Üç Arkadaş (1958)

01 Haziran 2018
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Üç Arkadaş (1958)

  • 1 Haziran 2018
  • 833 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Üç Arkadaş (1958)


Umudu aramanın ve umut için çabalamanın filmi… 


Memduh Ün’ün ustalık eserlerinden sayılan Üç Arkadaş, dönemin sinema eleştirmenleri tarafından da başyapıt olarak nitelendirilmiştir. Yönetmen aynı filmi 1971 yılında başrollerinde Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit olmak üzere yeniden uyarlamış ve yine büyük bir başarı yakalamıştır. 


Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


Oyunculuk ve seyir yönünden oldukça doygun bir his veren filmin en büyük mesajı insanlıktır… Doğal bir masalsılıkla içimize işliyor. Muhterem Nur’un canlandırdığı Gül’ün saf güzelliği, Fikret Hakan’ın canlandırdığı Murat’ın temiz ve güçlü aşkı…


Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


Film, ismi gibi üç arkadaşla başlıyor. Niyetçi Murat, ayakkabı boyacısı Mıstık ve fotoğrafçılık yapan Mösyö Artin dökülmüş bir konakta yaşayarak, fukara olsalar da hayattan umudunu kesmemiş, alıştıkları yorgunluklarıyla savaşmaya devam ediyorlar. Bu yalnız üç arkadaşın hayatları, gözleri görmeyen Gülperi adındaki masum, iğne satan kızla karşılaşınca tamamlanıyor ve tamamen değişiyor. Gülperi onlara yeni bir hayat kaynağı oluyor adeta.

Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


Murat, kalbiyle gören bu kızın yaşadıkları hayatı rüyalarla yeniden çiziyor. Mıstık ve Mösye Artin de onun bu oyununu bozmuyor. Gülperi’ye muhteşem tablolarla dolu bir konaktan bahsediyor ve daha da süslüyorlar. Her akşam masaya bir tabak şehriye çorbası konuyor olsa da rüyalar büyüdükçe Murat’ın Gülperi’ye duyduğu aşk da büyüyor. “Gül” diyor ona, yüzündeki gülümsemeyi hiç kaybetmemek için… 


Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


“Bu dünyada iyi insanlar varmış. İyilik bu yeryüzünden silinmemiş. Artık bu karanlığımdan kurtulmak, sizleri görebilmek için görmek istiyorum.”


Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


Üç arkadaş, en büyük savaşını Gülperi’nin gözlerinin iyileşebilmesi için gerekli parayı bulmak için çabalarken veriyor. Her çaldıkları kapı suratlarına kapanıyor ve insanların yüreğinin parayla soğuduğunu gösteriyor. “Çare” için çaresiz kalmaları ile Murat tüm hayatını bırakıyor ve Gülperi’nin sağlığına kavuşması için zengin bir adamı gasp ederek cezaevine düşüyor. Gülperi ise gözlerini açtığında en çok görmek istediklerini bulamıyor.


Ege Life | Üç Arkadaş (1958)


Elbette Memduh Ün, tüm o sevgiyi yalnız bırakmıyor. Gösterdiği mutlu sonla sadece film karakterlerinin yüzü gülmüyor, bitiş yazısı izleyicide de ince bir tebessüm bırakıyor. Gül ve “Üç Arkadaş” kol kola girmişlerken Gül soruyor:


“Sizlere ne pişireceğim biliyor musunuz?” 


“Şehriye çorbası…” 


Soframızın bir tabak şehriye çorbasıyla zenginlik dolması dileğiyle… 

Üç Arkadaş (1958)

Yönetmen: Memduh Ün

Senaryo: Muammer Çubukçu , Metin Erksan , Memduh Ün , Ertem Göreç , Aydın Arakon , Atıf Yılmaz

Yapımcı: Talat Emin

Müzik: Abdullah Yüce

Oyuncular: Fikret Hakan, Muhterem Nur, Semih Sezerli, Sahil Tozan

Tür: Dram, Duygusal

Süre: 87 dk.

Ezgi Bağcı

 

01.06.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500