İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Aralık 2019

01 Aralık 2019
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Aralık 2019

  • 01 Aralık 2019
  • 802 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Zeynel Ergin Gevrek Fırını - Alsancak

İzmirlilerle diğer tüm illeri karşı karşıya getiren simit mi yoksa gevrek mi tartışması nereden çıktı bilmiyorum. Fakat her bölgede ya da şehirde; birbirine temelde benzemekle birlikte birtakım ufak değişikliklerle diğerlerinden ayrılarak kendisine yer bulan, günün her saati hayatımızda olan bir lezzet gevrek.

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Aralık 2019

1880’li yıllardan beri Saint Joseph Lisesinin hemen arkasında eski bir Rum evinde hizmet vermeye başlayan “Zeynel Ergin Gevrek Fırını” hâlâ İzmirlilerin uzun kuyruklar oluşturdukları, vazgeçilmez simge bir mekân olarak varlığını devam ettirmektedir. Bilhassa hafta sonları uzun kuyrukları göze alıyorsanız, gidip bekleyin ve kendine özgü çıtır ve sıcacık gevreğini alın derim. Yanında bir bardak çay, bir parça da tulum peyniri ile afiyetle tüketebilirsiniz.

Eski fırının hemen karşısında daha farklı lezzetleri denemek isteyenler için yeni bir mekân oluşturulmuş. Burada daha az sıra bekleyerek sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz. Sabah 5’te yanan kara fırın kendine özgü gevreğin dışında, farklı bir kumru sunumuyla da bir alternatif oluşturmuş. İkiye bölünüp bir tarafına tulum peyniri ve domates konularak fırına verilen kumru birkaç dakika kaldıktan sonra fırından çıkartılarak birleştiriliyor ve inanılmaz bir lezzet olarak damaklarınızda bir şölen yaratıyor. Şimdiden sıcak susam kokusu her yere yayılmaya başladı. Afiyet olsun.

Adres: Alsancak, 1466. Sk. no: 2 Konak, İzmir

Telefon: 0232 4034004

Damla Restaurant - Alsancak

Alsancak’ta ara sokaklarda oldukça sakin ve eski bir meyhane bulmak beni çok mutlu etti. Bana göre meyhane nasıl olur sorusunun İzmir’deki birkaç örneğinden biri “Damla Restaurant”.

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Aralık 2019

Meyhanenin içinde en fazla 10 masalı olmalı, mezeleri mevsime göre sayıca abartmadan az ve öz olmalı, et veya balık tercihinize göre uygun ara sıcaklar ve mezeler bulunmalı, müdavimleri ve tanıdık yüzleri olmalı birbirine kalenderce hitap eden, keyif alınan bir yer olmalı kısaca. Mekânımız bu kriterlere fazlasıyla uymakta. Sahibi “Fuat Bey”, herkesle ilgilenen, tatlı sert ve nüktedan bir işletmeci. Kendine özgü mezeleri ve etlere verdikleri adları ile oldukça mutlu olabileceğiniz bir yer. Mezelerde bebek enginar, deniz börülcesi ve kuru cacık, ara sıcak olarak ciğer ve atom kokoreç, ızgaralardan Müjgan ya da Kuş, tatlılardan Mualla ile yemeği tamamladık. Afiyet olsun.

Adres: Kültür, 1407. Sk. No:8, 35220 Alsancak, Konak

Telefon: 0232 4646655

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500