İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Eylül 2019 (Akhisar)

01 Eylül 2019
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Eylül 2019 (Akhisar)

  • 01 Eylül 2019
  • 796 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Akhisar’ın Lezzet Durakları (1)

 

Yemek için yaşayanlardan mı, yaşamak için yemek yiyenlerden misiniz sorusu hep sorulur. Aslında her iki sorunun da cevabı oldukça açıktır. Yemek olmadan yaşayamayacağımıza göre, her gün düzenli yerine getirdiğimiz bu aktiviteyi neden daha keyifli ve lezzetli olarak deneyimlemeyelim? Benim felsefem bu. O yüzden ne zaman bir lezzetin resmi gözüme, methi kulağıma çalınsa düşerim peşine. İzmir’e yakın olmakla birlikte köftesi dışında çok da farklı lezzetlerini deneyimlemediğim Akhisar benim için gerçekten büyük bir sürpriz oldu. Zeytin ve zeytinyağının en büyük üreticisi olan bu güzel ilçe, şehir merkezine doğru yöneldikçe her köşesinden sokağa yayılan mis gibi yemek kokuları ile sizi kendine çekiyor. Türkiye gastronomi turizminin önde gelen noktalarından biri olmaya aday bu şirin ilçedeki deneyimlerimi birkaç bölümde sizinle paylaşacağım.

 

Özcan Lokantası – Akhisar, Manisa

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Eylül 2019 (Akhisar)

Çorbayı her öğün olsa içerim diyenlerdenim. Kendi suyuna yapılan sakatat çorbaları beni kendine çağırır, zaman mesafe önemi yitirir gider mutlaka deneyimlerim. Özcan Lokantası bir türlü zamanı denk getirip tadına bakamadığım; ancak uzun süredir aklımda olan bir mekândı. Yetmişli yaşlarında olan Şerif Özcan’ın 1960 yılında başlayan yemek serüveninin Akhisar’da ki efsaneleşmiş rotası. Her sabah 3’te kendi suyunda hazırlamaya başladığı çorbaları, kelle, paça, işkembe ve karışık olarak sunan ve saat 10’da genellikle çorbaların bittiği otantik bir yol üstü çorbacısı Özcan Lokantası. Mesleğini 60 yıldır hiç ara vermeden devam eden Şerif Usta, el verdiği oğullarıyla birlikte işletmekte lokantasını. Yolunuz düşerse oldukça lezzetli ve hesaplı olan çorbasından içip kendisiyle bir iki güzel kelam etmenin keyfine varın derim.

Adres: Reşat Bey, Balıkesir Manisa Yolu No:22, 45200 Akhisar, Manisa

Telefon: 0236 4148123

 

Şölen Kokoreç – Akhisar, Manisa

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Eylül 2019 (Akhisar)

Kokoreç seven birisi olarak genelde İzmir usulünü ve belirli mekânları tercih ederim ama Akhisar’daki kokoreç, hazırlanışı ve sunumuyla benden tam not aldı. Kuzu kokoreç hiçbir katkı maddesi konulmadan üç saat fırında pişiriliyor ve sipariş esnasında ızgarada çevrilerek dilerseniz ekmek arası, dilerseniz güveçte servis ediliyor. Tadına gelince resmen lokum! Yumuşacık ve inanılmaz lezzetli. Bunu Akhisar’da en iyi yapan mekânlardan birisi “Şölen Kokoreç”. Kokoreci klasik olarak da pişirip sunuyorlar. Kokorecin yanına Akhisar’ın Dört Mevsim Gazozu’ndan söylemeyi de ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Adres: İsmail Bahri Bey Cd. No:30, 45200 Akhisar, Manisa

Telefon: 0236 4139929

 

Piramit Dondurma – Akhisar, Manisa

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Eylül 2019 (Akhisar)

Bu kadar yemeğin üzerine tatlı niyetine bir dondurma yemek çok güzel olur. Her ne kadar “Dondurmam Gaymak” filmindeki gibi büyük firmaların seri üretim dondurmaları her yerde baskın hâle geçse de buna direnen, işini severek ve doğal ürünler kullanarak yapan, halk sağlığına özen gösteren ustalar ve onların efsane dondurmaları var. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Akhisar’da 1994 yılından beri hizmet veren “Piramit Dondurma”. Macit Tepeköylü Bey’in emekli olduktan sonra severek yapacağı bir iş arayışının sonucunda doğmuş bu mekân. Araştırmacı ve işini çok seven Macit Usta tüm ürünlerin en doğalını kullanarak oldukça lezzetli ve Akhisar’ın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alacak bir marka yaratmış. Burada yaz kış dondurma bulabilirsiniz. Eğer kışın tercihiniz dondurma değilse, bozası da ülkemizde isim yapmış markalarla yarışacak kalitede. Çocuklarının da mesleği öğrenmesiyle Denizli’de bir şube açan Piramit Dondurma ülkemizde lezzet noktaları arasında yer alma yolunda kararlı adımlarla yürümekte.

Merkez Adres: Ragıp Bey, 45200 Akhisar, Manisa

Merkez Telefon: 0537 257 33 33

Şube Adres: Mehmetçik, 2595. Sk., 20150 Denizli Merkez, Denizli

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500