2012 Carrington, Büyük Güneş Patlaması Olayı ve Güneş Sembolizmi

31 August 2016
Ferda ERCAN UYULAN

Uzun zamandır Okültizm, Parapsikoloji, Ezoterizm ve Teorik Fizik üzerine araştırmaları olan İzmir doğumlu yazar; ilk kitabı ''Kozmik Arayış''ın ardından bilinmeyenlere yönelik ''Gizli Boyutlar'' TV programlarını hazırlayıp sunmuştur. İkinci kitabı ''Okültizm ve Enerji'' ile okuyucu gizemler dünyasında dolaştırırken, aynı zamanda hakikat arayışı ve bilgi ile güçlenmeye çağırıyor. Yazar, Facebook sayfasını da aktif olarak kullanmaktadır. facebook.com/okultizöveenerji

2012 Carrington, Büyük Güneş Patlaması Olayı ve Güneş Sembolizmi

  • 31 August 2016
  • 932 Görüntülenme
  • YORUM

Yakın tarihlerde Nasa, dünyamız için tehdit unsuru içeren bir olgu hakkında 12 Eylül 2012 tarihini öngörmüştü. Mayalar ise, 12 Aralık 2012'de dünyanın manyetik dengesinin değişeceğini saptamışlar. 26 bin yılda bir gerçekleşen güneş sistemi yörüngesinin, Samanyolu'nun merkezine denk gelişini de ayrı bir felaket habercisi olarak yorumlamışlar.

Nasa raporlarına göre, güneşte oluşabilecek büyük bir "taç fışkırması", etkinleşen plazma topları yüzünden dünyadaki enerji şebekelerini çökertebilir. Güneş korona uzanması manyetik alana zarar verebilir ve alt yapısı çöken bir dünya, ilkel iletişim konumuna gelebilir. Kayıtlardaki 1859 Carrington Olayı, en son bilinen solar etki. Böylesi bir manyetik girişimin dünyaya ulaşması durumunda; televizyon, radyo, internet yayınlarının kesilmesi, elektrik sistemlerinin, cep telefonu ağlarının çökmesi, suların kesilmesi, alt yapının hasar görmesi söz konusu. Yerin beş kat büyüklüğünde manyetik alan havuzları bir patlama ile koptuğunda, güneş rüzgarı saldırıları oluşuyor ve Carrington Event olarak adlandırılıyor.

Solar döngünün yarattığı fırtına hakkındaki raporlar için, Nasa Ulusal Araştırma Kurulu, bunun olası ihtimaller üzerine hazırlandığını belirtmekte yarar görmüş. Sonuçta olabilecek en kötü senaryoyu sunduklarını da söyleyebiliriz.

2012'nin meşhur felaketi Marduk’un yerine, "Güneş Alevi saldırısı" korku veren kıyamet benzeri beklentilerinden. Güneş yüzeyindeki manyetik kuvvet çizgilerinin yükselerek kopması ve hızla geriye çekilirken de, en üstte kalan kısmının adeta kamçılama hareketi yaparcasına güneşten uzaklaşması söz konusu. Bu durumda güneş, atmosfer malzemesini manyetik bir fırtına ile fırlatabiliyor. Elbette bu fışkırma enerji sağlayan birimlerimizin iletkenlerini de eritebilir ve biz de doğal aşırı statik bir yükle saldırıya uğramış oluruz. İnsanların belki 5-6 gün kadar sığınaklarda emniyet altına alınması, cilt kanseri ve göz rahatsızlıklarını azaltmak için gerekli olabilir.

Güneşin yakıtını bitirip, bir süpernova patlaması yaşamadan önce, defalarca taç uzaması ya da öksürme adı verilen evreleri olacaktır. Tek sorun olayın, dünyanın manyetik alanlarının yön değiştireceği zamanlara denk gelip gelmemesi. Bu manyetik alanlar, 76 milyon yıldan bu yana yaklaşık 171 defa yön değiştirmiş. Yeni değişim, bir korona uzanması ile eşzamanlı gerçekleşirse fazlasıyla tehlikeli olabilir. Çünkü, manyetik alanlar yön değiştirirken, dünya çevresini saran kuvvet çizgileri zayıflayacaktır. Bu durum geçicidir ancak, böylesi bir anda da, dünyanın manyetik alanı kozmik ışınları yollarından saptıramayacağından tehlikenin artması olası.

Güneş sembolizmi

Yunan ve Mısır gizemcileri güneşin bir yıl içindeki halini 4 evrede ve 4 farklı insan figürü ile sembolleştirmişler. Hayatın kaynağı, kış gündönümünde ve Oğlak burcunda doğan bir bebektir, karanlık güçlerden kaçmıştır ama henüz çok kuvvetli değildir. İlkbahar ekinoksunda artık yakışıklı bir delikanlıdır, altın saçları ve beyaz giysisiyle gülümser, kolunda bir kuzu taşır. O, Brahma, Amun, Mitra, Apollon, Osiris, Baküs, Odin, Quetzalcoatl ve Ra ile ortak yönlere sahiptir, tüm bu Tanrılar onun kişiselleştirilmiş halidir. Metali altındır. Yaz gündönümünde güneş, gür sakallı, güçlü bir erkek halinde betimlenir, verimlidir. Sonbahar ekinoksunda artık beyaz saçları ve bükük sırtı ile yaşlı bir adama dönüşecek ve Başak’ın evine girecektir. Doğanın içsel ateşinin doğmayışından ürkütücü ne olabilir?

Güneş renkleri

Bir gün içerisinde doğumu, yükselişi ve batışı ile güneş, hayatın 3 gerçek aşamasını ifade ediyor. Büyüme, olgunluk ve sona eriş. Şafakta mavi, öğle sarı, akşam kırmızıya bürünen ölümsüzlüğün sembolü, karanlığın kucağından zaferle yeniden yükselene dek beklenecektir. 12 aylık yinelenen ömürlerle, 12 zodyak burcunu gezen güneş, aynı zamanda 'Büyük Adam' olarak bilgeliğin de sembolüdür. Işık ve ilahi söz ile uyanan kutsal güç aklı nasıl aydınlatırsa ve ruh insan için ne ise, güneş de sistemi için böyledir.

7 ana renkten mavi, sarı ve kırmızı; doğan, yükselen ve batan güneş renkleri olarak bilinç, akıl ve kuvveti betimlerler. Şifa veren mavi, tazeleyen sarı, ısıtan kırmızı.

Bilgeler tarafından insan için; ruh (mavi), zihin (sarı) ve beden (kırmızı) olarak güneş renkleriyle eşleştirilmiş. Dünya için; gök (mavi), toprak (sarı), yeraltı (kırmızı) olmuş. Bilinçaltının tutkuları kırmızıdır ve yeraltının rengidir, aynı zamanda savaş, acı ve aşkın rengidir. Mavi iyilik, beyaz yaşam ve saflık, mor mütevazilik ve ruhsallık sarı şefkat ve hüzün, siyah ölümün rengidir. Bereket ve gençliğin rengi ise yeşildir.

2010 Haziran güneşi güzelliklerle dolu günlerde sizi sevgiyle aydınlatsın.

 

Ferda Ercan Uyulan

 


Yorumlar

Yorum Yap

500