Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

 |  || Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”
1 June 2020

Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

  • 1 June 2020
  • 723 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Uzman Pedagog, aile danışmanı Sedat Baş, evde kalan çiftlerin ve çocukların karantina dönemini nasıl geçirmeleri gerektiğini, aile içi dayanışmanın nasıl arttırılması üzerine dergimize açıklamalarda bulundu. Madde madde çiftlere önerilerde bulunan Baş, sürekli Covid-19 haberleri izlenmemesi gerektiğini vurguladı.

Virüs nedeniyle ailelerin evde kaldığı bu dönemde aile içi dayanışma nasıl arttırılabilir?

Aileleri zor süreçlerde ayakta tutan dayanışma ve iş bölümüdür. Bu salgında hem aile içinde hem de ülkemiz genelinde dayanışma içinde bu süreci atlatacağımız muhakkaktır. Bu dönemde ilk olarak aileler korku ve stres yönetimi konusunda dayanışma için de olmalıdır. Özellikle ebeveynler korku ve kaygılarını çocuklara aktarmadan durumu yönetmelidirler. Her ailede dayanışmanın yanında iş bölümleri de gereklidir. Örneğin; babanın evi temizlemesi, annenin yemek yapması çocukların odaları toplaması gibi. Bu süreçte evde olan her bireyin zamanın fazla olması ve sıkılmanın önüne geçilmesi için sorumluluklar alarak dayanışmanın pekiştirilmesi önemlidir. Ayrıca aile içinde dayanışmayı sağlamak için aile toplantıları yaparak bu zor süreçte birbirlerinin düşüncelerini almaları ve bunları uygulamaları bu süreci daha da kolaylaştıracaktır.

 

Ege Life | Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

 

“BOŞANMA ORANI DRAMATİK ŞEKİLDE ARTABİLİR”

Çin'deki karantina döneminden sonra boşanma oranlarının arttığı ile ilgili haberler çıktı. Siz Türkiye'de böyle bir durumu bekliyor musunuz?

Salgın nedeniyle evde birlikte geçirilecek zamanın artması, özellikle salgın öncesinde de sorunlar yaşayan çiftlerin evliliklerinin sonlanmasına neden olabilir. Gündelik hayatta çiftler, hayatın getirdiği sorumluluklarından dolayı (örneğin; çalışma, ev işi, gündelik sorunlar) bu sorunları görmezden geliyordu veya buna zaman dahi bulamıyorlardı. Ancak bu süreçte sürekli bir arada olmak ayrıca salgının neden olduğu stres, korku, kaygı, sosyal medyadaki bilgi kirliliği, televizyondaki sürekli salgın hakkındaki haberler, finansal kaynakların kaybı da eklenince ailenin ruh sağlığı ve çiftlerin mutluluğu daha da olumsuz etkilenmiştir.

 

Ege Life | Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

 

Sürekli evde zaman geçirmek çiftlerin birbirlerine tahammül seviyesini azaltıyor ve birbirlerinden rahatsız olmaya başlıyorlar. Salgın öncesi zaten yüksek olan boşanma oranı dramatik şekilde artabilir. Ancak bu anlaşamayan çiftler için bir fırsat da olabilir. Aileleri en çok boşanmaya sürükleyen şey sorunların üstünün kapatılması ve duvarların örülmesi. Konuşulmayan konuların üstüne farklı konular da eklenince durumun içinden çıkmak güç olabiliyor. Bu süreç bizlere olumsuz etkisinden çok olumlu birçok etkiyi de gösterdi. Salgın bize Aile içinde ki dayanışmayı, hayatın bir anda son bulabileceğini, ayrıca karantinadan dolayı hepimizin yanındaki yakınlarının ne kadar değerli olduğunu ve muhabbet için yanımızda insanların olması arzusu, sadakati, vefayı, insana değer vermeyi de öğretti. Kısacası bu dönem fırsata çevrilmesi gereken olumlu olabilir. Çiftler bugüne kadar birbirlerini dinlemedikleri konularda konuşabilirler, bunu yapamıyorlarsa dahi birbirlerine notlar yazabilirler. Hayatın her alanında denemelerin önü açık olmalı ve umutsuzluğa düşülmemelidir.

Ege Life | Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

Karantina sırasında çiftler;

  • Bugüne kadar evde yapmak istedikleri, fakat zaman bulamadıkları şeyleri yapabilirler,
  • Her bireyin günde bir iki saat yalnız kalabileceği bir ortam oluşturularak “kendinle baş başa kalma” sürecini gerçekleştirmesi,
  • Sürekli televizyon veya sosyal medyada Covid-19 haberleri dinlemek yerine, sevilen bir film izlemek veya eski fotoğraflar veya anılar üzerinde yoğunlaşmak,
  • Çiftlerin birbirini kabul ettiğinin en belirgin göstergesi olan “takdir etme” pekiştirilmeli,
  • Evliliklerin sürmesinde temel koşul olan “sen haklısın!” kelimesinin bu duygusal süreçte daha da işlevsel hâle getirilerek, karşılıklı öğrenme sürecinin önün açılması gibi uygulamalar bu salgını fırsata çevirmek için ipuçları olarak kabul edilebilir.

Karantina döneminde bireyler kişisel ruh sağlıklarını korumak adına neler yapabilir?

Bunu maddeler hâlinde değerlendirecek olursak;

 Sürekli Covid-19 haberleri izlemeyin,

 Bilim kurulunun belirttiği 14 kuralı uygulayın,

 Sosyal medya üzerinden felaket tellallığı yapan haberlere inanmayın, devletimizin belirttiği kaynaklardan bilgi edinin,

 Özellikle anne- baba korku ve kaygılarının çocuğa aktarıldığını unutmayın,

 Bana bir şey olmaz denilen boş özgüvene güvenerek ne kendinize ne de diğer fertlere zarar vermeyerek söylenen Tedbirlere uyun ve ciddiye alın,

 Sürekli bu konuları düşünmenin önüne geçerek evde farklı şeylere kanalize olun, hoşunuza giden sizi mutlu eden şeylere odaklanın,

 Sizi anlayabildiğini düşündüğünüz bireylerle telefonla görüşün ve sürekli bu konu hakkında konuşmayın,

 Kendi içinizde içsel bir yolculuğa çıkın ve güçlü yanlarınızın farkına varın,

Ve sık sık olumlu hayaller kurun.

Ege Life | Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

Evde kalmak zorunda olunan bu dönemde çocuklar yaşıtlarıyla oyunlar oynayamayacak. Bu dönem çocuk gelişimlerini nasıl etkiler?

Özellikle okul öncesi dönem çocukların oyun döneminde olduklarını unutmamalıyız. Bu süreçte okulların kapanması sadece akranları ve okulda oyun oynayabileceği anlamına gelmemektedir. Çocuklar bir yetişkin ile de oyun oynayabilirler. Ayrıca okul öncesi dönem çocukları egosantrist (ben merkeziyetçi) dönemde olduklarından, kendi başlarına oynamayı daha çok seveceklerdir. Bu nedenle anaokullarında birçok oyun köşesi bulunmaktadır. Burada önemli olan, ailelerin evde bir plana ihtiyaç duymalarıdır. Aynı okul sürecinde olduğu gibi, gün içinde birlikte, süreli oyunlar oynanabilir, elbette burada yetişkin çocuk gibi davranarak çocuğun hayal dünyasında yerini almalı ve çocuk odaklı kalmalıdır. Televizyonda kısıtlı bir şekilde çizgi film izlemesine müsaade edilebilir. Ancak 3t (televizyon-tablet-telefon) kullanımına dikkat edilmeli ve kısıtlanmalıdır. Anne baba da bu konuda dikkat ederek, iyi örnek teşkil etmelidir. Çocuğun bir masası varsa oraya kâğıt kalem vs. gibi şeyler bırakılarak kendi kendine bir şeyler yapması teşvik edilebilir. Okul çağı çocukları ve ergenler bu süreçte çok zorlanmamaktadır. Hafta içi uzaktan eğitim vs. Ayrıca teknoloji kullanımı ile bu süreci daha keyifli hâle getirmekteler. Ergenler zaten çok fazla dışarıya çıkmayarak, günün büyük bir zamanını odalarında geçirmekteler. Bu nedenle onlar bunu büyük bir sorun olarak yaşamamaktalar. Aileler şunu unutmamalıdır, sıkılma da bir öğrenmedir, çocuğum çok sıkılıyor diyerek sürekli düşünmeyi bırakmalı ve çocuğun kendi iç dinamiği ile bunun üstesinden gelmeye teşvik etmelidirler.

 

Ege Life | Uzman Pedagog Sedat Baş: “Virüs Döneminden Sonra Boşanmalar Artabilir”

 

Özellikle çocuklu aileler, evde yetişkinler arası yaşanan tartışmayı çocuklara yansıtmadan nasıl çözmeli?

Her ailede sorunların olması normaldir; ayrıca olmalıdır da. Bu çatışma anları ve kriz anlarında çocukların bu duruma şahit olmaları onları olumsuz etkileyebilir. Burada kritik konu bunun ne seviyede olduğudur. Eğer aile sorunlarla baş etmede sakin bir üslup ile tartışıyorsa bunu çocuklar da duyabilirler. Çünkü hayatın içinde sorunlar olacaktır, aile de çocuğu her konuda eğiten ilk eğitim kurumudur. Bu sorunlarla baş edebilme, çözme yeteneğini bilinçli bir aile içinde yaşamları süresince öğrenerek, kendi ilişkilerinde de başarılı olabilirler. Ancak durum ciddiyse çocukların yanında tartışmak yerine ayrı bir odada sorunları konuşarak çözmek biz uzmanların en büyük arzusudur.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500