyenler buraya akın ediyor ve konaklama yapacak ev bulmak mümkün olmuyor.

Armutlu’dan Bayramlı ve Çınardibi Köyü’ne kadar uzanan 16 kilometrelik güzergah ise; çam ormanları, çınar ağaçları, yeşil bir vadi ve birbirinden güzel minik şelalelerin uzandığı ender ve korunmuş alanlarımızdan...

Birçok tarihi mekanı içinde barındıran Manisa, tüm bu tarihi güzelliklerinin yanı sıra 1968 yılında milli park ilan edilen Spil Dağı ile keşfedilmesi gereken muhteşem bir güzelliğe sahip. Bizde geçen hafta sonu kaçamağımızda Manisa yolundan Spil Dağı’nın zirvesine uzandık. 1968 yılında milli park ilan edilen bin 200 metre rakımlı bu tepede bir anda sislerin arasında kaldık. Fakat çöken sis, beraberinde kolay kolay görülmeyecek bir fırsatı da ayağımıza getirdi…  

Manisa Spil Dağı’na çıkıp, dağın en önemli sakinleri olan yılkı atlarını bir arada görmek her zaman mümkün değil. Spil’de sulak alanlar bol olduğundan yılkı atları genellikle ayrı yerlerde otlanıyor. Geçen hafta sabah erken saatlerde Manisa’da bir börekçide kahvaltı ettikten sonra bin 200 metre rakımlı Spil Dağı’na aracımızla tırmanmaya başladığımız bu gezide şansımız yaver gidiyor.

Yılkı atları bir arada

Yolu yarıladığımız sırada başlayan sağanak yağmur, rüzgarın da etkisiyle Manisa Ovası’ndan hareket eden sisi birkaç dakika içinde Spil’in zirvesine taşıyor. Bu doğa olayını yaşamak ve sislerin içinde kalmak gerçekten bizim için sürpriz oldu. Ama en güzel sürpriz de yılkı atlarını bir arada görmek oluyor. Yağmur ve ardından gelen sis onları içgüdüsel olarak bir araya getirmiş olmalı ki bu durum, bizim için bulunmaz bir fırsat oluyor ve bolca fotoğraf çekiyoruz. Emin olun, bu fırsatı bir daha yakalamak mümkün değil!

Kar yağınca yer bulmak çok zor

Spil’de at alanına ulaştıktan sonra kendimizi bir anda sisli ve sessiz yeşil bir örtünün ortasında bulduk. Kimsecikler yoktu, at alanındaki seyir terasında bulunan kahvehane de gölete bakan bölümdeki restoran da kapalıydı. Burada özellikle yılbaşı geldiğinde, hele bir de kar yağmışsa konaklama yapacak ev bulmak mümkün olmuyor. Yeni yılı Spil’de kar yağışı altında ve odun ateşinin yandığı şöminenin başında geçirmek isteyenler buraya akın ediyor. Yöneticiler ile konuştuğumda bu yılda da yoğun talep olduğunu ve hiç boş yer kalmadığını öğreniyorum.

Rotamız Sütçüler Köyü

Spil’de barınacak kapalı bir mekan bulamadığımız için rotamızı Sütçüler Köyü’ne çevirdik. Spil Dağı’nın İzmir’e bakan ve farklı güzellikler barındıran bu güzergahı, çam ağaçlarının yanı sıra zeytinlikler ile kaplı. Sütçüler Köyü’ne vardığımızda yeni bir çalışmanın sürdürüldüğünü gördük. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nden limana taşımayı kolaylaştıracak olan demir yolunun alt yapı çalışmaları tamamlanıyor, yakında sanayicinin yüzü bir hayli gülecek.

Minik şelaleler akıyor

Sütçüler Köyü’nden Ankara asfaltına inerek, hemen karşı yoldan Armutlu’ya yöneldik ve bir kahvehanede mola verip çaylarımızı yudumladık. Armutlu’dan Bayramlı ve Çınardibi Köyü’ne kadar uzanan 16 kilometrelik güzergah ise; çam ormanları, çınar ağaçları, yeşil bir vadi ve birbirinden güzel minik şelalelerin uzandığı ender ve korunmuş alanlarımızdan. Bayramlı’da köy kahvehanesinde gürül gürül yanan sobanın çevresinde çaylarımızı yudumlayıp, bir yandan da fotoğraf çekerek ıslanan elbiselerimizi kuruttuk.

Verimli Bayındır Ovası muhteşem

Çınardibi Köyü’nü izleyerek, sağımızda böbreklerdeki taşı düşüren suyuyla ünlü Dağteke Köyü’nü geride bıraktık. Karayoluna inmeden önce zirveden Bayındır Ovası’nın muhteşem görüntüsünü izledik. Karşı yamaçta Tire ve Ödemiş’e kadar uzanan sıra dağlar ve hemen solumuzda Bayındır ilçesi yeşillikler arasından yüzünü gösteriyor ve onlarca irili ufaklı köy kırmızı kiremitleriyle bu ortama renk katıyor. Bayındır’ın Canlı beldesinde salaş bir lokantada köftelerimizi yerken yağmur iyice bastırdı. Kararan havada Canlı’dan hareket ederek, yol üzerinde bir kahvehaneye uğrayıp son sıcak çaylarımızı yudumladık. Ve çektiğimiz birbirinden güzel karelerle İzmir’e döndük… 

 

Işık Teoman

11.11.2016


Yorumlar

Yorum Yap

500