Resilyans Gücü ve Dayanıklı, Esnek Kişilik Geliştirme

31 January 2015
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Resilyans Gücü ve Dayanıklı, Esnek Kişilik Geliştirme

  • 31 January 2015
  • 836 Görüntülenme
  • YORUM

Resilyans Gücü ve Dayanıklı, Esnek Kişilik Geliştirme

“Ona bir ok atıldı ve O, bu oku yakaladı. Ve ondan yayını yaptı.
Okun kendisine gelişini denetleyemezdi ama oku dönüştürmüştü!”

 

    İnsanların bir kısmında rastlanılan, ancak genetik olmadığı düşünülen ruhsal bir yeti, bir güç bulunur. Anlamlandırmak gerektiğinde; âdeta tehlikeli bir yar kıyısında dururken, başı dönmeden dibe doğru bakabilme cesaretini çağrıştırır. Bu güç; esneklik, dirençliliktir. Resilyans (Resilience) kişiliklerin özelliği, değişimle başa çıkma, derlenme, zorlukları yenerek eski hâlini alabilme, çabuk iyileşme gücüdür. 

     Her tür travmaya, zorluğa karşı dayanıklılık göstererek, esnekçe eski hâline toparlanabilmek; resilyans olumlu yönlere sevk ettiren bir yaşantı sürdürmeye aracıdır. Durumlarla başa çıkmak, bu sağlanamazsa, kabullenerek ilerlemektir. Buna psikolojide “resilience” adı verilir.      “Elinden gelenin en iyisini yapan, ardına bakmalı mıdır?”


     Dayanıklılık onları tanımlar.  Ruhsal darbelerde sendeleyip düşmemek, ruhsal rahatsızlıkların çabuk geçmesi, sürmemesi, daha az kırılganlık haline bürünmek önemlidir ki; resilyans kişilikler bunu başarmaktadır. İçsel güç ve mukavemet, yaşamın yükünden etkilenmemek ise, doğalarını kaplar.


     Kendisinde bu özellik bulunmayan kişi, hayatın çeşitli travmalarını; hastalık, ayrılık, iş değişikliği gibi olayları kolay atlatamaz ve bunlardan yara alır. Çabuk iyileşmekte, unutmakta zorluk çeker. Stres ve depresyon ve ardından kaygı geliştirirler. Fobiler, kişilik bozuklukları yaşayabilirler. Sonrasında,  zayıfladıkları için fizyolojik hastalıklar da peşlerinden gelebilir. Günümüzde psikolojisini düzeltmek için ilaç alanlar çoğalmaktadır. Peki bu özelliği taşımasak da, öğrenmemiz mümkün olabilir mi?     Resilyans Kişi Olabilmek


     Bir ölçüde uyum becerisi göstermek gerekiyor. Davranışlar gözden geçirilerek, davranışlarımız şansımız oluyor. Esneklik, tepki kontrolü, yeni bakış açısı geliştirme,  yeni şartlara şans verme, gerçek sebepleri bulabilme çabası, yaşamın anlamını keşfetmeye çalışma, minnetle an’larının iyi olan yönlerini ayıklayıp, önüne serebilme gücü, hepsi öğrenilebilir. Bunun için, önce uyumsal ilerleme gereklidir. 
“Her şeyin olması gerektiği gibi olması için, olmasına izin veriyorum, olanı kişiselleştirmiyorum, krize boğmuyorum, sebebi yalnızca ben değilim, bu durumum sürüp gitmeyecek, değişecek, her zaman yeni bir şansım vardır, olabilir.” diyebilmeyi öğrenerek, uygulamak mümkün olabilir. Denemelerle ilerlenebilir.


     Önce öz disipline, sonra enerji toplamaya gereksiniminiz vardır. Korkuyu, kaygıyı, olumsuz düşünceyi nazikçe uzaklaştırın. Kendinize soru sormayı unutmayın, tabii dürüst cevaplar vermeyi de. Gerçekçi planlar yapmak ve gerçekleştirmeye çalışmak gerekiyor. Kendinize inanın, güvenin. 


     Hayat zorluklarla dolu, siz ne kadar dirençlisiniz? 


     Bir kriz ortaya çıkmışsa, birçok çıkışı olan bir tünel inşa ederek, o tünele girin, problemi çözüyorsunuz ve güvenli yoldasınız. Resilience; mutlu olmayı amaçlamak, bunu ilke edinmek yerine, darbeler altında ezilip parçalanmadan yolu sürdürme halidir. Bu kişi, kendi değerini yüceltmek, süblime etmek için bir diğer kişiyi suçlamaz. Sadece her yaşanana farklı bir gözle bakar, umutsuzluk, pişmanlık, keşkeler barındırmaz, duygularını kontrol ederek, kendi etki gücüne inanır.


     Dayanıklı İnsanları Nasıl Tanırız?


     Onlar neredeyse her zaman, olumlu ve iyimserdirler, hiç vazgeçmezler, mükemmeliyetçi olma eğilimindedirler. Hayatlarındaki başarısızlıklardan ve aksiliklerden çabuk kurtulurlar. Fedakârlığı, dürüstlüğü severler. Maneviyata, ruhsallığa önem verirler. Korkuyla yüzleşmeyi ertelemezler. Hayatta misyon veya anlam sahibi olmaya değer verirler. Fiziksel egzersiz yapmayı önemserler. Dikkat çekici, görünüşüne, kendilerine emek, özen gösteren kişilerdir. Diğerlerine de güç ve değer verirler, böylece onları çevreleyen iyilik yükselir. Kendilerini başkaları ile kıyaslamazlar. Sadece özgün ölçüm parametrelerini kurarlar. Akıl, huzur, sakinlik, anlayış içerirler, kasırganın ortasında duran bir kişiye hiç benzememektedirler.


     Yelkenlerini ayarlamakla uğraşır ve hayatlarının bir sonraki dalgasına açılmaya önem verirler. Çünkü; “Her önemli gerileme, bir dönüşümün nedenidir!”Esneklik ise, bükülüp, sıkıştıktan sonra orijinal hale dönebilmek...

Ferda Ercan Uyulan


Yorumlar

Yorum Yap

500