Rüzgârla Gelenler

01 February 2021
Işık TEOMAN

Işık Teoman, İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1977 yılında Yürüyüş dergisine katkılar koyarak adım attı. Profesyonel anlamda gazeteciliğe 1981 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı. Hürriyet gazetesinde, Anadolu Ajansı’nda görev yaptıktan sonra Milliyet gazetesinin İzmir bürosunda gazeteciliğin her branşında görev aldı. Kuruluşunda yer aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ’ta basın danışmanlığı görevinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde, “Tanıtım Birimi”nin başına getirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan TANSAŞ’ın Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’ne atandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı oldu. Konak Belediyesi şirketlerinden KONBEL’de basın danışmanı olarak çalıştı. Konak Belediyesi basın danışmanı oldu. Konak Belediyesi’nde yayın koordinatörü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Üç ayda bir yayınlanan Kent Konak KNK isimli kültür, sanat, spor, tarih konularını içeren derginin yayın koordinatörlüğünü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Ayda bir çıkan Konak Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. Şu anda Ayvalık Belediyesi’nde basın danışmanı olarak görevini sürdürüyor.

Rüzgârla Gelenler

  • 01 February 2021
  • 656 Görüntülenme
  • YORUM

Balıkesir’in turizm beldesi Ayvalık’ın en ünlü, cıvıl cıvıl sokağı Macaron’da, muhallebiciler, pastacılar, butik lokantalar, fırınlar, kafeteryalar, kahveler sıralanıp gider yan yana dip dipe, renkli görsel bir şölen sunar gelip geçenlere adeta. Ayvalık’ın en uzun sokakları arasında yer alan Macaron’da geleneksel yemek kültürünün her çeşidine ulaşmak mümkün. Uzayıp giden sokağın bir bölümünde karşılıklı olarak yer alan atölyelerde bir sessizlik hakimdir. O sessizliğin ardında sanatçıların ürettiği el yapımı eserler vücut bulur. Sokaktaki atölyelerden biri o kadar ilgimi çekti ki, daha kapının önünden geçerken duvarın dibinde sergilenmiş ağaç kökleri, kapının üstündeki örümcek ağı bir anda beni şaşkına çevirdi. Bunların birer atık, birer geri dönüşüm malzemeleri olduğuna inanamadım. İki genç arkadaş bu atıklara sahip çıkmış. Denizden gelen her türlü atık onların elinde bir sanat eserine dönüşmüş. Ağaç, kabuk, metal, hurda, ağaç kökleri, bir nesneye benzeyen ya da benzetilmeye müsait atıklar ustaların ellerinde bazen akrep, bukalemun, örümcek ya da flamingoya bazen de bir cadı kadının kafası veya kocaman bir salyangoz ya da balıkçı teknesine dönüşmüş.

Sosyal Medyada Yoklar

Koray Akdeniz ile Samet Haymana’dan söz ediyorum. Bu iki arkadaş yaklaşık üç yıl önce kafa kafaya vermişler, “Biz çevremize nasıl katkıda bulunuruz?” diye düşüncelere dalarlarken, bir yakınlarının Macaron Sokak’taki kullanmadığı atölyenin anahtarını kendilerine vermeleriyle birlikte yaşam biçimleri bir anda değişmiş.

Küçük çaplı atölyelerinde internet yok, sosyal medyada paylaşımları yok, Instagram yok, Twitter yok, satış yok, duyuralım gibi bir düşünceleri de yok. Ayvalık’a gelenlerin kendilerini bulmasını istiyorlar, kendilerine konuk olmalarını acı bir kahvelerini içmelerini bekliyorlar. Atölyenin giderlerini kendi olanakları ile karşılıyorlar, ticari bir işletme olmayı hiçbir zaman düşünmemişler. Hatta atölyeye gelen konuklara beğendikleri eserleri hediye bile ediyorlar.

Hediye Edilen Akrep

Esas mesleği elektrik teknisyenliği olan Koray Akdeniz, çok sevdiği bir arkadaşının atölyeyi ziyaret ettiğini ve ahşap metal karışımı akrep görünümlü eseri çok beğendiğini çok beğendiğini gülerek aktarıyor:

“Çok beğendiğini görünce akşam ziyaretine gittim, akrebi sehpanın üzerine bıraktım. İlerleyen saatlerde eve döndüğümde telefonumu düşürdüğümü anladım. O mekânda düşürdüğümü düşünerek ertesi gün tekrar gittiğimde akrebin bıraktığım yerde durduğunu görünce aldım. O akrep şimdi atölyemizin duvarlarını süslüyor. Bundan böyle hediyeyi değer bilen insanlara vereceğim.”

Denizde Sanat

İzmir’den gelip Ayvalık’a yerleşen Samet Haymana, tam bir doğa aşığı ve titiz bir geri dönüşüm destekçisi olmuş burada. Denizde sürüklenirken, dalganın, kumun, rüzgârın, güneşin sıcak ve soğuk havanın atıklara bir form verdiğini anlatan Samet Haymana, “Biz bu atıklara sahip çıkıyoruz, herkes farklı görebiliyor, aynı bir ağaç parçasını bir göz tavşan, diğeri tilki, kimi de kedi olarak görebiliyor” diyor. Doğanın çöpümüzü bize geri gönderdiğini anlatan Haymana, geri dönüşüm ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinin geliştirilmesinin gerektiğine inanıyor.

Okullarda öğrenciler ile iş birliği yapılarak öğrencilerin elişlerine ilgisinin faydalı işlere yönlendirilebileceğini söyleyen Haymana, “Önceden birkaç ayakkabı alabiliyordum, ihtiyaç duymadığım hâlde. Ama bu atölyede geri dönüşüm ile ilgili yaşamı tanıdıktan sonra ayakkabımı eskitmemeyi öğrendim. Önceden her şeyi savurabilirdim, bu malzemelerle tanışınca her şeyin en ince ayrıntısına kadar kıymetini bilmeye başladım. Dönüştürebileceğimiz her işe yarayacak malzemeyi elimizde tutmalıyız, mutlaka birilerine lazım oluyor” diyor.

Doğadan Ne Gelirse

İki çevreye düşkün arkadaşın düşleri gerçeğe dönüşmüş, doğadan gelen atıklar da geri dönüşüme. Ne gelirse denizden, ormandan, sokaktan; bazen bir ağaç kökü, bazen plastik, tekne parçaları, variller, metaller, alıyorlar, topluyorlar, sahipleniyorlar ve geri dönüştürüyorlar.

Yolunuz Ayvalık’a ünlü Macaron Sokağı’na düşerse uğrayın, oturun, sohbet edin, düşlerin nasıl gerçeğe dönüştüğünün öyküsünü dinleyin. Tam zamanıdır, ikramları koruk suyu veya kırmızı dut şerbeti için. Belli olmaz, duvardan bir hediye alıp gidersiniz belki de. Belki de tatil sırasında elinize geçen bir atık bulup atölyeye hediye edersiniz. İletişim- Koray Akdeniz (0 531 269 93 28)

 


Yorumlar

Yorum Yap

500