Yaz Tatili Başlıyor!

01 Haziran 2017
Melis BARÇIN

Melis Barçın, 1983 İzmir doğumludur. İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olduktan sonra, eğitimine Roma'da devam etmiştir. Çocukluğundan bu yana peşini bırakmayan hayal dünyası sayesinde yazmaya aşık bir blogger ve iki çocuk annesidir.

Yaz Tatili Başlıyor!

  • 01 Haziran 2017
  • 427 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Yaz Tatili Başlıyor!

     Mayıs hızla geçip gitti. Bir gün yağmurlu, bir gün cehennem sıcağı derken yarı hasta, yarı ayakta atlattık neyse ki… Şimdi okulların erken kapanmasıyla yaza hızlı bir giriş yapıyoruz. Biz de bu hızdan ne yapacağını bilemeyen ebeveynler olarak hemen okulun ertesi günü tatile çıkmaya karar verdik. İlk defa iki çocuklu yalnız ailecek bir tatile çıkacağız. Anneanne-babaanne yok, bakıcı yok, başka yardımcı olacak çift yok. Sadece dördümüz... Evet, kafam biraz karışık kabul ediyorum ama artık laftan anladıkları bir yaşta oldukları için içime umut tohumları ekmeyi ihmal etmiyorum. 

     Oteli seçerken nelere dikkat ettik derseniz, aslında Neşe iki yaşındayken gittiğimiz bir otele gidiyoruz yine. Evet, çift olarak biraz yenilik konusuna kapalıyız. Evet, bir şeyden hoşlandık mı riske atıp bir dahakine yeni bir şey denemiyoruz. :) Ne dersem diyeyim, şunu iyi biliyorum: Çocukla gidip deneyimlediğiniz otel iyiyse, ortalığı sulandırmayın.

     Bir otele gittiğimizde temizlik, sessizlik, büyük bir yatak gibi özellikler ararken, çocukla gidilince bu özellikler art arda katlanıyor. Haksız da sayılmayız. Tüm sene çalışıp didinip herkesin eğlenebileceği bir hafta varken bunu en iyi şekilde yapmak istiyoruz. Neyse ki artık internete girdiğinizde tatil siteleri de size çok yardımcı oluyor. Hele daha önce orada kalıp otel hakkında yorum bırakan ebeveyn nasıl sevilesi bir insan anlatamam... O yüzden ben de gittiğim yerler hakkında yorum yapmayı ihmal etmiyorum. 

     Biz her ne kadar otelimizi seçmiş, kararımızı vermiş olsak da aslında hepimizin aradığı özellikler az çok aynı. Ben de bunları özetleyip sizler için sıraladım…

     * Aile oteli olması 
     * Çocuk aktivitelerinin bol olması 
     * Geniş ve çocuklara hitap edecek yemek menüsü
     * Sahil şeridinin geniş olması (Çocuklar kumlarda koşarak oynayarak çok vakit geçiriyor.)
     * Özel havuz ya da ortak havuz olsa bile az kişi tarafından kullanılması
     * Bebek arabasına elverişli olması (Akşamları odaya erken girmemek için pusette uyutma fikri işime çok yaramıştı. Böylelikle tatil sadece çocuğun değil, uyuduktan sonra sizin de oluyor.)
     * Düz ayak/minimum merdiven. (Bebek arabası için, çocuğun rahat hareket edebilmesi için düz ayak bir otel önemli.)

     Bu özelliklere yakın bir yer buldunuz; tatilinize karar verdiniz; Artık sıra bavulda... Bu da işin başka bir önemli kısmı. Tabii çocuğun yaşına, özelliklerine, yapacağınız yolculuğun tarzı ve uzunluğuna göre bu liste herkeste değişiklik gösterir. Yapılacak en önemli şey alabildiğince kıyafet almak. Çünkü hızla kirlenen kıyafetleri görünce gerçekten şaşırmamak mümkün değil.

     Kafaya takılacak birçok yanı, planlanması gereken bir sürü nokta varken bile çocukla tatili düşünmek bile insanın içini ısıtıyor. Ev dışında ailecek deneyimleyebileceğiniz, hatta evden daha da yakın olabileceğiniz (7/24 hep beraber olunca) farklı bir ortam bizler için. En sevdiğim yanı ise döndükten sonra çektiğiniz fotoğraflara bakıp o günleri hatırlamak.

     Herkese iyi tatiller! :)

 

Melis Barçın

 

01.06.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500