İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Haziran 2017

01 Haziran 2017
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Haziran 2017

  • 01 Haziran 2017
  • 567 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İZMİR LEZZET REHBERİ Ademi’nin Mekanları Haziran 2017

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Haziran 2017ALİ USTA KUYU KEBABI – Tire

İzmir’in güzel ilçelerinden biridir Tire. Hem antik çağlara kadar uzanan geçmişi, hem de sahip olduğu doğal ve kültürel güzellikleri ile oldukça dikkat çeken bir ilçedir. Genelde köftesi ile meşhur olmakla birlikte, yöre halkının çok iyi bildiği ve “Tak Tak Kebabı” dediği kuyu tandır oldukça öne çıkan bir yöresel lezzettir. Sabahları çok erken saatte, insanlar işe gitmeden önce tandırın suyundan hazırlanmış pirinçli çorbayı ve onun üzerine de kebabını yiyerek güne başlarlar. Ali Usta da bunu en iyi yapan birkaç mekandan birisi... Çorbası da kesinlikle çok lezzetli ama yerken bolca üflemeyi ihmal etmemek gerek çünkü çok sıcak. Üzerine bilhassa kuyruk yağından biraz koydurarak isteyeceğiniz tandır, kesinlikle gün  boyu bir şey yemeden akşamı etmenizi sağlayacak doyuruculukta. 

Adres: Yeni Mah. Atatürk Cad. No:45 Tire/İzmir
Telefon: 0232 5112773 

 

 

 

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Haziran 2017ORHAN’IN YERİ 1989 – Buca

Lezzet, kalite ve gerçek bir meyhane arayışım, beni Buca –Şirinyer’de ufak, mütevazı ve dışarıdan baktığınızda herkesin değil, müdavimlerinin bulabileceği şekilde dikkat çekmeyen tabelası ile saklanmış bir mekana götürdü. Öncelikle buraya geldiğime ve inanılmaz mezelerini, ara sıcak ve sıcaklarını yediğime sevindim; ancak bu kadar geç keşfetmenin üzüntüsü de kaplamadı değil içimi. Babası Arnavut, Annesi Giritli olan Orhan Bey’in 1989’da işletmeye başladığı mekanı, kendisinin vefat etmesi ile oğlu Erhan Bey tarafından çalıştırılmaya başlamış. 

Meyhane nasıl olmalı, mezeler, ara sıcaklar, ana yemekler nasıl sorularının kafamda sonuca vardığı bir mekan burası. Erhan Şef çok genç, titiz ve mesleğini çok seven biri, misafirlerine sunduğu tüm ürünleri kendisi titizlikle seçerek hazırlıyor ve sundukları her tabaktan kalite ve lezzet fışkırıyor. Meze sayısı ile övünen mekanlara inat, az ama damağı derinlemesine saran özel mezeleri var. Girit bakla, enginar, yoğurtlu mezeleri ve salataları enfes. Ara sıcak olarak enginar çanağında karides ve tereyağda sirkeli limonlu hazırlanan işkembe müthiş. Sıcak olarak ise levrek sarma ve porselen tabakta özel bir sunumla hazırlanan bonfile yaprak beni benden aldı, inanılmaz bir lezzet zirvesine çıkarttı. Tatlı olarak ise  dondurmalı incir sarmayı mutlaka deneyin ve “Orhan’ın Yeri’nden” ayaklarınız mutluluktan ve lezzetten yerden kesilmiş olarak ayrılın derim. 

Adres: Menderes Cad. No: 337/A Şirinyer/İzmir
Telefon: 0232 4261956

 

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Haziran 2017ÇAYELİ YEMEK VE KAHVALTI EVİ – Çiğli

Genellikle evde kahvaltı etmeyi tercih eden biriyimdir, bolca israflı ve otantik olmaktan uzak “köy kahvaltıları” bana pek hitap etmez. Bununla birlikte, işini iyi yapan, özenli, sessiz sakin mekanları ayrı tutmakta da fayda var. Bunlardan biri de Çiğli Kent Hastanesi karşısında hizmet veren “Çayeli Kahvaltı Evi”. Ürünlerin hepsi özenle Karadeniz’den temin ediliyor. Tereyağı, kavurması ve onlardan yapılan mıhlama ve kavurmalı yumurta oldukça başarılı. Denemedim ama kuru fasulyesi ve hamsi tavasının da oldukça başarılı olduğu söylenmekte. Yolunuz düşerse ailece rahat ve huzur dolu kahvaltı yapabileceğiniz güzel bir mekan.

Adres: Ataşehir Mahallesi 8229/4 sokak. No:31/B Çiğli/İzmir 
Telefon: 0232 325 53 53

 

01.06.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500