İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2020

01 Kasım 2020
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2020

  • 01 Kasım 2020
  • 440 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Urla, İzmir’in tarihi, doğası ve yemekleri ile ön plana çıkan şirin bir ilçesi. Verimli toprakları tarihsel birikimle kaynaştığında birbirinden çeşitli ve lezzetli, ürünlerin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Urla denilince akla önceleri zeytin, ege otları ve deniz gelirdi; şimdilerde ise buna şarapçılık, gastronomi turizmi de eklendi. Ot yemekleri ve esnaf lokantaları ile tanınan bilinen Urla son zamanlarda dünya çapında şeflerin açtığı işletmelerle sınırları ülkemizin dışına taşan bir üne kavuşmaya başladı. Bu yazımda hem klasik hem de modern iki mekândan bahsedeceğim.

 

Pizzeria Luna Romana- Urla

 

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2020

 

Aycan Gezer bir pizza tutkunu. Çok küçük yaşlardan itibaren pizzaya olan aşkını gerçeğe dönüştürmek için hayatını planlamış ve buna göre yaşamış. Öncelikle İtalya’da bir pizza okuluna gitmek hedefiyle İtalyanca öğrenmiş ve bu okulda kendisi gibi pizza âşığı Costantino Dotari ile yollarını birleştirerek Urla’ya “Pizzeria Luna Romana” açmışlar. Genelde zincir pizzacıların ve Amerikan tarzı bol malzemeli, kalın hamurlu pizzalara aşina olan İzmir halkını gerçek İtalyan pizza ile buluşturmuşlar. Kullanılan maya en temel malzemeleri, İtalya’dan gelen domates sosları ile de karakteristik bir lezzet oluşturmayı başarmışlar. Menüde standart yuvarlak pizzalar olmakla birlikte her gün öğlen servis edilen ve birkaç saat içinde biten dilim pizzaları çok revaçta. Yöresel ürünleri de kullanan şefler, pizza yanında Urla’ya özgü şarapları ve Muğla’nın “Garaguzu” birasını da tavsiye etmekteler.

Adres: Haci İsa Mah, 75. Yıl Cumhuriyet Cd. No:31/F, 35430 Urla, İzmir

Telefon: 0232 7544405

 

Lale Katmercisi – Urla

 

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2020

 

Katmer ve çeşitleri ülkemizde birçok farklı bölgede yapılmaktadır. Temelde yağ ile çok ince açılan hamur ile başlayan yolculuk Gaziantep’te fıstıklı kaymaklı şekerli bir tatlı, Ege’de otlu peynirli tuzlu bir böreğe dönüşmekte. Urla’da Malgaca pazarının içinde geçmişi 1900’lü yıllara dayanan ufak bir dükkânda peynirli, yumurtalı, kıymalı birçok çeşidini bulacağınız katmerleri ile “Lale Katmercisi” muhakkak denemeniz gereken bir yer. Malgaca pazarı yörenin en eski alışveriş noktası burada ve çevresinde oldukça zengin yemek çeşitleri ve yöresel ürünlerin sergilendiği dükkânları görmeniz mümkün. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp çıtır çıtır bir katmer sipariş verin, yanında da buz gibi bir ayran tüm yorgunluğunuzu üzerinizden alacaktır. Afiyet olsun.

Adres: Camiatik Mah. Malgaca Pazarı No:23, 35430 Urla, İzmir

Telefon: 0232 7545279

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500