Gezegen Saatleri

01 March 2021
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Gezegen Saatleri

  • 01 March 2021
  • 2570 Görüntülenme
  • YORUM

Ezoterik astrolojiye göre, gezegenlerin burçlardaki tesirlerine benzer biçimde, günün belli saatleri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bunlar coğrafi olarak ayrı bölgelerde, gün batımı ve doğuşu saatlerine göre değişiklikler gösterir. Günün 24 saatini ayrı ayrı etkileyen gezegen saatleri, o saat üzerindeki gezegenin ve yıldızın yönetimine girmiş sayılmaktadır.

Sistemi anladığımız zaman, önemli işler için, saat bölümlerinin dilimlerinde gerçekleştirilmek istenilen amaçlar, ruhani çalışmalar, başlangıçlar ve sözleşmeler için, hayırlı ya da sıkıntılı, kolay veya zor tarzında seçimlerde bulunmak, ayrıca uygun koşulları sağlamaya çalışmak anlamlı gelebilir.

Ebu Ma`şar al Feleki gibi Havass alimleri, eski doğulu astrologlar ve diğer Arap astrologları tarafından verilen bilgiler, bu alanda önemli kaynaklar olmuştur. Günlerin astrolojik düzeni ve gök cisimlerinin günün saatlerinde sıra ile başkanlık etmesi bir astroloji ilkesiydi. Ptolemaios sistemi, gezegen kürelerini Dünya'ya uzaklığına göre, Satürn, Jüpiter, Mars, Güneş, Venüs, Merkür, Ay olarak sıralar.

Astrolojik saatleri hesaplamak için, öncelikle, Güneş'in doğduğu ve battığı saatler gereklidir. Bu iki saat arasındaki, farkı bulup, çıkan sayıyı, 12'ye bölerek, her gezegenin gündüz kalış sürelerini elde ederiz. Bu değeri, güneş saatine ekleyerek, günbatımı zamanına kadar, gece dahil tam günlük gezegen saatlerini hesaplarız. Yedi gezegenin tam döngüsü günde üç kez gerçekleşir ve 21 saattir. Günün kalan üç saati, bir sonraki döngünün ilk üç gezegenini alır. Aslında önceden hazırlanmış, gezegen saatleri tabloları veya programı ile de bunları kolayca bilmek mümkündür.

Gezegen saatleri için gezegenlerin Kalde düzenine göre sıralanması kullanılır. Bu düzen; Satürn, Jüpiter, Mars, Güneş, Venüs, Merkür ve Ay şeklindedir. Sıralama, gezegenlerin devinimleri ölçüsündedir. Dekanatlar bir burçta on derecelik bölümlerde yer alırlar. Koç burcundan başlayarak bunlar da Kalde düzenine göre sıralanırlar. Kalde Astrolojisi, M.Ö. 667 yıllarında bulunan tabletlere dayanır.

Haftanın günleri ve gezegenlerin yönetimi:

Pazar; Güneş günü, Pazartesi; Ay, Salı; Mars, Çarşamba; Merkür, Perşembe; Jüpiter, Cuma; Venüs, Cumartesi; Satürn hakimiyetindedir. Gün, hangi gezegenin egemenliğinde olursa, artık gündoğumu ile başlayan gezegen saati de ayni olur. Örneğin; Perşembe Jüpiter günüdür, gün doğumundaki ilk gezegen saati aynidir, yine Jüpiter saatidir ve ardılı olan saatler döngüsüne bakarsak, Mars, Güneş, Venüs, Merkür Ay, Satürn şeklinde devam edecektir.

Gezegen Saatleri

1- Güneş saati: İnsanın kendisine güvendiği, gücünü yüksek hissettiği bu saatlerde tüm toplantıları ve yakınları ile zaman geçirmeleri için uygun ortam oluşabilir. Zihinsel biyoritmin yüksek olduğu enerji veren ve uyanık tutan bu saatler manevi çalışmalar, başlangıçlar, nikah kıyılması, başvurular, ortaklık kurma ve zekâ gerektiren işler için uygundur. Dileklerin kabul edileceğine inanılan zaman dilimleridir.

2- Ay Saati: İşlere sürat kazandıran, yüksek enerji akışı veren bu saatlerde, alışverişte rahatlık, gönderilerin aksilik olmadan yerine varması veya çıkılan yolculukların kolay geçmesi, dikilen bitkilerin hızlı tutması mümkündür.

3- Mars Saati: Bu gezegenin hâkimiyet saatlerinde şiddetin belirmesi, münakaşa, anlaşamama, kavga çıkması ihtimali yoğunlaşır. Mühim işlerin başlangıcını Mars saatlerine denk getirmemek, olumsuzlukları, tersinmeyi, aksilikleri bertaraf etmekte önem taşıyabilir.

4- Merkür Saati: Merkür Gezegeni hâkim olduğunda, sezgi ve beyinde düşünce açıklığı, problem çözme, iletişim kurma, hitabet ve yazı gücü artarak ortaya çıkar

5- Jüpiter Saati: Jüpiter Gezegeni hâkim olduğu zaman, hayırlı huzurlu, umutlu, terapi etkisi yapan bir akış başlamış sayılır. Toplantılar, yeni başlangıçlar, ticaret için son derece uygundur.

6- Venüs Saati: Olumlu duyguların, sevginin artışı, barış, iyi düşüncelerin, planların ve aşkın açıklanabilmesi, resim, heykel, müzik, hat gibi çeşitli sanat çalışmalarının güzellikle sonuçlanmasının saatidir. Rahatlık ve huzur akışı sağladığı düşünülür.

7- Satürn Saati: İşte ağır geçen, zorlu bir gezegen saati, yine önem taşıyan işlere başlanılmaması önerilir, ruhsal bir sıkıntı verebilir, ümitsizlik gibi olumsuz düşünceler taşıyabilir, ticaret, alışveriş ve yolculuklara çıkış için uygun bulunmaz.

Gezegensel saatler, Rönesans astrolojisinde ve Orta Çağ’da inançları etkilemiştir. Süleyman'ın Anahtarı içinde yer alan bölümlerde, Satürn'ün günleri ve saatlerinde; sadece doğal eceli ile ölen ruhların çağırılması, Jüpiter'in günleri ve saatlerinde; onur, zenginlik ve arkadaşlıklar kurmak, sağlığı korumak, Mars günleri ve saatlerinde; savaşla ilgili başarı, şeref, cesaret kazanmak, düşmanları devirmek, Mars saatlerinde; savaşta öldürülen ruhları çağırmak, Güneş günleri ve saatlerinde; zenginlik, kehanet, barış ve arkadaş edinmek, Venüs'ün günleri ve saatlerinde dostluk, iyilik, sevgi, neşe, seyahat, Venüs saatlerinde; zehirler, tozlar, iksirler üzerine çalışma başarısı, Merkür günleri ve saatlerinde; zeka, iş dünyasında ilerleme, hitabet, bilimlerde başarı, Merkür saatlerinde; sanat, spor atılımlarında öncelik kazanma, Ay'ın gün ve saatlerinde; yolculuk, haberleşme, uzlaşma, sevgi, çalınan malların geri kazanılması, vizyonlar görebilme, sıvılar ve su ile ilgili işlerde başarı elde etme konularına öncelikler tanınmıştır.

Gezegen saatleri hesaplayıcısı:

https://www.astrology.com.tr/planetary-hours.asp


Yorumlar

Yorum Yap

500