Aklımda Zeytin Fidanı

31 July 2018
Işık TEOMAN

Işık Teoman, İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1977 yılında Yürüyüş dergisine katkılar koyarak adım attı. Profesyonel anlamda gazeteciliğe 1981 yılında Türk Haberler Ajansı’nda başladı. Hürriyet gazetesinde, Anadolu Ajansı’nda görev yaptıktan sonra Milliyet gazetesinin İzmir bürosunda gazeteciliğin her branşında görev aldı. Kuruluşunda yer aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ’ta basın danışmanlığı görevinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde, “Tanıtım Birimi”nin başına getirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan TANSAŞ’ın Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’ne atandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı oldu. Konak Belediyesi şirketlerinden KONBEL’de basın danışmanı olarak çalıştı. Konak Belediyesi basın danışmanı oldu. Konak Belediyesi’nde yayın koordinatörü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Üç ayda bir yayınlanan Kent Konak KNK isimli kültür, sanat, spor, tarih konularını içeren derginin yayın koordinatörlüğünü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Ayda bir çıkan Konak Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. Şu anda Ayvalık Belediyesi’nde basın danışmanı olarak görevini sürdürüyor.

Aklımda Zeytin Fidanı

  • 31 July 2018
  • 962 Görüntülenme
  • YORUM


Aklımda Zeytin Fidanı
 
2000 yılında Yunan hükümetinin verdiği iki günlük vize ile ilk kez Çeşme'den Sakız Adası'na geçiş yapmıştım, hem de davetli olarak. Konak ve Sakız belediyeleri arasında “Ege'de Barış ve Dostluk Bisiklet Turu” adı altında düzenlenen etkinliğe katılmıştım. Giderken yanımda bir beyaz güvercin bir de zeytin ağacı götürmüştüm. Beyaz güvercini belediye başkanıyla birlikte uçurmuştuk, zeytin ağacını da kendi ellerimle dikmiştim.

Bisiklet turuna  gelince... 


 
Sakız Adası'nı pek sevmiştim. O sabah erkenden kalktım, kimseye ses etmeden yaklaşık üç saat adada tur attım; çarşısını gezdim, ünlü böreklerinden yedim, dolaştım durdum. Bizim paramız onların parasından daha değerli olduğu için bol bol alışveriş yaptım, çoluk çocuğa hediyeler aldım. Döndük geldik, ertesi yıl bisiklet etkinliğini İzmir'de düzenledik. Bu kez Yunanlar geldi bisikletleriyle. Onları keyifle karşıladık, turumuzu gerçekleştirdik, sanırım güzel de ev sahipliği yaptık. 
 
Yıllar sonra 2010 yılında bir sohbet sırasında aklımıza bisiklet etkinliği ve Sakız Adası düşüverdi. O yıllarda belediyede çalıştığım mesai arkadaşlarımla bir anda karar verdik, biletleri satın aldık. Euro pek ucuzdu, 1.90 liraydı. Vize almak da kolaydı. Biletler satın alındı, Yunan Konsolosluğu işin içinde belediye oldu mu şak diye vizeyi veriyordu. On yıl sonra kısa süren yolculuktan sonra giriş yaptık adaya.Bu ilk ve sonuncuydu; bir daha ne etkinlik düzenlendi ne de bisiklet şenliği gündeme geldi. Bir kez yapıldı, unutuldu gitti.Katılım tahminimin de ötesindeydi, bu kadar ilgi beklemiyordum, çok şaşırmıştım.
 
Benim aklım zeytin fidanında; aradan on yıl geçmiş, büyümüş, serpilmiş, meyve vermeye başlamış ve meydana pek yakışmıştır diye düşünüyorum. Adaya varır varmaz ilk işim meydandaki zeytin ağacını görmekti. Kim bilir, on yıl önce diktiğim zeytin ağacı nasıl büyümüştü. Meydanı düzenlemişler, tam ortasına fıskiyeli havuz yapmışlar, gölgelikler yerleştirmişlerdi, bir gazete büfesi ve beş altı büfe daha koymuşlardı, ahşap sandalyelerin yerinde yeller esiyordu. Anlayacağınız, meydan meydanlıktan çıkmıştı.Bizi o kadar çok sevmişlerdi ki, vizemizin bitmesine saatler kala bir gece daha kalmamız için yalvar yakar olmuşlardı. O yıllarda vize almak kolay değildi, birkaç gün için vize veriliyordu. Schengen diye bir vize gündemde bile yoktu. Yunan vizesi ile giriş-çıkış yapılıyor, Yunan Drahmi'si ile alışveriş ediliyordu. Bir gün daha kalmamız için yapılan baskıya rağmen dönemin belediye başkanı Erdal İzgi'den "Dönün" talimatı gelince, hevesimiz kursağımızda kalmadı desem yalan olur.
 
Bizim zeytin ağacına gelince... Onu da sanıyorum düzenlemeler sırasında söküp atmışlardı.
 
Hüzün, elde var hüzün...
 
Ayşe ile birlikte güzergâhımızı belirledik, motor kiraladık, pek keyifli iki gün geçirdik. Adanın sadece uzo, kalamar, taverna ve sakız reçelinden ibaret olmadığını gördük, antik köyleri de keşfettik. Mesta, Olympoi, Pirgi, Anavatos, Avgonima ve Nea Moni'yi karış karış dolaştık. Aynı yılın Ağustos ayında Thassos Adası'na gitmeye karar verdik. On yedi günümüzü adada geçirecek şekilde bir tatil planladık. Çadırda kalacak, otele vereceğimiz parayı bölgeyi keşfetmeye ayıracaktık. Zaman su gibi aktı, bin Euro'ya muhteşem bir tatil yaptık. Tadı damağımızda kaldı.
 
Geçtiğimiz yıl tatil için Midilli'yi tercih ettik. Bu oraya ikinci gidişimizdi. İlk gidişimizde iki gün kalmıştık, ikincisinde on beş. Euro 3.90'larda geziniyor, dört lirayı zorluyordu. Ayşe'ye kapıda vize almıştık. Bu kez çadır yerine pansiyonu tercih etmiştik. Bütçemizi fazla zorlamayan bir tatil geçirmiştik. Gitmediğimiz köy, kasaba; yüzmediğimiz plaj kalmamıştı. Fakat bıçak kemiğe dayandı. Euro çıkmış 5.40 liraya. Euro'nun bu şekilde yükselmesi Yunan esnafını epeyce zor duruma düşürecek gibi görünüyor.
 
Geçtiğimiz hafta üç geceliğine Sisam Adası'na gittim. Adaya dördüncü gidişim. Ege'nin yeşil adalarından, köyler ve şehirler birbirine yakın, gidip gelmek çok kolay. Gidiş-dönüş 35 Euro, Türk parasıyla yaklaşık iki yüz lira. Üç gece otel 94 Euro, Türk parasıyla 500 lira. Otomobil kiralamaya kalksam, en küçük araç bedelinin günlüğü 30 Euro yani 160 lira. Ben de motor kiraladım. Üç günlük motor kirası 50 Euro, Türk parasıyla 270 lira.
 
Adaya bu kez Karlovasi limanından giriş yaptım. Şehir diye geçiyor ama köy gibi. Sessiz, sakin, sanat dolu sokaklar. Şehrin duvarlarını süsleyen resimler her yerde; tarihi yapıların bahçelerinde, yıkıntı evlerin duvarlarında... Hepsi birer sanat eseri adeta. Motorla gezince insan daha çok ayrıntıya dikkat edebiliyor.
 
Bu gidişimde eskisi gibi denize girmedim. Hava o kadar sıcaktı ki, köy meydanlarındaki restoranlarda zaman öldürdüm, uzo, Yunan birası Mythos içtim. Her şey o kadar pahalı ki, ucuz olan tek şey bira burada. Mythos marketlerde 1 Euro'nun biraz altında, bizim parayla 5.5 lira. Bir su alıyorsun 0.70 Euro, çeviriyorsun Türk parasına, bir su dört lira. Bir viyol yumurta alıyorsun, altılı viyol yumurta 2.5 Euro.
 
Euro'nun bu kadar yükselip tavan yapması, Türk turistlerin ayağını kesmiş. Daha önceki gidişlerimde çarşıda, pazarda, plajda o kadar çok Türk'e rastlıyordum ki, hemen herkes Türkçe konuşuyordu. Bu kez öyle değil. Sisam çarşısında dolaşırken tek tük bizim vatandaşlara rastladım. Birçok dükkân kapanmış, kalanlarsa telefoncu olmuş, o güzelim çarşının tadı kaçmış.
 
Bu gezide şu sıkıntıyı yaşadım; alışveriş yapmak için bir mekâna giriyorum, fiyatları çarpıyorum, o kadar yüksek ki! Dedim ki bu kez çarpım tablosunu bir kenara bırak, gez, ye iç ve keyfine bak, bizim parayı kafana takma, bir daha da Euro'nun geçerli olduğu ülkelerde tatil yapma.
 
Geçtiğimiz ay Bulgaristan'ın Varna kentine gitmiş, iki gün kalmıştım. Orada para birimi olarak Leva geçerli, ama Leva da almış başını gidiyor ama bizim paraya çevirdiğimizde çok da pahalı değil. Bir Leva 2.50 civarında, hesap yapmadan kafayı takmadan alışveriş yapabiliyor insan.
 
Bundan böyle tatilimi planlarken kendi para birimini kullanan ülkeleri tercih edeceğim. Belki bana neden Türkiye'de tatil yapmıyorsun diye soranlar olabilir. Türkiye'de gitmediğim, çadır kurmadığım, tatil yapmadığım bölge kalmadı. Şaka değil, bunu www.kentyasam.com sitesine bir göz atıp eski yazılarımı okuduğunuzda görebilirsiniz. Peki bu gezmeler tozmalar nereye kadar? Emekli maaşımın yettiği yere kadar tabii.
 
Ama bizim olmazsa olmazımız Urla Demircili köyü. Balık çiftlikleri kurulsa da hafta sonları dolup taşsa da Demircili bizim köyümüz. Çadır da kuruyoruz, soğuk denizinden keyif de alıyoruz, hem Türk parası geçerli Urla köylerinde...Adada iki gün kaldık. Bu iki gün boyunca zeytin fidanı aklımdan çıkmıyordu, hâlâ da çıkmıyor. Sakız Adası'nın yöneticilerine küstüm. Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış... Bir daha adayı hiç aklıma getirmedim. Ta ki 2016 yılına kadar. Euro ortalama 3.13 lira civarına gelmişti bile. Baktım, millet adaya gidiyor, dönüşte ellerinde peynirler, sakız reçelleri, uzolar, sigaralar... Biz de gidelim ama öyle bir tatil yapalım ki; deniz, plaj ve kum yerine antik kentleri gezelim, o yılları yaşayalım.
Işık Teoman

Yorumlar

Yorum Yap

500