Karanlık Zihinler

01 Eylül 2018
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Karanlık Zihinler

  • 1 Eyll 2018
  • 749 Görüntülenme
  • 0 YORUM


KARANLIK ZİHİNLER


Yönetmen: Jennifer Yuh Nelson

Senaryo: Chad Hodge, Alexandra Bracken (yazar)

Yapımcı: Dan Levine 

Yapım Yılı: 2018 - ABD

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Oyuncular: Amandla Stenberg, Mandy Moore, Patrick Gibson, Gwendoline Christie

Alexandra Bracken’in aynı adlı kitabından uyarlanan film 3 Ağustos 2018 tarihinde vizyona girdi. Türü distopik bir bilimkurgu olan filmin yapımcıları aynı zamanda ünlü bir dizi olan Stranger Things’in de yapımcılığını yapmakta.


Ege Life | Karanlık Zihinler


Genellikle kitaptan uyarlanmış olan filmleri, kitabını okumadan izlemeyi tercih etmesem de bu sefer değişiklik yaparak filmi önce tercih ettim ve itiraf etmeliyim ki, beni kitapları okumaya teşvik etti. Distopik kurgular insanda bir gerilim yaratsa da en sevdiğim tarafı bu kurguda mücadele eden kahramanlardır.

Ege Life | Karanlık Zihinler


Dünyada ön görülemeyen bir salgın başlar ve bu salgından çözülemeyen bir şekilde sadece çocuklar etkilenmektedir. Çoğu çocuk sağ kurtulamaz, kurtulabilenlerde ise farklılıklar görülmeye başlanır. Ruby de bu çocuklardan biridir. Ailesinden kopartılarak, diğer çocuklarla birlikte bir kampa kapatılır. Her çocuğa birer renk verilmektedir, turuncu veya kırmızı olmadığın sürece de bir problem yoktur. Ama Ruby bir turuncudur. Yetenekleriyle kampa ilk geldiğinde hayatta kalmayı başarsa da sırrı açığa çıktığında, Ruby’nin asıl macerası başlayacaktır. Dostlar kazanacak, düşman edinecek, âşık olarak, dünyayı kurtarmaya çalışacak bir yandan da kendi içerisinde yolculuğa çıkacaktır.

Ege Life | Karanlık Zihinler


Karanlık Zihinler serinin ilk filmi, bitişiyle birlikte seyircide devamı ne zaman gelecek hissi uyandırıyor. Bu aralar biraz değişiklik arayanlar için birebir olduğunu da belirtmeliyim.BİR MİLLET UYANIYOR


Yönetmen: Ertem Eğilmez

Senaryo: Sadık Şendil

Yapımcı: Nahit Ataman, Ertem Eğilmez

Yapım Yılı: 1966

Süre: 101 dk

Tür: Dram, Savaş Tarihi

Oyuncular: Kartal Tibet, Tarık Toksöz, Erol Taş, Hayati Hamzaoğlu, Münir Özkul, Danyal Topatan, Atıf Kaptan, İhsan Yüce, Önder Somer


1966 yapımı film, Bir Millet Uyanıyor adlı eserin ikinci beyaz perde uyarlamasıdır. İlk uyarlama 1932 yılındadır, yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul yapmıştır. Türk sinemasının en önemli tarihi yapımlarından olan “Bir Millet Uyanıyor”, 1967 yılında Antalya Film Festivali’nde ödül almıştır.


Ege Life | Karanlık Zihinler

Film döneminin önemli oyuncularını bünyesinde toplamış. Kartal Tibet’in karizmatik oyunculuğuna eşlik eden Erol Taş, Münir Özkul, İhsan Yüce ve diğerleri bir yapbozun ayrılmaz parçaları gibi birbirlerini tamamlamış. Film başladığı andan itibaren o doğal oyunculukların akışıyla birlikte sürükleniyor ve birçok yerde duygularında kayboluyor seyirci. Özellikle de bizim gibi duygusal bir milletin en önemli zamanlarından birini işlerken.İzmir işgal edilmiştir, halk perişan bir haldedir. Yüzbaşı Davut ise vatanın işgalini kabullenmeyecek, Çanakkale’de çarpıştığı dostlarını toplayacaktır. Bir kez daha düşmana karşı omuz omuza çarpışacaklardır. Çünkü akıllarında tek bir cümle yankılanmaktadır. “Ya istiklal ya ölüm!” Köylülerle birlikte düşmanı o sınırdan geçirmemek için dimdik dururlar. Düşseler bile bilmektedirler ki, arkalarında Mustafa Kemal ile birlikte uyanmakta olan bir millet sel gibi gelmektedir. 

Ege Life | Karanlık Zihinler


“Bir Millet Uyanıyor” İzmir’in kurtuluş görüntüleriyle birlikte sona ermektedir. İzmir’imizin bağımsızlığının yıldönümünü kutladığımız bir ay olan Eylül’de izleyenlerin tekrar izlemesi, izlememiş olanların ise mutlaka izlemesi gereken bir film, özellikle de hatırlanması gereken daha fazla değere ihtiyacımızın olduğu bu dönemde. Keyifli seyirler...

Ezgi Bağcı

01.09.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500