Atatürk Gençleri Severdi

01 Mart 2016
Ahmet GÜREL

1950 yılında Ankara'da doğan inşaat mühendisi Ahmet Gürel, Türkiye'nin en zengin Atatürk arşivlerinden birine sahiptir. Gürel 1997'den günümüze 15 ayrı konu başlıklı 300'e yakın Atatürk fotoğrafları sergisi açmıştır.Gürel'in üçü Atatürk albümü olmak üzere; 14 kitabı, 6'sı Kıbrıs temalı 15 belgeseli vardır. Gürel 2012 - 2017 arasında İTK Uşakizade Köşkü Müdürlüğü'nü yapmıştır.

Atatürk Gençleri Severdi

  • 01 Mart 2016
  • 412 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Atatürk Gençleri Severdi

 

Atatürk’ün emperyalizmin Anadolu’daki kötücül emellerine son vermek üzere Samsun’a ulaştığı 19 Mayıs 1919 gününü, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutluyoruz. Günümüz gençliği, “Bütün ümidim gençliktedir”, diyen Atatürk’e ve onun eserine sahip çıkıyor mu? Bunun irdelenmesinin yapılması gerekir. Bu makalemde önce Atatürk’ün güvendiği gençlere söylediklerine yer vereceğim.

1923 yılında, O, Tarsus’taki gençlere şöyle seslenmiştir:

“Muhterem gençler, hayat mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı hayatta yalnız iki şey vardır. Galip olmak, mağlup olmak. Size Türk gençliğine terk ettiğimiz ve bıraktığımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız…”                                                                      

Gazi, çok güvendiği gençlere Dumlupınar’da Cumhuriyeti şöyle emanet eder: 

“Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.”

Gazi, eğitimin ve kalkınmanın temeli olarak gördüğü irfan ordusu öğretmenlere 1927 yılında şöyle seslenir:                             

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.”

 “Gençliğe Hitabesi”nde, gençliğe yine görev verir:                                                                                         

 “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir…”          

1933 yılında ise gençliğin uyması gereken kuralları şöyle açıklar:                           

“Gençliğin çalışkan, duyarlı ve milliyetçi yetişmesi esas dileklerimizdendir. Gençlik her türlü faaliyetlerinde Cumhuriyet kanunlarına ve Cumhuriyet kuvvetlerinin usul ve kurallarına uymaya da dikkatli olmalıdır.”

1937 yılında, Ankara’da eğitim gören Bursalı gençlerin düzenlediği Uludağ gecesinde Atatürk şunları söylenmiştir:

“…Sizler yani yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere, yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yükselme idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Biz de bunu görmekle bahtiyar olacağız…”

Aynı yıl gençlere şöyle veda eder:

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.”

16 yıldır, Uşakizade Köşkü’nde, yaklaşık iki yüz bine yakın öğrenci ile beraber oldum. Onların köşke girişinden itibaren davranışları, sordukları sorular beni mutlu ediyor, “İşte Atatürk’ün Gençliği” diyorum. Uşakizade Köşkü’nde, Hâkimiyet-i Milliye İlkokulu’nun bahçesinde yer alan, Atatürk heykelinin maketi yer almaktadır. Heykelde; Atatürk, yanındaki gence ders veriyordu. “Bu genç kim?”, diye, sorduğumda; gençlerden “biziz” cevabını almak, her seferinde beni mutlu etmektedir. Ben de onlara; “İşte Mustafa Kemal’in öğrencileri” diye sesleniyorum, keyifle…

Günümüz gençliği, bizim yapmadığımızı yaparak Atatürk’e layık gençler olacaktır. Bunu görüyor ve onlara güveniyorum.

 

Ahmet Gürel
11.11.2016


Yorumlar

Yorum Yap

500