Yatak Odalarında En İyi Uykuyu Sağlayan 5 Bitki

 |  || Yatak Odalarında En İyi Uykuyu Sağlayan 5 Bitki
1 Nisan 2019

Yatak Odalarında En İyi Uykuyu Sağlayan 5 Bitki

  • 1 Nisan 2019
  • 499 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Uyumak için her yolu denediyseniz ama yine de her gece kaliteli bir uyku çekemediğinizi hissediyorsanız, belki de suçlayacağınız şey yatak odanız olabilir. Sonuçta, ortamınız uyumak için uygun değilse, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kesinlikle rahat olamayacaksınız. Peki yatak odanızın önemli bir eksiği ne olabilir? Cevap tabii ki bir bitki. 


Evet, daha hızlı uyumanıza yardım edebilecek birkaç yatak odası bitkisi var. “Ev bitkileri, yalnızca bir alanın genel görünümünü iyileştirmekle kalmıyor; çalışmalar, ruh halinizi de etkileyebileceklerini, yaratıcılığınızı artırabileceklerini, stres düzeylerinizi azaltabileceklerini, huzur verebileceklerini, iç mekan nem düzeylerini koruyabileceklerini, oksijen üretebileceklerini ve doğal olarak havayı filtreleyebileceklerini göstermiştir. 


Bununla birlikte ünlü bir dekoratör olan Marino, bazı bitkilerin yatak odasında diğerlerinden daha iyi çalıştığını, yani rahatlatıcı kokuları, hava temizleme özellikleri ve kolay bakımı ile şimdiye kadarki en iyi uykunuzu almanıza yardımcı olacaklarını belirtiyor. Biz de sizler için bu önemli bitkileri derledik! 


1- Paşa KılıcıAz bakım gerektirmesi ile çok sevilse de paşa kılıcı bitkisinin asıl önemli özelliği NASA’nın en iyi hava temizleyici bitkiler listesinde yer alıyor olması. Paşa kılıcının ortamdaki benzen, formaldehit, ksilen ve tolüeni filtrelediği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Karbondioksiti geceleri oksijene dönüştüren az sayıdaki ev bitkilerinden biri olduklarını da söylemeden geçmeyelim. Paşa kılıcı bitkisinin bulunduğu evlerdeki hava kalitesi artışı, alerjilerin de önüne geçerek kaliteli bir uyku sağlıyor. 


2- LavantaHiç lavanta yağı kokladınız mı? Kokladıysanız ve kaygıyı azalttığını fark ettiyseniz bu kokulu bitkinin neden burada olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Yeterli ışık var ise evinizde lavanta yetiştirmeniz de oldukça kolay! Lavantanın yaprakları ve çiçekleri, insanların rahatlamasına, ruh halini iyileştirmesine ve uykusunu almasına yardımcı olduğu gösterilen kokulu yağlarla doludur.


3- Pothos Sarmaşığı
 


Bir diğer harika hava temizleyici olan Pothos Sarmaşığı, bakımı oldukça kolay olan bitkilerden. Çok fazla ışık gerektirmeden müthiş bir görünüm verir. Bir kafes ya da direğe tırmandırmanız da çok güzel bir görüntü yaratacak! Hava temizleme özelliği ile bilinen bitki evinizin neredeyse tüm havasını değiştirecek. 


4- EğreltiotuMarino, “Eğrelti otlarının formaldehit, ksilen ve toluen'i filtrelediği gösterilmiştir” diyor. Bu güzel bitki, parlak yeşil ve dalgalı kenarlı yaprakları ve nemli bir ortamda büyümesi ile iç mekân hava kirleticileri üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle evinizde olması gereken bitkilerin de başında gelmektedir. 5- Kurdele Çiçeği Kurdele çiçeği havayı filtreler, huzurlu bir uyku sağlar ve daha çok hava temizleyebilmek için bol miktarda çiçek üretir. Ayrıca birbirinden ayrılıp hediye edilebilir olması ile de oldukça tatlı bir bitki! Hazırlayan ve Derleyen: Damla Kılınç
Kaynak: www.housebeautiful.comYorumlar

Yorum Yap

500