Hamilelik Döneminde Spor

01 Nisan 2018
Arzu DEMİRCİ

Arzu Demirci, 1986 İzmir doğumludur. Eski profesyonel atlet olan Demirci, Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2011 mezunudur. 2008'de personal trainer olarak eğitmenliğe başlamış ve hala profesyonel olarak spor eğitmenliğine devam etmektedir. Aynı zamanda aktif olarak çeşitli projelerde yer almaktadır.

Hamilelik Döneminde Spor

  • 01 Nisan 2018
  • 433 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Hamilelik Döneminde Spor


Birçok kadın hamilelik sürecinde kendisine ve bebeğine zarar vermekten kaçındığı için spor yapmaktan çekinebilir. Fakat uygun egzersizler yapıldığında hamilelikte yapılan spor hem doğumu kolaylaştırıyor hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkiliyor.


Ege Life | Hamilelik Döneminde Spor

Hamilelik döneminde yapacağınız egzersiz biçimleri içinde bulunduğunuz fiziksel koşullar nedeni ile farklılık göstereceği gibi; egzersizlere ayırmanız gereken süre de hamile olmayan birinin hareket çeşitliliği ve egzersiz süresine oranla daha kısıtlı olacaktır. Bu nedenle her zaman vücudunuzun size gönderdiği mesajları iyi değerlendirmek gerekir.


Ege Life | Hamilelik Döneminde Spor

Gebelikte ilk 3 ay önemlidir. Bu dönemde anne hamilelik öncesinde spor yapıyorsa, yoğunluğunu ve şiddetini kontrol altında tutarak spor yapmaya devam edebilir. Bu dönemde önerilen aktivite yürüyüş, pilates, yoga ve yüzme gibi sporlardır. Yani hamilelik döneminde daha risksiz ve güvenli sporlar tercih edilmelidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde bir risk varsa hiç şüphesiz dinlenerek ve doktorun söylediği doğrultuda hareket etmek gerekir. Böyle bir dönem geçiriyor iseniz uzandığınız yerden nefes çalışmaları yapmak, hamileliğin her döneminde önemli olduğu gibi bu evrede de önem taşır. Bu nefes çalışmasında elinizde bir çiçek varmış gibi düşünün ve çiçeği yavaş, derin bir nefes alarak koklayın. Yine yavaşça çiçeğin yapraklarını oynatacak şekilde nefes verin ve bu çalışmayı 10-15 kez tekrarlayın. Bu çalışmayı günde 3-4 kez tekrarladığınızda farkı hissedeceksiniz. Nefes karından göğse yukarıya doğru olmalıdır ve nefesinizi burundan alıp ağızdan verin.


Ege Life | Hamilelik Döneminde Spor

Düzenli yapılan egzersizin anne adayına faydaları:


Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir
Doğum için gerekli olan kas aktivitesini çalıştırır
Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler
Metabolizma hızını arttırır
Dayanıklılığı ve kuvveti arttırır
Gebelik diyabeti riskini önler
Daha rahat bir uyku sağlar
Daha az ödem oluşumu
Daha sağlıklı bir psikoloji 
Yapacağınız egzersiz ve nefes çalışmaları ile kendi kaslarınız rahatlayacağı gibi bebek de rahatlayacaktır.


Ege Life | Hamilelik Döneminde Spor

Bu dönemde CD’lere ya da televizyonda çıkan egzersizlere bakıp hareket etmek çok doğru olmadığı gibi size ve bebeğinize tehlikeli olabilir. Çünkü her zaman üstüne basarak söylediğimiz gibi egzersiz kişiye özel bir şeydir. Hele ki böyle bir dönemde! 


Ege Life | Hamilelik Döneminde Spor

Ne yapacak olursanız olun mutlaka işinin uzmanı kişilerden destek alın ve mutlaka doktorunuzun önerilerine kulak verin.


Arzu Demirci

01.04.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500