Zaman İşaretçileri; Jüpiter-Satürn Büyük Kavuşumu, Beklentiler 12-13 Mayıs / 21 Aralık 2020

01 June 2020
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Zaman İşaretçileri; Jüpiter-Satürn Büyük Kavuşumu, Beklentiler 12-13 Mayıs / 21 Aralık 2020

  • 01 June 2020
  • 6795 Görüntülenme
  • YORUM

 

İki dev, birbirine büyük kavuşum için yaklaşıyor. Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin görkemli buluşması, bu aydan başlayarak, Kış Gündönümü olan 21 Aralık 2020 tarihinde tamamlanacak.  Ezoterik astrolojide, gezegen çifti oldukları anlarda, Jüpiter ve Satürn'e “Zaman İşaretçileri'' adı verilmiştir. 20 yılda bir gerçekleşen kavuşum zamanları, önemli elektromanyetik tesirler içerebilir. Eski dünyanın, eski gelenek ve irfanlarının çoğunda ve Kepler'in de belirttiği üzere, tarihteki büyük olayların, 800 yılda bir Jüpiter- Satürn kavuşumlarının katlarını kullanarak gerçekleştiğinin iddia edilmesi ve olgunun, aynı zamanda tuhaf olaylarla ilişkilendirilmesi ilginçtir.

Yaklaşık her 20 yılda bir, iki gezegen yavaşça birbirlerine doğru ilerleyerek, göklerde kendi ışık gösterilerini tasarlarlar.  Kavuşmak için yakınlaştıkça, gezegen çifti olan Jüpiter ve Satürn kavuşumlarının, sıklıkla yüzyıllar boyu Boğa, Başak veya Oğlak takımyıldızında, bazen Terazi'de oluştuğu ve ekonomik yavaşlamalarla, politik- toplumsal ayaklanmalara işaret ettikleri düşünülür. Zira, 1345 yılındaki Büyük Kavuşum'un, Mars'la birleşerek Kara Veba'yı gösterdiğini belirten haritalar, bugün için farklı başlangıçlar öneriyor.

Sosyo-ekonomik eğilimlerin yenilenmesi, yeni bir icadın ya da sosyal inovasyonun tanıtılması ile ilgili yapılanmalara dikkat çekilebilir. Bu tür başlangıçlar, yenilenme zamanıdır. Tarihsel astrolojiye göre, bir ulus haritasındaki Satürn, ulusun Dünya'daki yerini temsil eder. Önümüzdeki 10 döngüden 9'u, 2020 ila 2219 arasında hava grubu burç işaretlerinde ve bugünkü gibi hava elementinde olacaktır. Aralık 2020'de Jüpiter ve Satürn (Kova) hava elementinde ardışık bir dizi kavuşmaya başlayacak. Geçmişte Büyük Kavuşum'un en son hava işareti; Rönesans'ın başlangıcı olmuştu.

Bir sonraki tekrarı 31 Ekim 2040 tarihini bekleyen döngü, eskilerin astrolojisinde çok şey ifade eden Büyük Kavuşum döngüsüdür. Büyük Kavuşum terimi; Jüpiter ve Satürn'e dairdir. Jüpiter'in periyodik 12 yıllık yörünge döneminin ve Satürn'ün 30 yıllık yörünge döneminin kombine etkisi; düzenli biçimde, yaklaşık 20 yılda bir, büyük kavuşumları oluşturmaktadır. Bu dönemlerde gerçekleşmiş, siyasal veya doğal olayların tarihsel süreçleri incelenerek, ezoterik yaklaşımlarda bulunmak mümkündür.

21 Aralık 2020'de kavuşum, en yakın noktasında sonuçlanacak ve uzaklaşma başlayacaktır.  Jüpiter-Satürn kavuşumları Nisan 2060, Mart 2080 ve Eylül 2100'de yeniden gerçekleşecektir. En son B.K 31 Mayıs 2000'de gerçekleşmişti.

Ebu Maşar El Feleki adlı önemli Arap astronom ve okültist, Orta Çağ gizemcilerine bu konuda olağanüstü kaynak oluşturan bilgiler katmıştır. 1623 yılında ise kavuşum ilk kez, ilk teleskop ile izlenmişti. Büyük Kavuşumlar, yıllar boyu yaklaşık 120° aralıkla meydana geldikçe, görünümleri üçgen bir desen oluşturacaktır. Bir dizide, her dördüncü kavuşum yaklaşık 60 yıl sonra birincinin çevresine geri döner. Bu geri dönüşlerin 7-8° kadar değiştiği gözlenir, bu nedenle aynı burç işaretinde, sadece 4 kavuşumdan fazlası oluşmaz. Her üçgen paternine; dört element serisinden biri atfedilir. Böylece, dört üçlü veya Trigonlar oluşur. En fazla 200 yıl sonra gerçekleşmesi gereken yeni bir trigonda büyük bir bağlantının oluşmasına özel önem verilmiştir. Yaklaşık 800 yılda, her bir trigon, 3 işaret içerecek, sürecin yeniden başlaması 800 x 3 = 2400 yıl sürecektir.

Johannes Kepler'in bu üçgeni, büyük bağlaçların bir diyagramını verir.  1606 tarihinde açıklamasını da o yayınlamıştır. Başlangıçta bir trigon düşünülüyordu, o zaman, tam döngü 960 yıl sürecekti; ancak daha sonra 2400 yıl olduğu önemsendi. Gerçekte de bu döngü ile gerçekleşen kavuşumların, Dünya üzerindeki tesirlerine olan inanç ve beklentiler 16. yüzyılın sonlarında, ''Kıyamet Günü''ne uzanan yorumlamalara açılmıştı. 2020'nin sonlarında ve 2021'de Jüpiter ve Satürn Kova'da olacaktır.

Dünya'da sosyal adalet temalarının desteklendiği, özgürlük ve hakların ele alındığı, kolektif değerlerin yükseldiği, kapitalizm üzerinde baskıların arttığı, teknolojik devrimlerin, bilinç gelişiminin ilerlediği tablolar oluşabilir. Kalıcılığı belirsiz süreçlere bağlansa da umut veren değişimler beklemek herkes için zorunlu bir bağlılık. Jüpiter-Satürn güç mücadelelerinin olumsuz yansımasına bakmak istersek; işlerin geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştiği anlar getirmesi ihtimaline bakmış oluruz. Her ikisi de otorite ile ilişkili gezegenlerdir.

Büyük Kavuşum'dan kısaca burçların nasıl etkilendiğine gelince; Kova en yoğun şekilde etkilenebilir, diğer hava grupları; İkizler ve Terazi onu izleyecektir. Yeni bir görünüş, yeni proje veya yol, iç görülerinin artışı söz konusu olabilir.

Toprak grupları Boğa, Başak veya Oğlak; yükseliş, kariyer gelişimi, yeni konumlar açısından oldukça ve büyük olasılıkla iyi durumda görünmektedirler.

Ateş grupları; Koç, Aslan ve Yay, büyük ihtimal ile bekledikleri güveni, mutluluğu, anlaşmayı ve finansal iş birliğini rahatça yakalayabilirler.

Su burçları olan Yengeç, Akrep ve Balık'ların, ruhsal ve fiziksel sağlık, manevi yükseliş deneyimleri ve evlilik konularında şanslarının parladığını görme ihtimalleri oldukça büyük.

Astrolojide, iki veya daha fazla gezegen tam olarak hizalandığında bir bağlantı oluşur. Sıralandığında, titreşimleri karışır ve birlikte çalışır. Kavuşum gününde; mor renkli olan taşlar, giysiler, mumlar, yiyecekler kısacası Jüpiter'in rengini kullanmanız, olgunun pozitif enerjisini almanız bakımından frekans düzeyinizi yükseltebilir.

 

Ferda Ercan Uyulan


Yorumlar

Yorum Yap

500