Yıldızlı Petunyalar, Siyah Çiçekler, Gotik Bahçeler

01 September 2019
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Yıldızlı Petunyalar, Siyah Çiçekler, Gotik Bahçeler

  • 01 September 2019
  • 1740 Görüntülenme
  • YORUM

Taç yapraklarında adeta Kozmos’u yansıtan ve Latince adı Petunia cultivars olan Galaksi Çiçekleri'ne, Gece Göğü Petunyaları da deniliyor. Bu çiçekler, yağmur yağdığında saydama dönüşen, benzersiz yaprakları ile, şaşırtıcı göksel manzaralar sunarken, beyaz noktalarla bezenmiş koyu mavi ve mor çiçekleri, galaksilerle çarpıcı bir uyum sergiliyor. Uzak takımyıldızlar, çiçekler üzerinden taşarak hayranlık uyandırıyor.

Çiçeklerin, her deseni benzersiz ve hiçbiri aynı değil. Desen değişimi sıcaklıktan kaynaklanıyor, gün boyunca yaklaşık 38, gece ise 15 dereceye kadar düşen ısılarda yaşayabiliyorlar. Güney Amerika kökenli petunyalar 19. yüzyılda Avrupa'ya ulaştırılmış. Evrenin güzelliğini taç yapraklarında tutan doğanın muhteşem üyeleri; ışıltılı gökyüzünü minik mozaik parçaları gibi, büyüleyici biçimde izletmek için, insanlara geceyi bekletmeyen ve umut mesajı ilettiğine inanılan çiçeklerden.

 

 

Mayalar için, yeraltındaki karanlık canavarları ve kötücül güçleri uzaklaştıran, çevresine güçlü bir enerji yaydığına inanılan yıldızlı petunyaların tomurcukları, törensel içecekler için toplanırdı. Brezilya'da bu çiçeklerin, sadece pozitif toprakta büyüyeceğine, olumsuzluğun, uyumsuzluğun bulunduğu hiçbir yerde gelişemeyeceğine inanılırdı, hediye olarak verildiğinde ise, huzur ve bağlılık getireceği düşünülmektedir.

Siyah Çiçekler

Bu çiçeklerin çoğu, aslında tam siyah olmasalar da morun, kızılın ve bordonun son derece koyu tonlarına sahipler. Yalnızca Türkiye, Halfeti'de yetişen ''Katmerli Siyah Gül-Karagül'' yörenin ikliminin, suyunun, toprağının bir özelliği sayesinde siyah ve güzeldir. Kesilip başka yere götürülür veya ekilirse rengini değiştirir, artık siyah açamaz. Bu gül çeşidi, anthocyanin pigmentinin yoğunlaşması ve kombinasyonundan dolayı siyah görünür. Toprağın bu pigment sınıfı üzerinde büyük bir etkisi vardır, pH'a çok duyarlıdır. Diğer bölgelerde ''Siyah Bakara Gülü'' adını alan çeşitli koyulukta güller yetiştirilebilir.

 

 

''Siyah Lale'' ve ''Siyah Dahlia'' (Arap geceleri) birçok yerde yaygın sayılır. İlk kez, 2010 yılı sonlarında, İngiltere'de özel bir çiçek firması tarafından dört yıllık bir çalışma sonucunda, doğal polenleme yöntemiyle ''Siyah Kadife Petunya'' ortaya çıkmıştır.

Gotik tarzda düzenlenmek istenilen bitki köşeleri ve bahçeler için ''Helleborus-Onyx'' ve ''Double Black'' de koyu bordo ve neredeyse siyah renkleri ile çok aranan çiçeklerden, ''Viola-Molly Sanderson'' kadifemsi koyu mor özel bir kara çiçek türü, ''Black Iris'' adlı çiçek ise, farklı bir iris. Yunancada gökkuşağı anlamına gelen İris'ten adını almış, siyah süsen olarak da biliniyor. Antik bir Yunan tanrıçası olan İris, mitolojide Elektra’nın kızı, Zeus ona gökyüzünden yeryüzüne haber taşıma görevini vermişti.

Black Calla Lily/ Kara Yıldız Zambağı ya da Siyah Lilium, derin, mor-siyahı ile, zarif ve gizemli bir çiçek. ''Black Gladiolus'' siyah glayör'dür. ''Siyah Mondo Çimeni'' ve ''Heuchera Obsidyen'' harika siyahlardan. ''Matelea pilosa''ya gelince; Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen 5 köşeli simsiyah bir yıldız biçimindeki çiçeğin adı.

 

 

''Coleus-Kara Prens'' (Echeveria Black Prince) yaygın türlerden, çarpıcı ve popüler bu bitki, düz siyah yaprakları ile ılık bölgelerde diğer bitkilerle kombinasyon halinde kullanılabilir. ''Colocasia-Kara Büyü'' (Colocasia esculenta-black magic) büyük, koyu mor-siyah esintili yaprakları ile, ilgi çekici bir bitki, yine kombinasyonlarda öne çıkarılabilenlerden.

''Black Charm Asiatic Lily'' en siyah zambaklardan biri olarak, sade ve unutulmaz bir mükemmelliği yansıtır. ''Black Rose Succulent'' (Aeonium arboreum) siyah renkli ayçiçeğidir, yine koyu renkli yaprakları eşliğinde 6 metre yüksekliğe uzayabilir. ''Siyah Pers Zambağı'', (Fritillaria persica) düzinelerce koyu renkli, morumsu siyah çiçeklere sahiptir, yüksekliği 3 metreden fazla uzayabilen dik bir gövdeden kokulu çanlar halinde sarkan çiçekleri müthiş düzenli ve ilgi çekicidir. ''Dark Dimension Hyacinth'' simsiyah bir sümbül türüdür, şık bir koku yayan harika saf siyah çiçekleri bulunur.

 

 

''Tacca Yarasa Çiçeği'' (Tacca chantieri) uçan bir yarasaya benzer, bu nadir ve egzotik çiçek orkide ailesinin üyesidir. ''Şeytan Çiçeği'' olarak da adlandırılır. Nemli, sıcak köşelerde yetişen çiçeğin, kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğuna inanılıyor. ''Tradescantia pallida, Purple Heart'' ''Mor Telgraf Çiçeği'' ise çok yaygındır. Dalını kırıp sapladığınız her toprakta yetişebilen, arsız, koyu mor- bordo karışımı rengi ile göz alıcı bu bitki, yaprak aralarından minik, beyazlı pembeli çiçekler açabilir.

Dolunay Bahçesi

Çiçekler ve bazı bitkiler gece çiçek açabilir, dolunay bahçesi ya da köşesi, doğa ile derin, farklı ve mis kokulu bir bağlantı kurmak için güzel bir ortamdır, gece çiçek açan bitkiler beyaz olmalı, ay ışığında aydınlık bir görüntü sağlamalıdır.

 

 

Gece çiçek açan bitkileri şöyle sıralayabiliriz: Ayçiçeği, Akşam Safası, Eşekotu-Evening Primrose (Soluk pembemsi beyaz çiçekler gece karanlığında açılır ve tatlı bir koku verirler.) Night Phlox -Midnight Candy (Zaluzianskya capensis) Güney Afrika kökenli bu güzellikler gün batarken açılır, bal ile vanilya karışımını andıran, tatlı, taze pişmiş vanilyalı kek kokusu yayarlar. Glayöl geceleri baharatlı bir koku yayar, Ay ışığında parlayan beyaz çiçek kütlelerinin geceyi yöneten kokuları, Güney Amerikalı Angel's Trumpet- Melek Borazanı için de geçerlidir. Trompet şeklindeki beyaz çiçekleri geceleri açıldığında birer zile benzer. Queen of the Night- gecenin kraliçesi, Orta ve Güney Amerika kökenli ve güzel kokulu bir gece çiçeğidir, akşam geç saatlerde açılıp, gün doğarken kapanır. Lilium Casa Blanca beyaz büyük çiçekleri ile tatlı bir koku yayar, bu tip zambak ve lilyumlar cennet çiçeği ve saflık sembolü olarak görülür. Casa Blanka, teras, veranda ve balkonlar için de uygun koşullar altında vitamin ile beyaz çakıl desteği sayesinde saksılarda büyümeyi sevebilir. Night blooming jasmine (Cestrum nocturnum) geceleri açarak, harika kokan yeşil beyazlı yasemin çiçeklerine sahiptir.

Yeryüzünün yıldızları olan her bir çiçek, insanlara gönderilmiş, sevinç, mutluluk veren en güzel armağanlardan; özel günleri ve yaşamı renklendirmek için tercih edeceğimiz türler ise seçiminizi bekliyor.

 

Ferda Ercan Uyulan


Yorumlar

Yorum Yap

500