Dedemin İnsanları

01 Mayıs 2018
Ezgi BAĞCI

Ezgi Bağcı, 1991’in Mart ayında Denizli’de dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk eğitimini tamamlamıştır. Küçük yaşlardan beri, bir tutku halinde yazmaktadır ve on yılı aşkın süredir yazdıklarını internet ortamında yayımlamaktadır. 2015 yılının Mart ve Kasım aylarında roman serisi olan Hançer I-II kitapları basılmıştır. Meslek hayatını ve yazma aşkını İzmir’de sürdürmektedir.

Dedemin İnsanları

  • 1 Mays 2018
  • 865 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Dedemin İnsanları“Neden, insanların içinde bir yerde gizlidir. Bu yüzden mi en çok nedeni merak ederiz, Dede? Buradayım! Bak, geldim işte. Elimle dokunabilmek için, gözümle görebilmek için… Kalanların en büyük sorusuna, gidenlerin cevabının ne olduğunu bulmak için.”

Ege Life | Dedemin İnsanlarıYönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı “Dedemin İnsanları”, her açıdan insanı kendine bağlayan sıcacık bir film… Çağan Irmak’ın insanları yakalamada ve anlatmadaki büyük başarısını filmin her sahnesinde görüyoruz ve biraz daha bağlanıyoruz. Çünkü o “bizden olma, kendinden bir şey bulma hissi” hiçbir şekilde yalnız bırakmıyor. Öyle ki, “Dedemin İnsanları” yaşamlarımızdan ve insanlarımızdan mutlaka birine dokunuyor, bizim insanlarımız oluyor. 


“Bilirsin noktayı koymak ne kadar zor olsa da tamamlanmış cümleler eksik kalmışlara göre daha az acı verir.”


Ege Life | Dedemin İnsanlarıÇağan Irmak “Dedemin İnsanları”nda birçok yaşama ve birçok acıya değinmiş. Bazı açılardan birden fazla konu üzerinden işlenmesi yarım kalmışlık hissi veriyormuş gibi görünse de daha derinden bakıldığında asıl olanın anlatıldığını, hissettirdiğini belirtmem gerek. Türkiye’nin geçmişini tüm sadeliğiyle anlatmış usta yönetmen. Ülkemiz hiçbir zaman belli bir acının ve olayın beşiği olmadı. Birçok kültürün ve birçok farklı düşüncenin barındığı bu topraklar, çeşitli olaylara ve farklı acılara da şahitlik yaptı. Zaman hep çoklu geçti Anadolu’da, o birleştirmeye çalıştıkça, insanlar kapıldıkları gölgelerde ayrıştırmaya çalıştı bizden olanı…


Anadolu tek bir millete ev sahipliği yapmadı. Bu topraklara yerleşenlerin hepsi bir zamanlar “göçmen”di. 

Ege Life | Dedemin İnsanları
“Bazı şeyler unutulmaz. Doğduğun yer misal… Azıcık büyüdüğün, azıcık hatırladığın yer bile…”

Girit göçmeni dede Mehmet Yavaş ile büyüme sancıları çeken, dedesini her şeyden çok seven torun Ozan’ın hikâyesi… Ozan, Girit’e gidiyor, dedesinin doğduğu ve özlem duyduğu topraklara ve ardından dedesini hatırlıyor; zaman geriye, ülkemizin en sancılı dönemlerinden birini yaşadığı 1980’e geri akıyor. Ozan henüz on yaşında; insanları yeni tanıdığı, keskin düşüncelerin arasında kaybolduğu yaşlarda ve Mehmet ona hayatı öğretmeye uğraşıyor. O yıllarda hayat herkese olduğundan daha ağır geliyor; insanlar toplumda ve kendi ruhlarında kayboluyor, çocuklar çok daha erken büyüyor. Aslında sadece o yıllarda değil, çok daha öncesinde de erken büyüyor o çocuklar. Hep olgunlaşmak zorunda kalıyor.


Ege Life | Dedemin İnsanlarıZaman ibresini daha eskiye, zorunlu mübadelenin yaşandığı ve milyonlarca insanın ev belledikleri topraklardan alınarak anavatana gönderildiği 1923’e çeviriyor, Dede Mehmet’in çocukluğuna dönüyoruz. Mehmet, çocukluğunu geçirdiği topraklara ailesiyle veda ederek Gülcemal’e biniyor. Ancak Mehmet sadece doğduğu toprakları ardında bırakmıyor, kardeşi Mustafa’yı denizde bırakarak geliyor İzmir’e… Ozan, dedesine seslenirken; “Bu sular mıydı bebe kardeşini bırakıp bin bir zorlukla geçtiğin? Bu sular mıydı bize kafa tutan, bizi ayıran, hem de uğruna ölecek kadar sevdiğimiz bu küstah, bu muhteşem deniz?” diye soruyor. Kardeşini Ege Denizi’nde bırakan Mehmet, eşi Nadire’nin deyimiyle torunu Ozan’ı hem torunu hem kardeşi olarak seviyor. Hatta kızıyla konuşurken kullandığı cümleler torunuyla ilişkisini olduğu gibi karakterini de ortaya koyuyor, Giritli Mehmet’in…

“Ohi! Çocuklara anlatılır her şey, hem ibret alırlar hem ademoğlunu tanırlar. Sevmesini saymasını bilirler.”


Ege Life | Dedemin İnsanlarıÇetin Tekindor hayran kalınan oyunculuğu ile çok güçlü bir Mehmet Yavaş karakteri sergiliyor ve Çağan Irmak ile Çetin Tekindor çalışması yine seyirlik harikalar çıkartıyor. Diğer oyuncular da adeta filmle yaşıyormuş gibi tamamlıyor birbirlerini… Ve Çağan Irmak anlatmak istediği her şeyi tam olarak olması gereken yerde anlatarak güzel bir yapım ortaya çıkartıyor.


Filmin sonunda çocukluğundaki topraklara şişelere koyduğu mektuplarla selâm göndermeye çalışan Mehmet’e, o topraklara gittiğinde dedesinin şişesine koyduğu bir mektupla cevap veriyor Ozan.

Ege Life | Dedemin İnsanları

“Sana geldim. Neden mi? Seni çok özledim. Neredesin Dede?”Dedemin İnsanları

Yönetmen/Senarist:Çağan Irmak

Yapım:2011

Tür: Dram/ Tarih

Süre:123 dk.

Oyuncular : Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Sacide Taşaner, Hümeyra, Zafer Algöz, Mert Fırat, Ezgi Mola, Durukan Çelikkaya


Ezgi Bağcı

01.05.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500