Atatürk’ün İzinde Balkanlar

01 Ocak 2018
Ahmet GÜREL

1950 yılında Ankara'da doğan inşaat mühendisi Ahmet Gürel, Türkiye'nin en zengin Atatürk arşivlerinden birine sahiptir. Gürel 1997'den günümüze 15 ayrı konu başlıklı 300'e yakın Atatürk fotoğrafları sergisi açmıştır.Gürel'in üçü Atatürk albümü olmak üzere; 14 kitabı, 6'sı Kıbrıs temalı 15 belgeseli vardır. Gürel 2012 - 2017 arasında İTK Uşakizade Köşkü Müdürlüğü'nü yapmıştır.

Atatürk’ün İzinde Balkanlar

  • 01 Ocak 2018
  • 382 Görüntülenme
  • 0 YORUMAtatürk’ün İzinde Balkanlar

 

Değerli dostum Mehmetcan Özdemir, beni telefonla aradı ve buluştuk. Onlarca yıl önce kurduğu, seyahat şirketini tanıttı ve “Ağırlıklı olarak, Balkan turu yapıyoruz.” dedi. Sizin rehberliğinizle; “Atatürk’ün İzinde Balkanlar” turu yapar mıyız diye sordu. Otobüsle yapacağımız bu seyahatte, Sofya’yı, Manastır İdadisi’ni ve Selanik’i yani “Atatürk’ün İzinde Balkanlar”ı misafirlere anlatacaktım. Onlara, otobüste hem anlatacak hem de görsel sunum yapacaktım. Derhal Mehmetcan’ın teklifini kabul ettim. Seyahate, iki ay süreyle ve heyecan ile hazırlandım.


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

5 Kasım 2017 günü Saat: 18.00’de, Muğla’dan gelen 40 Atatürkçüyle ve İzmir’den katılan 10 kişi ile, yola koyulduk. İlk durağımız Filibe idi, aynı gün, Sofya’ya doğru yol alırken, otobüste, misafirlere “Atatürk ve Sofya”yı anlattım. Atatürk’ün, yeniçeri kıyafeti ile katıldığı balonun yapıldığı Orduevi’ni de ancak dışarıdan görebildik. Geceyi Sofya’da geçirmek üzere otelimize ulaştık.


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar

 

7 Kasım sabahı, Üsküp’e doğru hareket ederek, Türk Mahallesi'ne ulaştık, Mustafa Paşa Camii’nin bahçesinden panoramik olarak Üsküp’ü seyrettik. Akşam üzeri, Makedonya Atatürkçüler Derneği'ne uğradık, Başkan Halil Abdulah ile karşılıklı sohbet ettik, kitaplarımı ve belgesellerimi hediye ettim, onlar da bana anı plaketi verdiler.


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

9 Kasım günü, Manastır’a doğru yola çıktık, uzun bir yolculuk yaptık, ben Atatürk’ün Manastır İdadisi’nde aldığı eğitimi ve anılarını anlattım. Manastır İdadisi önünde grup fotoğrafı çektirdik, ben hemen içeri dalarak, Askeri İdadi müzesinin her yerini fotoğrafladım. Rehberimiz Sina, beni müze görevlisine götürdü ve tanıştırdı. Karşıyaka’daki Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, Latife Hanım Anı Evi, İzmir Atatürk Müzesi ve Uşakizade Köşkü’nden getirdiğim toprağı, müze yetkilisine verdim. O da, benim Manastır’dan toprak almama izin verdi. Uşakizade Köşkü Anı kitabını da yanımda getirmiştim, onu da kütüphaneye konmak üzere yetkiliye verdim. 5 yıl önce de benzer bir kitabı müzeye hediye etmiştim, yetkililer o kitabı hatırladılar. Nisa Hanım, beni kimsenin göremeyeceği, Manastır İdadisi’nin avlusuna çıkardı. Adeta büyülenmiştim, burası Atatürk’ün gezdiği ve talim yaptığı avluydu.


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

Tekrar yola koyulduk, akşam geç vakit Selanik’e ulaştık. 10 Kasım günü Saat: 09.05'te, Selanik Müze Evi’nin önündeydik. 23 tur firması müzeye girmek için sırada bekliyordu, biz ise sıraya girmedik. Müze’nin yan tarafı ve ana caddesi, bizim gibi anavatandan gelen Türklerle doluydu. Topluca saygı duruşu yapıldı, töreni fotoğraflayarak, müzeden ayrıldık.Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

Öğleye kadar Selanik’i dolaştık. Saat: 13.00’te Selanik Müze Evi’ne tekrar geldik, müze önünde grup fotoğrafı çektirdik. Müzenin her yerini fotoğrafladım, çünkü müze çok değişmişti, görüntülememi arkadaşlar istemişti. Bu müzeyi 2001 yılında ailecek gezmiştik, o müze tamamen bozulmuş, üç heykelli bir müze haline gelmişti. Fakat düzenlemede bir güzellik vardı, o da Atatürk’ün bazı zati eşyaları vitrinlere yerleştirilmişti. Müze yetkilisine, getirdiğim vatan toprağını teslim ettim. Uşakizade Köşkü’nün anı kitabını hediye ettim, yetkili, “Kitabı konsolosa vereceğim.” dedi. Müze yetkilisi, İzmir’e götürmek üzere müzenin bahçesinden toprak almama izin verdi. Türkiye’ye dönmek üzere yola çıktık, uzun bir yolculukla 11 Kasım sabahı Saat: 03.00’da İzmir’e ulaştık.


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

27 Ocak 2018 günü, Atatürk’ün Zübeyde Hanım’ın kaybından sonra mezarına ilk gelişinin 95. Yılını anacağız. Diktiğimiz bir iğde ağacının dibine, Selanik’ten ve Manastır’dan getirdiğim toprağı dökeceğiz. Neden anıt mezara iğde ağacı dikiyoruz? Ankara’da, Atatürk’e sormadan kesilen iğde ağacının ardından onun ağladığını hepimiz biliyoruz. Atatürk, o ağaç için şunları söylemişti; “O ağaç, Cumhuriyet'e tanıklık yapıyordu.”


Ege Life | Atatürk’ün İzinde Balkanlar
 

29 Ocak 2018 günü ise, Atatürk’ün Latife Hanım ile, İTK Uşakizade Köşkü’nde evlenişinin 95. Yılını kutlayacağız. Bahçeye diktiğimiz benzer bir iğde ağacın dibine, Selanik’ten ve Manastır’dan getirdiğim toprağı dökeceğiz. 23 Nisan’da da buna benzer bir tur yapacağız.

Sevgilerimle...


Ahmet Gürel

01.01.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500