Zayıf Olmak, Sağlıklı Olmak Değildir

01 Aralık 2016
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Zayıf Olmak, Sağlıklı Olmak Değildir

  • 01 Aralık 2016
  • 495 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Zayıf Olmak, Sağlıklı Olmak Değildir

 

Kilo vermek aslında çok kolay olabilir ama "kilo vermek" doğru mu?

Kilo verirken her gün tartılma ihtiyacı hissedersiniz. İlk günlerdeki hızlı kilo kayıpları sizi motive eder ya da tartıdaki takılmalar, sizi spordan ve diyetten uzaklaştırır. Bu yüzden spordan ve diyetten vazgeçebilirsiniz. Aslında sık sık tartılmak, size kilonuzla ilgili sağlıklı bir bilgi vermez.Günün her saatinde kilonuz farklıdır ve vücudunuzun ağırlıgı doğal olarak gün boyunca çeşitli etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterir... Günlükyaşamda kilo degişimlerine etki eden pek çok neden olabilir.

Vücudumuzun, sağlıklı bir şekilde hayati işlevlerini yerine getirebilmesi için sahip olması ya da koruması gereken belirli bir yağ ve kas oranı vardır. Bu oran, yaş ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Yaygın olarak insanların bu konuda takıntı haline getirebildikleri kilo verme durumu, aslında yağ kütlesinin azalması ve kas kütlesinin artırılması şeklinde bir hedef olarak görülmelidir.

Birlikte spor yaptığımız kişilerde en çok rastladığımız düşünce, "kilom 90'dan 70'e düşsün" oluyor ne yazık ki! Bu düşüncenin aslında bedende küçülme, daralma şeklinde olması gerekmektedir. Yani daha anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse, spor yapıyor iseniz ve hedefiniz sizi rahatsız eden görüntüden kurtulmak ise, ölçülerinize dikkat edin! Tartıda gördüğünüz kilo sizi yanıltabilir.

Aynı kiloda olan iki insanın, yağ ve kas oranlarının farklılık gösterir. Kas oranı yüksek olan kişinin görünüşü daha sıkı iken yağ oranı yüksek olan kişinin görünüşü geniş olabilir. Çünkü yağlar vücutta daha fazla yer kaplar. Bu demek oluyor ki; aynı kiloda iki insandan yağ oranı yüksek olan kişi, mesela 38 bedene girebiliyorken, kas oranı yüksek olan kişi 36 bedene rahatlıkla girebilir.

Size ve hedeflerinize uygun olan sporu yapıyorsanız, yağlarınızın azalması ve kaslarınızın kütlece artması, kilonuzu tartıda tahmin ettiğinizden fazla çıkartabilir. Spor yaparken motivasyonunuzu tartıyla degil, kaslarınızın artışı ve yağlarınızın azalmasıyla değerlendirmelisiniz. Bunun için en pratik çözüm, spor yapmaya başlamadan önce yağ-kas ölçümü yapan cihazlardan yararlanmanız olacaktır. Bu ölçümler için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. En doğru ölçüm, mümkün olduğunca sonucundan emin olduğunuz aynı baskülü kullanarak, sabah aç karnına, tuvaletten çıktıktan sonra ve hep aynı kıyafetle yapılan ölçümdür.

Kilo verirken kas oranınızın azalması, verdiğiniz kiloları daha da artmış şekilde geri almanıza neden olabilir. Spor ve diyetle yağdan verdiğiniz kiloların yerine kas oranınızın artması, bu sonucu daha uzun süre korumanızı sağlar. Yaşam kalitenizi arttırmak ve kendinizi daha iyi enerjik hissetmek için, yeni yılda da spora ve saglıklı beslenmeye devam!

 

Arzu Demirci

01.12.2016


Yorumlar

Yorum Yap

500