Sıcak ve Soğuk Renklerin Sağladığı Enerjiler

01 July 2020
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Sıcak ve Soğuk Renklerin Sağladığı Enerjiler

  • 01 July 2020
  • 1115 Görüntülenme
  • YORUM

 

Gözleri kapalı, ancak mavi ve kırmızı rengi adeta elleri ile görmeye yoğunlaştırılan bir insan, ellerini kartlara yaklaştırdığında, sıklıkla, sıcak renk grubundaki kırmızı karttan; sıcak, soğuk renk grubundaki mavi karttan ise, serin bir esinti hissedecektir. Renklerin enerjilerine, özelliklerinin de yansıdığını söyleyebiliriz.

Dalga boyuna göre, gözümüze farklı renklerde gözüken ışığın temel renklerinin, kırmızı, yeşil ve mavi olduğunu biliyoruz. Geriye kalan diğer renkler, üç rengin karışımıyla elde edilir. Işığın yokluğunda ise siyah oluşur. Işık, retina arkasındaki sinir hücreleri olan fotoreseptörler tarafından elektriksel uyarılara dönüştürülerek, gözün optik sinirleri üzerinden beyne iletilmektedir. Elektromanyetik ışınımın, dalga boyuna göre dağıldığı ''Spektrum'' insan gözünün renk olarak algıladığı bir elektromanyetik enerji. Her dalga boyu, başka frekansa sahip olduğundan, elbette farklı birer renk olarak algılanmaktadır. Gözümüz ise, yalnızca 380-780 nanometre arasındaki dalga boylarını görebiliyor.

İstediğimiz herhangi bir rengin tamamlayıcısı olan rengi bulmamız kolaydır. Daire biçimli bir kartonun yarısı istenilen renge boyanarak, diğer yarısı beyaz bırakılır. Daire hızla döndürüldüğü zaman, beyaz kısmında, kartonun diğer yarısındaki rengi tamamlayan ton, hangisi ise gözümüzün önünde çabucak belirecektir.

Renkler daima, duyguları, ruhu ve enerjimizi etkileyerek, titreşimler yaratır. Şimdi, sıcak ve soğuk ara renklerin sağladığı enerji biçimlerine bakalım:

ÇİVİT MAVİSİ: Bu soğuk renk, sezgiyi ve psişik gücü yükseltir. Enerjiyi tazeleyerek, dengeler. Hipofiz bezi ile bağlantılıdır, hafızayı etkiler, karar verme gücünü tetiklerken, sağ beyni uyarır. Hiperaktiviteyi düşürmeye yardımcıdır. Sağladığı dinginlik, güven ve huzur, ilettiği enerjiden kaynaklanır.

MENEKŞE MORU: Yine soğuk olan renk, ruhani bir enerji, derinlik ve tevazu verir. Meditasyonu kolaylaştırır. Mavinin dengesi ile kırmızının enerjisi; asaletle gizemi birleştirir. Bilgelikle mutluluk aşılar.

FISTIK YEŞİLİ: İşte zekayı, analitik düşünmeyi, hesaplama gücünü tetikleyen soğuk enerjetik bir ara renk. Huzur, koşulsuz sevgi, şifa ve büyüme enerjisini tetikleyen rahatlatıcı özellikler taşımaktadır. Korkuyu geçirir, duygusal insanlara oldukça yararlıdır.

ALEV TURUNCUSU: Bu sıcak rengin verdiği yüksek enerji; motivasyonu ve heyecanı yükseltir. Enerjisini düşük hissedenler, kırmızı turuncu, sarı gibi sıcak renkleri tercih ederlerse, daha canlı, saf ve yüksek titreşime kavuşabilirler. Güçlü duyguları ve güvenlik hissini de sağlayacaktır. Dekorasyonunda beyaz- kırmızı renkler kullanılan mutfak veya restoranlarda, yiyeceklere ve psikolojiye katkı sunan enerji seviyesi oldukça yüksek görülmektedir.

LİMON SARISI: Samimiyet ve sakinlik veren sıcak rengin enerjisi, iletişimi teşvik eder. Zihni, sinir sistemini uyarır, neşe ile, öz saygı sağlar. Gençlik ve iyimserlik için daha fazla enerji katkısı sunacaktır.

SİYAH: Renkleri emen bu renk, daima Satürn ile ilişkili bulunarak, bilgi verme rengidir. Negatifliği kırmak için kullanılabilir, böylece enerjisi ile, kötü düşünceyi ve kem gözü öteleyebilir. Sofistike, keskin, güçlü, otoriter ve zarif olarak nitelendirilebilir. Diğer yandan, iradeyi ve yargısal zihni yükseltebilen enerjiyi temin edecektir.

 

Ferda Ercan Uyulan


Yorumlar

Yorum Yap

500