Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

01 Şubat 2019
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

  • 1 ubat 2019
  • 792 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Yılanların Öcü (1962)


Yönetmen : Metin Erksan
Senaryo : Metin Erksan
Eser : Fakir Baykurt
Oyuncular         : Aliye Rona, Fikret Hakan, Erol Taş, Ali Şen, Nurhan Nur
Tür         : Dram
Süre : 106 Dakika

Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle


Fakir Baykurt’un aynı adlı eserinden uyarlanmış olan filmin yönetmenliğini Metin Arksan yapmıştır. Fakirt Baykurt’un eserlerinde verdiği gerçekçiliği, filmde koruyan Metin Erksan’la kült bir film ortaya çıkmıştır. Ayrıca Aliye Rona ve Fikret Hakan’ın güçlü oyunculuklarıyla yapım, izleyici için daha etkileyici hâle gelmiştir. Yapım, döneminde birçok siyasi sansür ile karşılaşan kitabın kaderini yaşamıştır. Siyasi sebepler gösterilerek düşüncelere ve sanatın önüne konulmaya çalışılan engeller güzel ülkemizde, ne yazık ki hiçbir zaman sona ermemiştir. Aslında film alt metniyle sadece kendi dönemini değil, Türkiye’nin her dönemini yansıtmaktadır.

Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

Metin Erksan’ın mülkiyet üçlemesinin ilk filmi olan Yılanların Öcü, toprak mülkiyeti kavramı üzerinde kurularak izleyiciye uzanmıştır. Bayram ve ailesinin, topraklarını yılanlara karşı koruma çabası ile başlayan film, ailenin ev mülkiyetini koruma mücadelesi ile devam eder. Erol Taş’ın canlandırdığı Haceli karakteri, Bayram’ın (Fikret Hakan) evlerin önündeki toprağı satın almıştır ve ev yapmak istemektedir. Bu mücadele sadece Haceli ile Bayram ve ailesinin toprak mücadelesi olmayacak, tüm köye yayılacaktır. İyi ve kötü sınırlarının kalktığı filmde temel arzu mülkiyete sahip çıkmaktır. Metin Erksan yalın anlatımı ama güçlü karakterlerle bu duyguları izleyiciye hissettirmektedir. 
Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

Mülkiyet topraktır, toprakla başlayan ve evlere uzanan bu filmle günümüzü karşılaştırdığımızda, pek de değişmemiş olan bir manzara ortaya çıkar. Hala tek mücadelemiz mülkiyet üzerinedir ve en iyi ile en kötü arzularımız mülkiyet üzerinden gelişir. Yılanların Öcü izlemeyenler için kesinlikle listenin ilk sırasında yer alması gereken, izleyenler içinse farklı duyguları yeniden keşfetmek için zaman ayrılabilecek bir film… 


Mowgli : Legend of The Jungle


Yönetmen : Andy Serkis
Senaryo : Callie Kloves
Eser : Rudyang Kipling
Stüdyo : Netflix
Oyuncular      : Rohan Chand, Andy Serkis, Cate Blanchett, Benedict Cumberbatch, Christian Bale, Naomie Harris
Tür         : Aksiyon, Macera, Animasyon, Dram
Süre :  104 Dakika

Rudyang Kipling’in Ormanın Kitabı (The Jungle Book) adlı kitabı birçok kez sinemaya uyarlanmıştır. Andy Serkis tarafından yapılan ve Netflix platformunda yayınlanan son uyarlama, bir önceki uyarlamalardan daha karanlık bir anlatıma sahip. 

Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle


Shere Khan, Mowgli’nin insan ailesine saldırarak öldürmüştür. Fakat orman tarafından geleceği bir denge ve kahraman olarak belirlenmiş olan Mowgli, kendisi gibi insan dünyasından gelmiş olan siyah panter tarafından kurtarılarak, kurtların yuvasına bırakılır. O gece Shere Khan, Mowgli’nin kanı için gelir fakat kurt sürüsü çoktan küçük bebeği kendi yavrusu olarak sahiplenmiştir. Mowgli kedisini kurt sanarak büyüyecek, insan olduğunu öğrenecek ve tüm bunlarla hem kendi içinde hem de dünyasında gerçekleşen kargaşa ile mücadele edecektir. 

Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

Animasyonların ilgi çekiciliğinin yanında, karanlık havası bu çocuk masalını bir yetişkin masalına çeviriyor. Doğanın hem uyum hem şiddeti insanı etkiliyor, filmin ilk yarısında Mowgli’nin büyüme sancıları ve kendisini sürüye girme mücadelesiyle birlikte seyirci kilitleniyor. İlk bir saatteki etkileyicilik sonraki saatte düşüyor. İlk saatteki film gücünü yakalamak pek mümkün olmuyor. Süresi kısaltılmış hissettiren son 45 dakikaya tüm bitiş konusu sıkıştırılmış, konu ve senaryo adeta gelip geçen bir rüzgâr havasıyla sona bağlanmış. Başrolün duygularını hissediyor muyuz? Evet. Alt mesajı yakalıyor muyuz? Evet. Fakat tatminsizlik duygusu seyircide kalıyor. 

Ege Life | Yılanların Öcü (1962) - Mowgli : Legend of The Jungle

Her şeye rağmen, çocukluğumuzdan kalan bu masalın karanlık bir atmosferle yaşı daha büyük seyirciye hitap edecek şekilde yeniden uyarlanmış olması memnuniyet verici… İnsanoğlunun bu dünyaya neler yaptığının, denge olmak varken dengeyi yok ettiğinin alt mesajı ve Mowgli’nin o dengeyi sağlayan kahraman oluşunu görmek heyecan veriyor. Yalnızca hissettirdiği duygular için dahi izlemeye değer bir yapım.Ezgi Bağcı

01.02.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500