Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (The Boy Who Harnessed The Wind)

01 Nisan 2019
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (The Boy Who Harnessed The Wind)

  • 1 Nisan 2019
  • 957 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Rüzgârı Dizginleyen Çocuk 

(The Boy Who Harnessed The Wind)


William Kamkwamba’nın hayat hikâyesine dayanan aynı isimli kitaptan uyarlanmış olan Rüzgârı Dizginleyen Çocuk filmi, küçük bir çocuğun tüm umutsuzluğa karşı verdiği mücadeleyi ve başarısını anlatıyor.

Ege Life | Rüzgârı Dizginleyen Çocuk  (The Boy Who Harnessed The Wind)

William’ın köyü, tüm ülke gibi büyük bir kıtlık ve kaosa sürüklenecek, köydeki insanlar hayatta kalma savaşı verecektir. William yaşadıkları sıkıntılardan dolayı okulu yarım bırakmak zorunda kalır, tarımla geçinen köy topraktan verim elde edemez, kıtlığa karşı koyamaz. William henüz on üç yaşındayken açlıkla ve toplumla mücadele eder. Fakat en büyük tutkusu olan bilgiye ve fiziğe karşı koyamaz. Gizlice okulun kütüphanesine gider. Açlıktan ve kıtlıktan kurtulmanın yolunu bulmuştur ama babası, onun tarlayla ilgilenmesini ve boş olduğunu düşündüğü uğraşlardan vazgeçmesini ister. William aynı zamanda babasıyla da mücadele edecektir. Seyirci sadece William’ın savaşımını görmez, aynı zamanda bir ülkenin insanlarının, bir ailenin maddi ve manevi mücadelesini, baba ve oğlun ne kadar iyi ilişkiye sahip olsalar da kuşak çatışmasına sahip olduklarını görür. Bilgi galip çıkacak, William babası ile tüm köyün yardımı sayesinde babasının bisikletinin parçalarını kullanarak rüzgâr enerjisini elde edecektir. 

Ege Life | Rüzgârı Dizginleyen Çocuk  (The Boy Who Harnessed The Wind)


Film bir ölümle ve ölümün ardından toplumun eski gelenekleriyle; maskeli adamların dansı ile başlıyor. Ölen amcasının ardından, William’ın hayatı da şekilleniyor. Kıtlık süresince bir sürü kayıp yaşar, ablası bir yandan aileden bir boğaz eksileceğini düşünerek evlenmek amacıyla evden kaçar, beslenemediği için William’ın köpeği ölür. O noktada belki de William’ın çocukluğu da ölür. Fakat babası ile köpeğin mezarının başında hem bedenen hem zihnen yeniden buluşurlar.  Rüzgâr enerjisiyle birlikte topraktan ilk ürünler elde edildiği zaman köyün şefi hayatını kaybeder ve maskeli adamların dansı ile uğurlanır.

Ege Life | Rüzgârı Dizginleyen Çocuk  (The Boy Who Harnessed The Wind)

2001 yılında Amerika’da meydana gelen olan terör saldırısının ardından tüm dünyada yaşanmış olan ekonomik krizden Malawi de etkilenmiştir. Bu durum tarımla geçinen halkı topraklarını kapitalist şirketlere satmaya itmiş, satılan topraklarda ağaçlar kesilmiş ve seli önleyen yegâne bariyer yok edilmiştir. Filmde seyirci yanlış politikalar ve dikta yüzünden yönetilen halkın mücadelesini görür. Diktaya karşı, demokrasi için verilen mücadeleyi, eylemleri ile anlarız; fakat bu durum köy şefinin, cumhurbaşkanı için düzenlenen törende gerçekleri dile getirmesinin ardından darp edilmesi ve hayatını kaybetmesiyle biçimlenir. Şefin gerçekleri ortaya çıkarma çabasına rağmen medya baskı görür. Tüm ülkeye, kıtlık yaşanmamakta ve her şey yolundaymış gibi haberler sunulur. 

Ege Life | Rüzgârı Dizginleyen Çocuk  (The Boy Who Harnessed The Wind)

Seyirci her karakterde hem içsel hem toplumsal mücadeleyi gözlemleyebilmektedir. Tüm olaylar gerçekten yaşanmıştır, yaşanmaktadır. Rüzgârı Dizginleyen Çocuk hem gerçek bir hikâye olması hem de yönetmenin bu gerçek hikâyeyi en saf haliyle seyirciye sunması ile harika bir yapım.Yönetmen :  Chiwetel Ejiofor
Senaryo : Chiwetel Ejiofor, William Kamkwamba, Bryan Mealer
Oyuncular   : Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Joseph Marcell, Lily Banda, Aissa Maiga 
Tür                 : Dram, 
Süre :  113 Dakika
 
Ezgi Bağcı

01.04.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500