Zaman Kristalleri

01 October 2021
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Zaman Kristalleri

  • 01 October 2021
  • 558 Görüntülenme
  • YORUM

''Bir anlamda zamanı dondurarak, Zaman Kristalleri üretmek!''

Google, 2021 yılı Ağustos ayında, teknoloji ve bilim dünyasının son derece önem verdiği bir atılımla, yeni bir kuantum üstünlüğüne ulaştığını bildirdi. ''Sycamore'', Google Inc. Yapay Zeka bölümü tarafından oluşturulan 53 kübitli bir kuantum işlemci.

Google'ın kuantum bilgisayarının, bir ''Zaman Kristali'' oluşturması iddiası ile birlikte, Isaac Newton'un hareket yasasına karşı gelinmiş olunabilir. Teorik zaman kristali kavramı, maddenin yeni bir aşaması ve hareket yasası ile çelişiyor. Zaman kristali ile, sürekli termal denge dışında çalışabilen maddenin yeni bir evresini oluşturmak mümkün.

Oda sıcaklığında bir suya buz eklendiğinde su soğuyacaktır, ne var ki sonunda oda sıcaklığına gelmektedir. Bu süreç termal dengedir. Termal denge dışında çalışan bir sistem kuran, Google’ın Sycamore adlı kuantum bilgisayarı, normal fizik kurallarına karşı bir işleyişe sahip olan 'Zaman Kristalleri' üretebiliyor. Böylece, termodinamiğin ikinci yasasından kaçmak mümkün mü veya araştırma nerelere uzanacak diye sorabiliriz. Bulgular tam anlamı ile resmileşmeden sorgulanabilir nitelikte olmaya devam edecektir.

Bir anlamda zamanı dondurarak, zaman kristalleri üretmek, öncelikle mikroskobik kuantum dünyasında olasıdır. Maddeyi oluşturan atomlar zamanda tek yönde simetrik olunca, ortamdan enerji çekmeden, kendiliğinden periyodik hareketler yaptırıldığında zaman kristalleri oluşuyor. Atomların enerji harcamadan sonsuza dek titremesi termodinamik yasalarına aykırıdır.

Zaman kristallerini; 2012 yılında Nobel ödüllü teorik fizikçi Frank Wilczek öne sürmüş ve zaman içinde hiç enerji harcamadan periyodik hareketler yapan atomları; ''4B madde'' adı ile kategorize etmiştir. Mutlak sıfıra kadar soğutulan madde için, zaman bir anlamda durmaktadır, atomlara az miktarda enerji ekleyerek kendiliğinden devam eden periyodik hareketleri başlatarak, zaman kristali oluşturmak mümkündür.

Bir zaman kristali hem stabil kalıp hem de akım halinde olabilir ve herhangi bir rastgele süreç durumuna asla girmez. Google bunun sadece bir seferde görülmediğini ve oluşan sürecin ölçeklendirilebilir olabileceğini belirtiyor.

Kuantum bilgisayarların temeli olan ve 1 veya 0 sayılarını temsil edebilen atom altı parçacıklar halindeki kübit hareketleri bir yana, şimdiki kuantum bilgisayarları sınırlardan taşıyor. Google kuantum bilgisayarlarıyla yapılan iş, zaman kristallerinin Dünya üzerindeki bir senaryoda kullanımlarına uzanırsa, teknolojinin, bilgisayar hafıza ve işlem etkileri son derece büyük bir potansiyele sahip.

Araştırmacılar, sonuçların mevcut kuantum işlemcilerde, maddenin denge dışı fazlarını incelemek için ölçeklenebilir bir yaklaşım oluşturduğunu savunuyor. Sycamore adlı kuantum bilgisayarının, klasik bilgisayarın 60 saatte çözebileceği zor problemi 200 saniyede çözdüğü söyleniyor. Böyle bir durum, kuantum üstünlüğüdür. Bu bilgisayar elektrik akımına bağlı olarak çalışmıyor, elektron ve proton gibi atom altı parçacıkların fiziksel özelliklerine dayanan bir sistemle işliyor. Bu maddeler aynı anda hem madde, hem de dalga boyu olarak davranabildiği için, tek fiziksel bir tanımlama kullanmak da olası değil. Aynı anda birden fazla genliğe sahipler. Birbirleriyle bağlantılı veya karşıt durumda olabiliyorlar.

Geliştiğinde enerji kaybetmeden, durumlar arasında sonsuza kadar geçiş yapabileceği öne sürülen Zaman Kristali, Google'ın kuantum kriyostatlarının içinde soğuk tutulan Sycamore çipinde oluşturulmuş. Hiç enerji kaybetmeden, iki durum arasında sonsuza kadar döngü yapabilme yeteneği, zaman kristallerinin, fiziğin en önemli yasalarından biri olan termodinamiğin ikinci yasasına direnerek, kararlı kalması demek.

Bilim insanları, Sycamore kuantum işlemcisinin çekirdeğindeki kübitleri kullanarak, yaklaşık 100 saniye boyunca zaman kristali oluşturmuşlardır. Zaman kristalleri, fizikçiler için sihirli nesnelerdir. Fizikteki en sert yasalardan termodinamiğin ikinci yasasını es geçebilirler. Çin ise, Google'dan 10 milyar kat hızlı kuantum bilgisayarı ürettiğini ileri sürmektedir. Kuantum üstünlüğü kimin elinde, bunu zaman gösterecek.

Matrix ve Moleküler Nanoteknolojik Simülasyon

Muazzam bir hesaplama mimarisi bulunan beynimizin, prensipte tamamen gerçek görünecek bir sanal gerçekliğe yeterince hızlı bir bilgisayarda uyumlanmış bulunması olasılığı zaman zaman düşünülmüş ve Matrix gibi filmlere konu olarak işlenmiştir.

İleri moleküler nanoteknoloji kullanılan bir bilgisayar olsaydı, burada simüle edilmiş sanal bir gerçeklikte yaşadığımızı, bu bağlamda da; beynimizin simülasyonun bir parçası olduğunu düşünseydik; bilgisayarlar, insanlık tarihinin tüm zihinsel tarihçesini simüle edebilir miydi?

Bir uygarlık, bu türden bilgisayar üretebilir, yeterli bilgi işlem gücüne de sahip olabilir.

Bunun bir kısmını Matrisler oluşturmaya ayırmış olsaydı, simüle edilmiş insanlar da o dizeylerde var olacaktı.


 


Yorumlar

Yorum Yap

500