Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)

01 Mart 2019
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)

  • 1 Mart 2019
  • 780 Görüntülenme
  • 0 YORUMLıonheart (2018)Yönetmen : Genevieve Nnaji
Senaryo : Ishaya Bako
Oyuncular : Genevieve Nnaji, Nkem Owoh, Onyeka Onwenu, Pete Odochie
Tür : Dram, Komedi, Aile
Süre :  1 saat 35 Dakika
Ülke : Nijerya


Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)


Genevieve Nnaji’ni yönetmenliğini yaptığı filmde, aynı zamanda başrol karakteri Adaeze’ye hayat vermiştir. Film aynı zamanda Netflix’in ilk orijinal filmi olarak da bilinmektedir olduğu gibi Toronto Uluslararası film festivalinde filmin galası yapılmıştır. 

Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)Adaeze babası ile birlikte, aile şirketini yönetmekte olan başarılı bir iş kadınıdır. Fakat babasının rahatsızlanmasıyla birlikte hayatı değişimlere uğrayacaktır. Tüm başarısında rağmen babası şirket yönetiminde amcası Godswill’i görevlendirdiğince hayal kırıklığı yaşayacaktır. Her ne kadar ilk başlarda amcası ile çatışma haline girmiş olsa ve kendi düşüncelerinin doğruluğuna inansa da, şirketin iflas ihtimali ile karşı karşıya olmasıyla farklı mücadeleler içinde kendisini bulacaktır. Bu süreçte en büyük desteği de amcası Godswill’den görecektir. 

Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)


Filmde ön planda verilmiş olan ana konunun ardında güçlü mesajlar yakalıyoruz. Yönetmen Nnaji, bir kadının Nijerya kültüründeki çabası ve çırpınışını karakteri ile gösteriyor. Adaeze bir kadın olarak hem şirkette hem de ülkesinde mücadele veriyor. Ayrıca film Nijerya kültürünü ve sosyal yapısını, halkının renkli kişiliklerini tanımak amacıyla tercih edilebilir bir konumda. Soğukların yavaş ama çok yavaş geride kalmaya başladığı Mart ayında sıcak bir bardak çikolatayı unutmadan, şans verilmesi gereken bir yapım… 
BARUT FIÇISI (1963)

Yönetmen Zafer Davutoğlu


Senaryo/Yapımcı Osman F. Seden


Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt


Tür Duygusal, Komedi

Oyuncular Fatma Girik, İzzet Günay, Altan Erbulak, Nebahat Çehre, Çolpan İlhan, Candan Sabuncu

Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)


Osman Seden’in senaryosunu yazdığı Zafer Davutoğlu’nun yönetmenliği yaptığı Barut Fıçısı, dönemin en ünlü oyuncularını seyirci ile buluşturuyor. Aslında konu ve işleniş açısından Yeşilçam filmi havasını veriyor. Çapkın ve zengin mirasyedi baş erkek karakter ve zengin ailenin evinde büyümüş fakir kız… Ama filmin en güzel, onu Yeşilçam filmlerinden ayıran özellikleri üzerinde durmak gerekir ki, bu özellikler seyri en keyifli hâle getiren noktalar…

Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)

Çapkınlıkları ve bunlar yüzünden ailesine yaşattığı problemler neticesinde, babası tarafından evlenmesine karar verilmesiyle Osman (İzzet Günay) kendisini büyük bir çıkmazda bulacaktır. Babası evleneceği kızı seçmiştir. Annesi ise bu evliliğe engel olmak ve Osman’ın kendi seçtiği kızla evlenmesini sağlamak için her türlü yolu mubah görmektedir. Bir de her gün didiştiği barut fıçısı Fatma (Fatma Girik) vardır ki, hayatının cehenneme dönmeye başladığını hissetmektedir. Ama tüm bu olaylar sürecinde Osman, aslında ona âşık olan Fatma’nın farkına varacak ve dönen tüm entrikalara rağmen iki aşık komik olaylar zinciri içersinde birbirine kavuşma mücadelesi verecektir.

Ege Life | Lıonheart (2018) - Barut Fıçısı (1963)

Klasik konulu Yeşilçam filmi önyargısından kurtulacak, sadece eğlenme amacıyla izlenebilecek bir yapım “Barut Fıçısı”. Olayları dramdan komediye çevirerek, dram öğesini azaltıp seyirciye odaklanıyor. Ayrıca en çok üzerinde durulması gereken noktalardan biri de Fatma Girik’in canlandırdığı karakterin klasik Yeşilçam başrolü saf kız rolünden sıyrılıp, zeki ve çalışkan, herkesle başa çıkabilecek kadar da güçlü olması… Boş zamanlarınız için film listenize eklemeyi unutmayın. 

Ezgi Bağcı

01.03.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500