Eylül Sonbahar Ekinoksu Zamanı - MABON

31 August 2017
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

Eylül Sonbahar Ekinoksu Zamanı - MABON

  • 31 August 2017
  • 1414 Görüntülenme
  • YORUM

-Eylül

 

SONBAHAR EKİNOKSU ZAMANI

 

-MABON-

 

Yılda iki kez, Mart ve Eylül aylarında yaşanan İlkbahar ve Sonbahar ekinokslarında, gündüz ve gece, bilindiği gibi on iki saat ile eşitlenir. 22 Eylül 2017’de Kuzey yarım küre için sonbaharın ilk günü başlarken, Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Kutup Noktası’nda; altı aylık gece, Güney Kutbu’nda ise; altı aylık gündüz başlayacak.
 

Hasat kutsanmasının, aydınlık ve karanlık arasındaki denge ve eşitlik üzerine kurulmuş olması önemlidir. Gece ile Gündüz eşitliğinin dönüm noktası; iç anlamı ile, insandaki "Ben" bilincinin "Birlik"le denge kurması gereken bir devreye girişidir. Sahip olunan şeyler için şükredilir ve yaşam içinde, dengenizi yansıtıp, onurlandırmanız için dua etmeniz, mutluluktur.

Sonbahar; Dünya’nın akşamıdır. Kış; gecesi, İlkbahar; sabahı, Yaz ise akşamüzeridir. Böylece Dünya, 1 tek gününü, bizler için geçen 365 gün içinde yaşamış olur. 31 Ekim 2014'de, Güneş'in Terazi burcuna girmesi ile, Güneş, Zodyak çarkının ortasında belirlenecek ve Terazi, doğa güçlerinin içsel dengesini temsil edecek. Terazi, adalet ve sezgi ile birleşerek, mantığı kuran içsel bir idrak sunmaktadır.
 

Mitolojide Persephone, Hades tarafından yeraltına kaçırılır. Hades'in eşi ve ölüler ülkesinin tanrıçası olmak zorunda kalır. Çünkü orada, Hades'in sunduğu Nar’dan yemiştir ve ölüler ülkesinde herhangi bir şey yiyenlerin yer üstüne çıkma hakları bulunmaz. Sonradan, annesi Demeter'in ısrarları ile yılın kış dışında kalan 9 aylık bölümünü yer üzerinde geçirmeyi başararak, hasat tanrıçası olur. Demeter ise, antikçağda Yunanistan'da tahıl tanrıçası olmuştur, tüm dünyaya buğday ekmekle görevli tanrıçadır.

Sonbahar, ezoterik anlamda oldukça gizemli bir zaman, gelecek olan kışın karanlığına bakmak üzere iken, kendi içimizde üstesinden gelmemiz gereken karanlıklar varsa manevi bir mesajla aydınlanma yoluna inmemizi; kısaca kişinin yeraltına kendi savaşçısı yardımı ile inerek iç mücadelesini sürdürmesini betimler.

Işık ve Karanlık arasındaki denge, büyülü bir zaman dilimidir. İçsel yolculuğun dengelenmesi, “Denge”, tüm öğretileri kapsayan ve korumamız gereken bir olgudur.


MABON

Wicca geleneklerinde, Mabon olarak adlanan bu Ekinoks; eşitlik, uyum, öz güven ve denge ile ilişkilendirilir. Hasat kutlamalarının yanı sıra, insanın tutsaklıklarından şifalanması için ritüeller düzenlenir. Bir anlamda şükran günü gibidir. Elma, üzüm, tarçın, karanfil, nar, havuç, fındık, mısır, balkabağı, patates yenilir, bunlarla çörek ve kekler yapılır. Güneş’in enerjisini getireceğine inanılan, kehribar, altın, sarı akik, sarı topaz, safir gibi taşlar takılır. Mabon Tanrıçaları; Modron, Morgan, Epona, Persephone ve Demeter, Tanrılar ise; Thor ve Green Man’dir.

Sonbahar Ekinoksu, ilk on günde, yenileyici ve seçimleri ekileyici bir ruhaniyetle akar. Olumsuzlukları onarmak için fırsat sunabilir. Geçmiş sıkıntıların telafisi ve bizde mevcut olan ilahi gücün hareketi için, belli çalışmalarla denge aktivasyonumuzu sağlamamız yararlıdır.


Gündönümü kutlu ve hayırlı olsun.

 

Ferda Ercan Uyulan


Yorumlar

Yorum Yap

500