İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ekim 2020

01 October 2020
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ekim 2020

  • 01 October 2020
  • 990 Görüntülenme
  • YORUM

 

Balmumu Dükkan Lokanta - Alsancak, İzmir

 

Hepimizin kendini gurme sandığı bu günlerde “gurme” sıfatını gerçekten layıkıyla hakkeden bir isim Ahmet Güzelyağdöken. Hayallerinin peşinden koşarak bunu gerçeğe dönüştürmüş ve Alsancak’ta bir gurme lokantasını hayata geçirmiş. Bu mekânda gastronomi alanındaki onca gezme, tatma, yeme içmenin meydana getirdiği birikimi yansıtmış Ahmet Bey. “Balmumu Dükkan Lokanta” yeme içme kültürünün onda yarattığı tüm izlerin somutlaştığı bir mekân olarak ortaya çıkmış. Her sabah çarşı pazar gezilerek tamamen kendisinin yaptığı alışverişler neticesinde günlük menüler oluşturuluyor, yemekler küçük tencerelerde ev yemeği sıcaklığında hazırlanıyor ve sunuluyor. Mekânda değişmeyen lezzetlerin başında “Alaşehir Kapaması ve Paşa Böreği” geliyor. Bunlar dışında nohutlu işkembe oldukça kayda değer bir lezzete sahip. Mekân küçük bir antikacı dükkânı gibi düzenlenmiş, tüm masalar birbirinden farklı şekilde. İnsan kendini bir ev ziyaretinde hissediyor. Lokanta kısmı dışında dilerseniz peynir ve zeytin çeşitlerinden oluşan şarküteri dolabından alışveriş yapmanız da mümkün. Hem dükkân hem lokanta, çokça bilgi birikim barındıran “Balmumu Dükkan Lokanta”, İzmir’in yaşayan bir değeri olmaya aday. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Adres: Alsancak, Kültür, 1388. Sk. No: 5/C, 35220 Konak/İzmir

Telefon: 0232 4212024

 

Zeytin Ev Yemekleri - Mistral Çarşı

 

15 yıl önce Buca’da hizmet vermeye başlayan ev yemekleri ile ön plana çıkan işletme bilhassa taze, günlük olarak oluşturulan yaklaşık 50 çeşitten oluşuyor. Ödemiş ve köylerinden direkt olarak temin edilen ürünler hiçbir katkı koruyucu madde ilave edilmeden hazırlanıyor ve sunuluyor. Mekân sahibi Yiğit Bahçeli, Turizm ve Otelcilik mezunu ve işini özenle yapan, yıllar içinde kendini geliştiren biri. Bilhassa iş çevresine ve bu lezzete aşina olan müdavimlere bu hizmeti eksiltmeden sunuyor. Genelde sabit bir tabak fiyatı var, 50 çeşit yemekten dilediğiniz 7-8 tanesini seçebiliyorsunuz. Bir öğlen yolunuzu düşürün ve Ege’nin zeytinyağlı otlarının ve yemeklerinin tadına bakın derim.

 

 

Adres: Mistral Çarşı Çınarlı, Ankara Cd. Yanyolu, 35170 Konak/İzmir

Telefon: 0532 4379164

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500