Atatürk ve Yaşam

01 Şubat 2017
Ahmet GÜREL

1950 yılında Ankara'da doğan inşaat mühendisi Ahmet Gürel, Türkiye'nin en zengin Atatürk arşivlerinden birine sahiptir. Gürel 1997'den günümüze 15 ayrı konu başlıklı 300'e yakın Atatürk fotoğrafları sergisi açmıştır.Gürel'in üçü Atatürk albümü olmak üzere; 14 kitabı, 6'sı Kıbrıs temalı 15 belgeseli vardır. Gürel 2012 - 2017 arasında İTK Uşakizade Köşkü Müdürlüğü'nü yapmıştır.

Atatürk ve Yaşam

  • 01 Şubat 2017
  • 427 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Atatürk ve Yaşam

Atatürk'ün boyu 1.70 civarındadır, bu konuda net bir rakam bulunmamaktadır. Kilosu ise askerlik yıllarında, 50-55 kilo iken, ileriki yaşlarda 75 kilo civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakları taraksız ve narindi.  Atatürk'ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Boğazına çok düşkün olmayan Mustafa Kemal çoğu zaman sofradan tam doymadan kalkardı. Bir diğer sevdiği yemek ise karnıyarıktı. Karnıyarık yemeğini pilav ile karıştırıp yerdi. Öğlen yemeklerinde daha çok ayran ve limonata içmeyi tercih ediyordu.

Kahveyi de çok seven Gazi, günde 15-20 fincan Türk kahvesi ve yaklaşık 40 adet sigara içiyordu. Atatürk'ün tüm gömlekleri beyaz ve bej rengindeydi. Gömleklerine yedek kol manşeti ve yaka yaptırırdı. Gelen hediye yabancı kumaşlardan elbise diktirirken, yerli malı haftasının ihdasından sonra Sümerbank'ın kendisine özel diktirdiği kumaşlardan elbisesini diktirmiştir. Elbiselerinin modelini kendisi tarif ederdi. Gömleğinin sol göğüs üzerine dairesel olarak iç içe geçmiş "G.M.K." harfleri işlenmiştir. Boyun kısmında içte "KEMALAT” yani “D. Grammatika" etiketi dikilmiştir.

“Fransızcayı yazıp konuşabilirdi, Almancayı ise anlar ama konuşmazdı. Farsça ve Arapçayı mükemmel derecede bilmekteydi.

Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Toplam 3.977 kitap okumuştur. Bir ömürde bu kadar kitap okunması inanılmaz bir sayıdır. Sakarya Meydan Muharebesi sırasında, top gürültüleri altında, çadırında J.J. Rousseau’nun eserlerinin tümünü okuduğunu, 1921 yılında T.B.M.M.’nde yaptığı bir konuşmasında açıklamıştır. Çoğunlukla Çankaya Köşkü'nde ve Anıtkabir'de yer alan kitapları üstün körü değil, önemli satırlara not düşerek okuduğu bir gerçektir. Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşının hazırlıklarının sürdüğü o yoğun günlerde dahi vakit bularak kitaplar okuduğunu, özellikle Reşat Nuri'nin “Çalıkuşu” romanından çok etkilendiğini ve İsmet Paşa'ya da okuması için verdiğini bilinmektedir.

Atatürk, geometri kitabı yazarak Türkçemize kazandırdığı terimler: açı, açıortay, alan, artı, beşgen, boyut, çap, çarpı, çekül, çember, dış ters açı, dikey, dörtgen, düşey, düzey, eğik, eksi, eşit, eşkenar, iç ters açı, ikizkenar, kesit, konum, köşegen, oran, orantı, paralelkenar, taban, teğet, toplam, türev, uzay, üçgen, yamuk, yataydır. Atatürk’ün bu kitap dışında 13 kitabı daha vardır. Bunlar; Medeni Bilgiler, Nutuk, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Talimi (Almancadan çeviri), Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih, Takımın Muharebe Talimi (Almancadan çeviri), Cumalı Ordugâhı - Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları, Tâbiye ve Tatbikat Seyahati, Zabit ve Kumandan ile Hasbihal gibi kitaplardı; hem askeri, hem de toplumsal konularda kitaplar yazmıştı.

Günümüzde Atatürk çiçeği adıyla bilinen süs bitkisinin Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına önayak olan Atatürk'tür. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine Türkçede çiçeğe “Atatürk” isim takılmıştır. Atatürk, atları ve köpekleri çok severdi. Çok sevdiği Sakarya adlı atını, eşi Latife Hanım'a hediye etmiştir. Alp ve Alber adlı köpeğinden sonra, Mustafa Kemal'in yaşamında en önemli köpek hiç şüphesiz “Foks” adındaki köpeğidir. Seyyar fotoğrafçıdan satın aldığı Foks, Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş, ona her zaman büyük özen gösterilmiştir. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış, halen "Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi"nde sergilenmektedir.

Sporu her yönü ile teşvik eden Ulu Önder Atatürk, spor sayesinde zinde olunacağını ve güç kazanılacağını söylüyordu. Sağlık açısından vazgeçilmez bir unsur olan sporu kendisi de yapmaktaydı. 19 Mayıs'ın "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kabul edilmesini sağlayarak, Türk gençliğine ve spora verdiği önemi ortaya koymuştur. En çok sevdiği spor ise güreşti. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. Sanata olan ilgisi sadece müzikle sınırlı değildi. Tiyatro, şiir... Okul yıllarında yazdığı şiirleri vardır. Ayrıca Atatürk, öğrencilik yıllarında, “Minber”, “İrade-i Milliye” ve “Hakimiyet-i Milliye” olmak üzere üç gazete çıkarmıştır. Edebiyat ve sinema da sevdiği ve ilgilendiği sanat dalları idi. İlk operamız olan “Özsoy”u sahneye koyduran ve İran Şahı'na izlettiren de o dur.

Atatürk, 08 Kasım gününden itibaren iki gün komada kalarak, 10 Kasım günü saat; 9.05’de hayatını kaybetti. Ölümünün arkasından UNESCO tarafından “Yüzyılın Lideri” unvanı verilmiş ve 21. Yüzyılda tüm dünyada anılmaktadır ve de anılmaya devam edecektir. Atamızı sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz.

 

Ahmet Gürel


21.02.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500