İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2019

01 Kasım 2019
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2019

  • 01 Kasım 2019
  • 873 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Akhisar lezzet yolculuğumuz devam ediyor.

Şen Kardeşler Pideli Paça - Akhisar, Manisa

Çorbalara olan merakım malumdur. Akhisar yolculuğumda bana ilginç gelen ve ilk kez karşılaştığım bir lezzet gerçekten beni benden aldı. Uzun süre odun fırınında pişen kelle etleri lime lime dökülüyor, ayrı bir yerde beyin bu et suyu ile ezilerek pide üzerine yerleştiriliyor ve etler ilave edilerek tam bir çorba gibi servis ediliyor kesinlikle çok lezzetli ve doyurucu. Tarihi 150 yıl öncesine dayanan bu çorba genellikle sabahları tüketiliyor ve uzun süre insanı tok tutuyor. Akhisar merkezde bulunan Şen Kardeşler”, Ahmet Şen’in yirmi yıl önce başlattığı bir yolculuk. Bu yolculuğu şu anda oğlu Cemal Şen’in devam ettiriyor. Bu çorbalarıyla ünlüler ama bunun dışında et, köfte ve kokoreç konusunda da oldukça iddialılar. Yolunuz Akhisar’dan geçerse mutlaka direksiyonu şehir merkezine doğru kırıp güzel bir pideli paça çorbası ile yolculuğunuzu renklendirin derim.

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2019

Adres: Merkez Çarşı No:19/48 Akhisar, Manisa

Telefon: 0236 4138735

 

Köfteci Tatlıcı Ramiz- Rasim Oğulları - Çarşı/Akhisar, Manisa

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2019

Makedonya’dan göç eden bir ailenin 1928 yılında Akhisar’da açtığı köfteci; herkesin bildiği adıyla “Köfteci Ramiz” bir diğer lezzet durağımız. Akhisar’dan doğan ve tüm Türkiye’de şubeleri bulunan bu markanın ilk ortaya çıktığı mekânda deneyimledik lezzetleri. Öncelikle şubelerdeki daha sıradan ve alışılagelmiş olan tatların aksine bu mekân hâlâ otantikliğini korumuş ve oldukça lezzetliydi. Ayrıca meşhur tulumba tatlıları ve piyazları ile de oldukça güzel bir lezzet yolculuğu yaptım. Şubeleşme ile birlikte birtakım standartları korumak amacıyla lezzet biraz daha göz ardı edilebiliyor maalesef. Bana “Yaza yaza Köfteci Ramiz’i mi yazdınız?” diye sitem etmeden önce, Akhisar Merkez’deki ilk dükkânlarında köfteyi denemenizi öneririm. Afiyet olsun.

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Kasım 2019

Adres: Akhisar Merkez Çarşı No:33-35-37, 45220 Akhisar, Manisa

Telefon: 0236 4122002

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500