İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

01 Mart 2020
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

  • 01 Mart 2020
  • 888 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Sakız Alsancak Restoran – Alsancak, Konak

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

 

Ege coğrafyası birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, mübadeleler ve göçlerle farklı kültürlerin birbiriyle etkileşime girdiği zengin bir sosyal mozaik oluşurmuştur. Bu zenginliğin en büyük kısmını yemekler oluşturmaktadır. Mevsimin uygunluğu ile her dönem doğanın sunduğu çeşitli otlar ve Ege’nin zeytinyağı ile yapılan yemekler ile mezeler oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. İzmir’de 1993 yılında vejetaryen yemekleri yaparak hizmet vermeye başlayan “Sakız Restoran”, 2007 yılından itibaren de öğlenleri Ege, Akdeniz ve Girit Mutfağı’na özel sebze yemekleri ile sağlıklı ve lezzetli bir menü sunarken, akşamları da kendine özgü mezeleri, ara sıcakları ve balık-et sıcak sunumları ile İzmir’de bir güzel Ege-Akdeniz Meyhanesi havası yaratmaktadır.

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

Pasaport iskelesinin tam karşısında tarihi bir binada hizmet veren mekân hem lezzetlerinin hem de gün batımına karşı içilen rakının verdiği mutluluğu doyasıya yaşamanıza imkân veriyor. Öncelikle kabak çiçeği dolması, deniz börülceli enginar, Girit tuzlama, levrek marine gibi birbirinden lezzetli mezelerini, ara sıcak olarak karides, kalamar, karides mantı ve ana yemek olarak da balığın her türlü hâlini denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Afiyet olsun.

Adres: Akdeniz, Atatürk Cd. 158/A, 35210 Konak/İzmir

Telefon: 0232 4641103

Kalimera Meyhane – Kemeraltı, Konak

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Mart 2020

Kemeraltı’nda Sevim ve Naci Günaydın tarafından Rum meyhanesi tadında uzun yıllardır işletilen “Kalimera”, sizi tarihi dokusu, sıcak ve samimi dekoru ve kocaman bir merhaba ile karşılıyor. Ana menülerini balık çeşitleri oluşturmakta olup kendine has mezeleri ile karşı kıyıdan güzel bir lezzet cümbüşü sunuyorlar. Yunan müziklerinin arka fonda rahatsız etmeden tatlı tatlı çalındığı mekânda, bu mekâna özgü Girit dolması, Saganaki ve Papagiannis isimli yoğurtlu tahinli patlıcan ezme gibi mezelerle bir Yunan tavernası havasını damağınıza taşıyorlar. Haftanın iki günü Sirtaki geceleri de düzenlenen mekân, özel günler için farklı bir alternatif de sunmakta. İzmir ve çevresindeki ilçelerden gelen taze balık çeşitlerini 30 yıllık tecrübeyle pişiren, oldukça lezzetli bulabileceğiniz bir mekân.

Adres: 871. Sk. No:10, 35250 Konak/İzmir

Telefon: 0232 4822700

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500