Rahula, Rahu-Ketu ve 2018-2019 Geçişinde Burçlara Etkileri

31 May 2018
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Rahula, Rahu-Ketu ve 2018-2019 Geçişinde Burçlara Etkileri

  • 31 May 2018
  • 1699 Görüntülenme
  • YORUM

Rahula, Rahu-Ketu ve 2018-2019 Geçişinde Burçlara Etkileri


Rahula, Hint kozmolojisinde tutulmaların, Tibet Budist geleneğinde ise, önemli bir koruyuculuğun şahsiyetidir. Resimdeki eski heykelde; dokuz kafa, dört kol, en büyük kafada üçüncü göz, alt gövdesini kuran sarmal yılan ve yılan üzerindeki 8 tane 3. göz ile gösterilmiştir.

Rahula'nın, bir ritüel yanlış yapıldığında talihsizliğe ve felce neden olabileceğine inanılır. Dokuzuncu başı, üstünde duran Bodhisattva Vajrapani ve Kuzgun formu, onun potansiyel zararı üzerinde aydınlanmış bir gücün temsili olur.

Rahula adı Budizm’de üç ayrı şahsiyete ait. İlki; Gautama Buda'nın biyolojik oğlu Rahula'nın adıdır. Adın ikinci kullanımı; Hint kozmolojik tanrısı Rahu, bir tutulma olgusunun tanımlanması içindir. Rahula'nın üçüncü kullanımı ise, dokuz kafalı öfkeli Nyingma koruyucu tanrısı içindir. Bu Budist koruyucunun tasviri, bir Tibet yaratımıdır ve herhangi bir Sanskrit edebiyatı veya Hint dini geleneği ile bağlantılı değildir. Tibet Budizmi’nin Nyingma Okulu'nun “Üç Hazine Koruyucusu”ndan biridir. Tibet koruyucu ilahı, Güneş, Ay ve diğer gezegenlerin tutulmasıyla ilgili eski Hint tanrısı, Rahula'ya dayanmaktadır. “Açığa çıkarılmış hazine” öğretileri (terma) koruyucusu, Budist tasvirlerinde, sarılı yılan ruhunun (Naga) alt gövdesi ve üst gövdesinde dokuz başı, bin gözü ile süslenir. 

Dokuz baş, Rahula'nın gölgede kaldığı ya da tam anlamıyla yutulduğu, yenildiği ve şimdi sembolik olarak kendi yüzünün ve doyumsuz ağzının üstünde yer aldığı dokuz gezegendir. Bütün kafaların yığınının tepesinde siyah bir kuzgunun başı vardır. 

Koruyucu Rahula'nın çeşitli şekilleri bulunsa da her zaman dokuz başlı ve Naga alt bedenlidir. Bazen, yüzlerinin hepsi siyah renklidir ve diğer zamanlarda yüzler, özel bir formu açıklayan “Açıklanmış Hazine” literatürüne bağlı olarak farklı renklerde görünebilir. 

Vajrapani'nin formda üst, orta ya da yandan görünmesi yaygındır. Vajrapani orada, bir çeşit mühür olarak ya da aydınlanmış bir güç tarafından izlendiğini, bir hatırlatma olarak temsil eder. Nyingma geleneğinde koruyucu Rahula son derece vahşi ve son derece korkutucu kabul edilir.

Tibet Rahulası, Hint Astrolojisi’nde dokuz ana gezegenden biri olan Vishnu ve tutsak İblis Rahu'yu birleştiren birleşik bir tanrıdır. Hint Mitolojisi’nde, Vishnu'nun tanrılardan ölümsüzlük iksirini çaldıktan sonra Rahu'nun kafasını kestiği bilinmektedir. Rahu'nun ölümsüz kopmuş başı sürekli olarak dolanır, geçici olarak yutma eylemi ile tutulmalara yol açar. Ketu, başsızdır; çünkü baş Rahu, vücut da Ketu olur.

Rahu ve Ketu, Vedik Astrolojinin ilkelerine göre iki güçlü gezegen olarak kabul edilir. Ancak astronomik olarak, yoklar. Rahu ve Ketu'nun yaşamlarımız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğuna inanıldığından, Vedik Astroloji’de hesaplamalar yapıldığında, bunlar da matematiksel noktalar olarak ifade edilir.
Ay, yörüngesinde güneyden kuzeye doğru hareket ettiğinde ve Güneş'in yolunu geçtiğinde- kesi noktasına Rahu veya Ejderhanın Başı denir. Ay, Güney'e doğru ilerlediğinde ve Güneş'in yolunu geçtiğinde- kesi noktası Ketu veya Ejderhanın Kuyruğu olarak adlandırılır. Bu nokta, daha önce bahsedilen kesi noktasından (Rahu) 180 derece uzaktadır.

Vedik Astroloji’de Rahu ve Ketu'ya büyük önem verilmektedir. Güneş'in bedeni temsil ettiği, Ay'ın zihni temsil ettiği ve bu insizyon noktalarının, iki gezegenin enerjilerini güçlü bir şekilde etkilediği düşünülür.

Rahu'lar: Hatalı mantık, zor konuşma dinsiz bir kişi, yabancı bir ülkeye gitmek, temiz olmamak, kemikler, karın ülserleri, yaşlılık, zor nefes alma, akut duodenal ağrı işaretleridir. Jüpiter, Venüs ve Satürn'e dost, Güneş ve Ay'a düşman, Merkür'e karşı tarafsız olduğu bildirilir. Ketu'lar: Mars, Venüs ve Satürn'e dosttur. Güneş ve Ay'a düşman, Merkür ve Jüpiter'e tarafsızdır. Rahu ve Ketu mod düğümleri, fiziksel bedenleri olmadığı için Gölge Gezegenleri olarak adlandırılırlar. Rahu, vücudumuzdaki Kundalini enerjisini betimler, dragon kuyruğu olarak da anılır. Lord Vishnu'nun tam da tersi olunca, maddi isteklerle, aşırı tüketime yol açar. Modern zamanlarda Rahu, Bilgisayar, İnternet ve Kitle İletişim Araçlarını temsil etmektedir.
Genellikle, bu gölge gezegenlerin her ikisi de bir yıl ve altı ay boyunca bir işaret üzerinden geçer. Ketu, Satürn tarafından yönetilen eve geçiş yapmıştı. Bu nedenle Ketu, maneviyatı gizemi ve ruhani moda ilgiyi daha fazla geliştirecektir. 30 Ocak 2016'da Rahu ve Ketu sırasıyla Aslan ve Kova burçlarına girmişti.18 Ağustos 2017'de Yengeç-Oğlak eksenine geçtiler ve 7 Mart 2019'a kadar orada kalacaklar. Her ikisi de 07 Mart 2019'da konum değiştirecek. O gün Rahu Mithun Rashi'ye (İkizler)'e, Ketu da Dhanu Rashi'ye (Yay burcuna) hareket edecektir. Dünya'da da önemli fiziki ve sosyal dönüşümler gerçekleşeceği zamanlara hazırlık saatinin çalmış sayılabileceğini söylemek yersiz olmaz.

Her iki gezegen Karma'nın temsilcileri sayıldığı için, sonuçlarımızı işlerimiz doğrultusunda teslim ederler. Rahu geleceğimizi, Ketu geçmişimizi ifade eder, nihai amacı, ruhsal aydınlanmanın zorlu yolculuğuna yöneltmektir hem yararlı hem de zararlı kabul edilir, bilgelik ve hayal gücünde önemli faktörlerdir. 
Yengeç ve Oğlak burcundaki Rahu-Ketu Transiti 2018-2019 döneminin, 12 Burç üzerindeki etkilerine geçmeden, Yengeç'teki Rahu'nun, kimyasal alerji, yanık, gıda zehirlenmesi ve alerjilerle ilgili olumsuz sonuçlarına dikkat gerektirdiğini belirtelim. Mülk alım satımında, seyahatlerde, eğitim hedeflerinde durgunluk, olumsuzluk gibi etkileri vardır. Ketu'nun, 2018-2019 transitinde özellikle 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9 ve 10. evler üzerinde olumsuz etkilerine ve 3, 6 ve 11. evlerdeki göreceli ve olumlu etkilerine de dikkat edilebilir.

7 MART 2019'a dek: 

KOÇ - Sanskritçe adı: Mesha

Rahu 4. evde, Ketu 10. Parasal durumunda bir dalgalanma mümkün, kısa seyahatlere hazırdır, açık havada zaman geçirmeli, aksi giden işleri büyütmemelidir. Yine kısa süreli kurslar yararlıdır. Mide sorunları, düşük konsantrasyon, tansiyon ve kalp sağlığına karşı dikkatli olmalıdır. Ruhsal yönü gelişime daha fazla açılacaktır.

BOĞA - Sanskritçe adı: Vrishabha

Rahu 3. evde, Ketu 9. Uyum, sosyalleşmeye ve aile bağlarına olumlu bir geçiş. Düşmanını, ısrarla yeni fikirlerini değiştirmeye çalışma isteğinden ve yaptığı baskıdan tanıyabilir. Manevi ve hayırsever yönü güçlenecek. Özgüven, cesaret ve spor azmi artacak. Bu sağlığı için iyi. Dıştan belli olmasa da gizlice içten içe, sevinç ve mükafat içinde bulunduğunu hissedebilir. 

İKİZLER - Sanskritçe adı: Mithuna

Rahu 2. ve Ketu 8. evinde. Mali durumu kontrol edemiyor, tedbir gerek. Aile hayatında huzursuzluk, çiftlerde uyumsuzluk işaretleri, yanlış anlaşılmaların tümünü sorumlulukla dengelemek zorunda. Dış etkilerle problemlerin sık sık tartışmaya dönmesine dikkat. Sıra dışı dileklerden uzak durması yararlı. Hassas ve sezgisel bir yalnızlık geliştirebilir. Depresyon, ilgi eksikliği sadece fırsatları kaçırmaya yarar, dikkate almalıdır. Sağlık için, kemikleri, bacak kaslarını, mide ile bağırsakları etkileyen unsurlara dikkat etmelidir. Maneviyatını güçlendirecektir.
YENGEÇ - Sanskritçe adı: Karka
Rahu transittedir, Ketu 7. evde. Rahu, adeta ışıldamasını sağlayacak, aniden çok çekici görünmeye başlaması, yeni dostlukların, ilginin artışı, böylece cesaret ve konforu çekecektir, maddi olanakları artabilir. Kararlarının değiştiğini fark edecek, güven artışı yüksek. Tüketim, seyahatler, çalışma temposunda değişme olanağı mümkün. Ne var ki, evli ve ortağı olanlar, isteklere kayıtsız davranmaya devam ederse, uyumsuzluk, kırgınlık, finansal gerilim gelebilir. Yeni ortaklıklarla, sözleşmelerin ertelenmesi tavsiye edilir.  
ASLAN - Sanskritçe adı: Simha
Rahu 12. evinde, Ketu ise, 6. İlk önce büyük masraflar çıkabileceği için, lüks tüketimin kısılması, egzotik hobilerin ertelenmesi, ilişkilerin dengelenmesi önerilir. Gizli ilgilerin yakınlığa taşındığında maddi kayıplara yol açabileceği dönemi gösterir. Hislerde kontrolün önemi ortaya çıkar. Ayaklar ile karın altı bölge hassaslaşacaktır. Seyahatlerde ve evde hırsızlığa, diğer maddi kayıplara tedbir alınmalıdır. Düşmanlar varsa, şimdilik uzakta durdukları söylenebilir.

 


BAŞAK - Sanskritçe adı: Kanya

Rahu 11. ev, Ketu 5. Evde olduğunda, bu mükemmel sayılan bir geçiş olduğu için, isteklerinin yerine gelmesi olası. Her şey lehine görünüyor. Kazanç ibresi ve şans yüksekte; piyango, zamlar, yatırım, teklifler, hediyeler, yaşam standartlarında yükseliş ile birlikte, sosyal statüde de yükselme olasılığı bulunuyor. Arkadaşlıklar ve ilgi görme oranı büyük, ayrıca teknolojiye merak geliştirebilir.

TERAZİ - Sanskritçe adı: Tula
Rahu 10. evde, Ketu ise, 4.deyse bu özellikle çok olumlu bir geçiş. Meslekte yükselişi, ödülü, tanınmayı, iş değişimini, yeni işleri, fırsatları, yabancı ülkelere seyahati, pazarlama, sunum olanaklarını ve ev değiştirmeyi ya da tadilatını getirebilir. Yaşam tarzında değişim habercisi de olabilir.
AKREP - Sanskritçe adı: Vrishchika
Rahu 9. evde, Ketu 3. evine geçiyor. İçinde iki zıt etkiyi barındıran bir transit. Maddi bir şans dengelerini alt üst edebilir, geleneklerinden, değer sisteminden koparabilir. Avantajların, mali gücün beklenmedik artışında yeni ihtiyaçlar doğarsa, sınav başlar. Karmaşık ego, hedefleri değiştirdiğinde, sahte insanlara ve para kaybına dikkat edilmelidir. Kendi çabaları değerini bulacak, öz güveni yükselecektir. Sezgisi artarak seviyesi değişen, bu burçtakilerin, okuma ve bilgi arttırma isteği gelişebilir.

YAY - Sanskritçe adı: Dhanu
Rahu 8. evinde, Ketu 2.de. Bir sınav zamanı. Borç öder gibi gönül alma ve af dileme zamanı. Eş ve aile sorunlarını çözme, sorumluluk alma, tembelliği bırakma isteği gelişiyor. Sağlık problemleri olsa da tedaviyi takip ederek, dikkat ile geçiştirebilir. Bazı şanssız olayların, mahkeme ile sonuçlanması mümkün, bunların ailede sorun yaratmaması için, endişe kaynağı olmaktan çıkarılması gerekir. Tasarruf tedbirleri alınması önemlidir.

OĞLAK - Sanskritçe adı: Makara
Rahu, 7. ev, Ketu ise transitte. Kimi oğlaklar için iyi, kimisine göre pek iyi değil. Bekarlar evlenebilir. Eşin, tamamen farklı bir kültürel yapıda olma ihtimali yüksek. Evli olanlar için, uyuşmazlıklar söz konusu, hoşnutsuzluğunu bastırdığı duygularının şimdi etkisi olmayabilir.  Hayal kırıklığından kurtulmayı hedefler, ya da bir kayıtsızlık içine girer. Duyguları sıklıkla değişecektir, anlamsız tartışmalar yerine ıssızlık hissi geliştirebilir. Sinirleri zayıfladığında, sindirim sistemi ve uyku bozuklukları kapıdadır.

KOVA - Sanskritçe adı: Kumbha
Rahu 6. evde, Kethu 12. evine geçiyor. Bu, mükemmel bir dönem olabilir. Düşmanların çekilmesi, muhalefetin bozulması, güven artışı, uyanıklık, zenginlik fırsatı, finansal istikrar, seyahat, yeni işler, sosyal canlanma. Bunların yanında en iyisi de maneviyatına olan katkısıdır. Bu yönde bir hayır, enerji ivmesi ile adeta kutsanabilir. Ufak bazı operasyonlar geçirebilir, midesi bağırsakları hassaslaşabilir. Kendine iyi bakması önemlidir.

BALIK - Sanskritçe adı: Meena
Rahu 5. evinde, Kethu 11. evine geçiyor. Geçişin iki yüzü bulunuyor. Çocuğu olanlar bir süre ayrılık gerektiren durumlar, iş ya da seyahatler yaşayabilir. Yetenekleri parlayacak, işte göze girme, yükselme olanakları doğacak. Para kazanmakta taktik hataları, yatırım işlerinde aldanma olabilir. Diğer yanda ise, yeni entelektüel dostlukların kazanımları söz konusu. Hayırseverliğinin, felsefi ve manevi uğraşlara ağırlık verme isteğinin, büyük bir dileğinin gerçekleşmesi ile sonuçlanması yüksek olasılıklıdır. Adeta kutsanabilir.

RAHU VE KETU 7 Mart 2019 tarihine kadar Yengeç-Oğlak eksenindedir. O gün Rahu Mithun Rashi'ye (İkizler Burcu), Ketu da Dhanu Rashi'ye (Yay Burcu'na) hareket edecektir.

Ferda ERCAN UYULAN

Yorumlar

Yorum Yap

500